návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak bydlet v souladu s přírodou a svědomím? Dobrou volbou je eko styl

bras , Vydáno: 30.06.2017
Ekologicky si vybavit domácnost může spočívat i v tom, že využijete to, co je již vyrobené, jen k jinému účelu, třeba přepravky
Autor: iStock Ekologicky si vybavit domácnost může spočívat i v tom, že využijete to, co je již vyrobené, jen k jinému účelu, třeba přepravky
Nemylte se, v případě eko stylu nejde o život v jeskyni. Naopak. Můžete bydlet moderně, jen se dobře ohlížejte po tom, co si domů pořídíte za vybavení a jak hospodaříte s energiemi a vodou.

reklama

Dalším okruhem stylů bydlení, které si přiblížíme, jsou ty, které se oproti historii inspirují přírodou a přírodními materiály. Nade všemi skromně trůní eko styl. V zahraničí se přirozeně rozvíjí už několik desetiletí. Jeho základem jsou nejen přírodní materiály, ale také ty, které se dají zrecyklovat. A navíc se k tomuto stylu pojí i snaha zmenšit dopady provozu domácnosti na okolní životní prostředí.

Ó, dřevo

Základem ekologické domácnosti je pochopitelně dřevo. Chcete-li ale být co nejekologičtější, měly by výrobky z něj pocházet od certifikovaných dodavatelů suroviny, o nichž se ví, že dbají na obnovu lesního porostu. Výrobce by pak měl dřevo co nejekologičtěji ošetřit. Ze dřeva pak můžete mít doma skoro vše, včetně domu samotného. Nejčastěji ale u nás bydlíme v domech zděných, proto dřevo využijeme třeba pokrytí podlahy, zateplení stěny a jak jinak než zcela jistě i na nábytek.

I moderní stavby čím dál víc myslí na ekologii. Tady se dům podřídil již vzrostlému stromu
Autor: iStock I moderní stavby čím dál víc myslí na ekologii. Tady se dům podřídil již vzrostlému stromu

Kámen

Skvělým ekologickým materiálem je rovněž kámen. Je neuvěřitelně dekorativní, ať už sám o sobě (např. v podobě ozdobných kamínků), nebo zpracovaný a vyskládaný jako dlaždice na zemi, případně využitý k pokrytí stěny. Báječný je ale také v koupelně. Tam by se vám mohla podobně jako za kuchyňskou linkou pěkně vyjímat mozaika z nasbíraných oblých říčních kamínků.

Další materiály

Do určité míry je ekologické i sklo a kov (na základě podmínek výroby). Pochopitelně musíme hned dodat, že do ekodomácnosti patří rovněž výrobky z proutí (nejen košíky, ale i pěkný nábytek apod.) a látky z bavlny a vlny – to vše s ohledem na způsob pěstění, či způsob chovu.

Malá komoda z půdy chtěla jen trochu zbavit starého laku a podívejme, jak se dobře vyjímá v moderní eko domácnosti. Ta místo vršení dalšího odpadu na skládku, nábytek raději znovu využije
Autor: Wicker paradise Malá komoda z půdy chtěla jen trochu zbavit starého laku a podívejme, jak se dobře vyjímá v moderní eko domácnosti. Ta místo vršení dalšího odpadu na skládku, nábytek raději znovu využije

Umělé, ale znovu využité

Dalšími materiály, které se v ekologické domácnosti uplatní, jsou paradoxně i ty umělé. Pochopitelně výrobky z recyklovaných již jednou využitých umělých hmot. Takový může být i nábytek! Ten ostatně lze vyrobit i z papíru, taktéž již jednou či více recyklovaného.

Životodárné světlo

Přejděme ale k vybavení domácnosti. Eko styl si zakládá na co nejpřirozenějších barvách a většinou dostatečně světlých. S tím se také pojí to, že ekologické bydlení vpouští dovnitř co nejvíce světla, a tak najdete záclony na oknech jen výjimečně a když, tak spíš než ti umělohmotné – ručně háčkované. Závěsy například ze lnu ale nechybí.

Volně dýchat

Znakem eko stylu je kromě světla také prostor. Myslete na to, že člověk ke svému životu nepotřebuje vlastně zas až tolik věcí a hlavně nepotřebuje stále něco sbírat a pak to bez využití skladovat. Když si promyslíte, co skutečně používáte a potřebujete a to ostatní rozdáte, či necháte ekologicky zužitkovat, uvidíte, kolik místa se i u vás doma najednou uvolní.

Myslet je eko!

Dnes už je samozřejmé, že se díváme, kolik který přístroj u nás doma spotřebuje energie. Podobně bychom ale měli přemýšlet i dál. Jestli opravdu potřebujeme topit tak, že je třeba každou chvíli chladit otevřeným oknem, jestli musíme skutečně svítit v celém bytě, když trávíme momentálně čas jen v jedné místnosti, jestli náhodou voda, kterou jsme opláchli zeleninu, nevyužijeme třeba na zalití pokojových rostlin apod.

Vybrat si pro své bydlení eko styl tedy znamená nejen se nechat hýčkat přírodními materiály, ale také ekologicky myslet. Pokud se o to alespoň čas od času pokusíte, pak vám bude často odměnou nejen hřejivý pocit ohleduplnosti vůči životnímu prostředí, ale dokonce ušetříte i nějakou tu korunu!

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Modernější pojetí stylu Arts and Crafts pro jídelní kout s přípravným kuchyňským pultem

Styl Arts & Crafts staví na kráse dřeva. Jaké prvky jsou pro něj typické?

Když kotel nestačí

Vyrobte si vlastní eko kamínka z hliněných květináčů

reklama

Článek je zařazen v: nábytek , recyklace , okna , nábytek z palet , eko styl , podlahy

reklama

Přečtěte si také