Obývací pokoj

16. června 2017 06:00

Markéta Zídková

Barvy, materiály, doplňky aneb Jak si doma vytvořit interiér v industriálním stylu

Industriální styl vnáší do interiéru atmosféru továren a výrobních hal. Industriální interiéry jsou velmi osobité, extrovertní, pracují se syrovostí materiálu. Železo a beton ocení především muži, ale nejenom oni.

Dokážete si představit, že by vám někdo před lety nabídl, abyste bydleli v továrně? V současnosti jde o nevídaný trend. A to i u nás. Stejně jako ve světě se bývalé a nepotřebné tovární haly přestavují a kromě komerčních prostor vznikají i nevšední místa pro bydlení. Pokud vás tento moderní trend baví a chtěli byste z něj něco okusit i u vás doma, máme pro vás pár důležitých prvků, které vám nový vzhled vašeho domova pomohou vytvořit.

Industriální styl se v bydlení začal masivněji projevovat kolem přelomu tisíciletí, ale i před tím se už v některých státech dalo bydlet v místech, kde teprve nedávno utichl hluk strojů. A právě stroje nebo jejich části jsou jednou ze zajímavých ozdob interiéru, který můžeme za industriální považovat.

Beton a cihly

Hlavním prvkem jsou ale beze sporu materiály, které bydlení obklopují. U stylu inspirovaném továrními halami jsou to jednoznačně odhalené cihly a beton. Oba materiály mají své kouzlo. Umí být dokonalým podkladem pro moderní domácnost. Pochopitelně jde o to, aby také splňovaly kritéria pro bydlení. Měly by být tedy opracované, očištěné a přesto působící syrově. U betonu je pak výborná povrchová úprava, která jej vyleští.

Dřevo

Světe div se, ale dřevo patří i sem. Ale nejen to pěkné, nové, vonící a krásně ošetřené. Můžete využít i starší prkna nebo jen takový starší a sešlý vzhled. Má také své kouzlo! I když by byl pro tento styl žádoucí jen zlehka opracovaný polotovar, tam kde se můžete dřeva dotýkat, byste si ale měli nechat záležet, aby ošetření dřeva bylo kvalitní. Například bezbarvý matný lak povrch zpevní, a přesto ponechá jeho drsnější vzhled.

Chrámová okna

Je to jistě přehnané podobenství, ale ať chceme, nebo ne, okna v továrnách byla velká – na práci bylo třeba vidět. Dnes nás potěší tou spoustou denního světla, které propustí. U industriálního stylu ale zapomeňte na záclony. K stínění můžete využít posuvné panely, a sem tam i nějakou tu roletu apod.

Kov

Rovněž všelijaké kovové součásti bydlení jsou v továrním stylu vítané. Může to být konstrukce pro police, nábytek z kovu, kovová svítidla apod. Povrch zde není nutné tolik hlídat, vyniká ale barva černá, rezavá a měděná. Běžně se nechávají odhalené rozvody například topení, nenahozené stropy.

Příjemné faux paux

Jde nám ale o bydlení, takže se nebojte pohodlí. Jen by mělo tak trochu souznít s prostředím. Pohodlný gauč asi v továrně sotva kdysi stál u obráběcího stroje. Když jste ale doma, pohodlně se posadit patří k domácímu odpočinku. Ostatně ani všechny stěny nemusí být hned betonové nebo z cihel. Některá může být i omítnutá. A hlavně, nezapomeňte na květiny. I ty byste hledali u soustruhu marně, v industriálním bytě ale své místo mají. Doplňte je vhodným „industriálním“ květináčem.

Takových věcí by mohlo být opravdu hodně. Místo slov vám ale nabízíme obrazovou inspiraci v naší galerii:

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také