7 věcí v našich domovech, kvůli kterým jsme unavení a nemůžeme vylézt z postele

Únava není jenom z práce. Mohou ji způsobit i věci, kterými se obklopujeme. Už samotný pohled na některé kousky vybavení našich domácností je vyčerpávající. A nemusí se nutně jednat o hromadu špinavého prádla čekajícího na vyprání.

Únavu mohou způsobit věci, vůně i to, co doma jíme nebo pijeme. Některé věci navíc dělají náš spánek nekvalitním, což může za to, že se následující den probudíme unavení a celý den se tak nebudeme cítit v pohodě.

Záclony

Díkybohu ty krajkové jsou už na ústupu. Jenže za naši únavu mohou i minimalistické záclony bez motýlků a květinek. Podle amerického časopisu Sleep zaměstnanci, kteří měli na oknech záclony, denně naspali o tři čtvrtě hodiny méně času než ti, kteří byli během dne vystaveni přímému dennímu svitu. To samé platí i pro naše domovy. Pokud chcete déle spát a nebýt pak následující den unavení, sundejte záclony.

Záclony nám s bojem proti únavě nepomohou. Foto: istock.com

Nezdravé jídlo

Brambůrky nebo sladkosti nám sice na moment dají více energie, ale potom následuje pokles, který vede k únavě. Takže až se vrátíte domů a budete cítit velikou potřebu dát si něco nezdravého, protože vás to nakopne, vzpomeňte si, že efekt je jen dočasný a že pak ucítíte ještě větší únavu.

Alkohol

Dávat si skleničku na spaní nefunguje. Možná snáze usnete, ale spánek nebude kvalitní a ráno může být i při malém množství alkoholu náročné. Abyste se následující den necítili unaveně, nedávejte si před spaním alkohol. Jeho pozitivní efekt totiž rychle odezní a nám pak zbude únava na další den.

Víno pomůže usnout, ale rozhodně ne se dobře probudit. Foto: istock.com

Modrý obývák

Modrá v dotazníku, který zkoumal 2000 domácností vyhrála coby nejlepší barva do ložnice. Snižuje krevní tlak a uspává. Jenže to samé bude dělat i v obývacím pokoji. A pokud nechcete prospat odpoledne, je lepší vymalovat obývací pokoj a kuchyň jinými barvami. Nesahejte ani po žluté a zelené, protože ty mají podobné účinky, i když ne tak silné, jako modrá.

Vůně levandule

Je úžasná, je populární a všichni doma máme alespoň svíčku nebo mýdlo s vůni levandule. Jenže se ukázalo, že levandule také uspává a podporuje hluboký spánek. Tudíž je dobré si k ní přičichnout před spaním. Méně pak během dne, kdy nás může navnadit na to, aby se nám chtělo do postele.

Levandule podporuje spánek... to ale přes den nepotřebujeme. Foto: istock.com

Nepořádek

Neuklizený byt nás stresuje. Ne nadarmo se říká, že pokud se necítíte dobře, měli byste si doma uklidit. Pokud máte doma nepořádek, způsobujete si stresové situace, aniž byste to tušili. Výsledky ale poznáte. Jedním z nich je i únava, protože stres nás vyčerpává.

Mobil a televize před spaním

Usínat u televize je hloupost, stejně tak projíždět sociální sítě těsně před spaním. Zvlášť pokud je v místnosti tma, tak nás záření obrazovek negativně ovlivňuje. Snižuje totiž produkci melatoninu, což je hormon, který nám pomáhá usnout. Náš spánek je pak nekvalitní, což vede k tomu, že následující den budeme unavení.

Nedívejte se před spaním do mobilu. Foto: istock.com

Další články:

Důležitou roli hraje naše psychika. Některé věci totiž vyvolávají únavu, ale ne tu příjemnou, po které následuje pořádný spánek. Vyvolávají únavu, která nás ještě více vyčerpá. Je překvapující, co všechno dokáže znepříjemnit naše odpoledne po tom, co se vrátíme zpráce.

Záclony

Díkybohu ty krajkové jsou už na ústupu. Jenže za naši únavu mohou i minimalistické záclony bez motýlků a květinek. Podle amerického časopisu Sleep zaměstnanci, kteří měli na oknech záclony, denně naspali o tři čtvrtě hodiny méně času než ti, kteří byli vystaveni přímému dennímu svitu. To samé platí i pro naše domovy. Pokud chcete déle spát a nebýt pak následující den unavení, sundejte záclony.

Nezdravé jídlo

Brambůrky nebo sladkosti nám sice na moment dají více energie, ale potom následuje pokles, který vede kúnavě. Takže až se vrátíte domů a budete cítit velikou potřebu dát si něco nezdravého, protože vás to nakopne, vzpomeňte si, že efekt je jen dočasný a že pak ucítíte ještě větší únavu.

Alkohol

Dávat si skleničku na spaní nefunguje. Možná snáze usnete, ale spánek nebude kvalitní a ráno může být i při malém množství alkoholu náročné. Abyste se následující den necítili unaveně, nedávejte si před spaním alkohol. Jeho pozitivní efekt totiž rychle odezní a nám pak zbude únava na další den.

Modrý obývák

Modrá vdotazníku, který zkoumal 2000 domácností vyhrála coby nejlepší barva do ložnice. Snižuje krevní tlak a uspává. Jenže to samé bude dělat i vobývacím pokoji. A pokud nechcete prospat odpoledne, je lepší vymalovat obývací pokoj a kuchyň jinými barvami. Nesahejte ani po žluté a zelené, protože ty mají podobné účinky, i když ne tak silné, jako modrá.

Vůně levandule

Je úžasná, je populární a všichni doma máme alespoň svíčku nebo mýdlo svůni levandule. Jenže se ukázalo, že levandule také uspává a podporuje hluboký spánek. Tudíž je dobré si kní přičuchnout před spaním. Méně pak během dne, kdy nás může navnadit na to, aby se nám chtělo do postele.

Mobil a televize před spaním

Usínat u televize je hloupost, stejně tak projíždět sociální sítě těsně před spaním. Zvlášť pokud je vmístnosti tma, tak nás záření obrazovek negativně ovlivňuje. Snižuje totiž produkci melatoninu, což je hormon, který nám pomáhá usnout. Náš spánek je pak nekvalitní, což vede ktomu, že následující den budeme unavení.

Nepořádek

Neuklizený byt nás stresuje. Ne nadarmo se říká, že pokud se necítíte dobře, měli byste si doma uklidit. Pokud máte doma nepořádek, způsobujete si stresové situace, aniž byste to tušili. Výsledky ale poznáte. Jedním znich je i únava, protože stres nás vyčerpává.


Přečtěte si také