Toto je 8 nejhorších chyb při zařizování obýváku. Kolika jste se dopustili?

Místnost, kde trávíme většinu volného času (pokud zrovna nespíme), si zaslouží naši pozornost. Mnohdy obývací pokoj ale přehlížíme. Dopouštíme se v něm chyb, které mu ubírají na útulnosti i pohodlí.

Hippie pokoj, nebo bezbarvá nuda

Obývací pokoj se zdánlivě nabízí jako experimentální prostor pro poslední barevnou škálu, kterou dostaneme vbarvách a lacích. Nebo se naopak barev bojíme a všechno radši vymalujeme bílou a nakoupíme světlý nábytek. Ani přehnaná barevnost ani strach zbarev ale nejsou na místě. Nesnažte se udělat obývací pokoj co nejveselejší skrze žlutou, oranžovou nebo třeba červenou, ale nenechte ho ani, aby se utopil v bílé nebo béžové.

Nevhodně velký nábytek

Když nakupujete nábytek, myslete na rozměry pokoje. Pokud se vám líbí obrovská pohovka pro několik lidí a rozhodnete se ji nacpat do panelákového bytu, výsledek bude strašný. Opticky se pokoj zmenší a pohodlí se vytratí. Velikost nábytku přizpůsobte velikosti místnosti.

Velká pohovka do velkého prostoru, jinak nebude vypadat pěkně, Foto: istock.com

Koberec po celé podlaze

Tohle je jeden znejčastějších problémů včeských domácnostech. Koupíme si koberec na celou plochu podlahy, překryjeme mnohdy hezké parkety nebo dokonce prkna a věříme, že pokoj bude rázem útulnější. Nebude. Pro alergiky to taky není žádná výhra. Pro toho, kdo má koberec vysávat také ne. Navíc na velké ploše koberce budou brzy patrné stopy, kudy se chodí, kde jaké křeslo stálo moc dlouho, takže jeho nožičky vytlačily důlky do koberce. Lepší tedy je vybírat kusové koberce a dávat je do míst, kudy se tolik nechodí.

Koberec po celé ploše podlahy je zlo...obzvlášť s nějakým "hezkým" vzorem, Foto: istock.com

Všechno najednou

Kdo tvrdí, že obývací pokoj musíte zařídit během jedné víkendové razie do obchodů snábytkem? Nejprve nakupte větší kusy nábytku, jako jsou pohovky, křesla, jídelní stoly, židle, skříňky. Až potom kupujte lampičky, konferenční stolky, taburety, závěsy a dekorace všeho druhu.

Nemusíte všechno kupovat najednou, jen to, co doopravdy potřebujete, Foto: istock.com

Nábytek u stěn

Tohle je naštěstí chyba, kterou můžeme snadno napravit, a bude nás to bavit. Nábytek ke stěnám nepatří. Ubíráte tak vzdušnosti obývacího pokoje a vytvoříte uprostřed místnosti bezradný prostor. Obývací pokoj není taneční sál, není potřeba, aby se vněm dalo běhat. Pochopitelně nesmíte nábytek rozmístit tak, že se cestou od knihovny kpohovce budete brodit přes kdovíco, nicméně obložit stěny nábytkem je cesta do pekel nepohody.

Pohovka u stěny nevynikne, posuňte ji kousek od zdi a dejte za ní třeba květináč nebo knihovnu, Foto: istock.com

Muzeum namísto obýváku

Všichni máme hodně fotek, které je potřeba vystavit, a nějakou tu grafiku nebo malbu či kresbu. Některé se nám líbí, na jiné máme hezké vzpomínky. Nesnažme se ale dělat zobýváku mini Louvre, protože ve výsledku získáme leda tak okresní galerii. Pečlivě vybírejte, co na stěny přijde. Menší fotky vrámečcích můžete umístit i do předsíně, chodby, kuchyně nebo ložnice. Nebude to degradace vzpomínek, nebo vašich příbuzných. Pro obývák nechte umění, velkoformátové fotografie a méně osobní snímky. Je to koneckonců místnost, kam si zvete návštěvy. Nemusí vidět všechny vaše příbuzné a fotky zdovolených.

Rodinné fotografie dejte do ložnice, obývák si zaslouží nějaký umělecký kousek, se kterým se můžete pochlubit, Foto: istock.com

Módní výstřelky

Pokud nechcete měnit dekorace každý rok nebo dokonce půlrok, nenechte se unést tím, co je zrovna vmódě. Je dobré sledovat trendy a inspirovat se jimi, ale nezapomínejte, že vdesignu to mnohdy funguje jako voděvním průmyslu. Móda je něco jiného než styl. Dejte svému obývacímu pokoji styl, sledujte to, co je aktuální, ale nenechte se unést tím, že zrovna teď jsou na všech polštářích a závěsech ananasy nebo plameňáci. Za rok tam být nemusí.

Tahle pohovky jednou v módě byla, ale teď vypadá mnohem zastaraleji než gauč ze začátku minulého století, Foto: istock.com

Přehnaná snaha o útulnost

Máme představu o tom, jak by měl být obývák útulný, vlastně nejútulnější zcelého bytu. Sútulností se pojí třeba představa, že ji dokáží zařídit polštáře. A čím víc jich bude, tím lépe. Není tomu tak. Nikdy to nepřehánějte svěcmi, které mají dodat domovu pohodlí a útulnost. Zbytečně moc polštářů bude akorát překážet, stejně jako moc koberců nebo lampiček stlumeným světlem. Všeho smírou.

Hodně polštářů nikdy nikomu neprospělo, Foto: istock.com

Další články:


Přečtěte si také