30. června 2017 08:00
Jana BrassJak bydlet v souladu s přírodou a svědomím? Dobrou volbou je eko styl
Nemylte se, v případě eko stylu nejde o život v jeskyni. Naopak. Můžete bydlet moderně, jen se dobře ohlížejte po tom, co si domů pořídíte za vybavení a jak hospodaříte s energiemi a vodou.
Dalším okruhem stylů bydlení, které si přiblížíme, jsou ty, které se oproti historii inspirují přírodou a přírodními materiály. Nade všemi skromně trůní eko styl. V zahraničí se přirozeně rozvíjí už několik desetiletí. Jeho základem jsou nejen přírodní materiály, ale také ty, které se dají zrecyklovat. A navíc se k tomuto stylu pojí i snaha zmenšit dopady provozu domácnosti na okolní životní prostředí.
Ó, dřevo
Základem ekologické domácnosti je pochopitelně dřevo. Chcete-li ale být co nejekologičtější, měly by výrobky z něj pocházet od certifikovaných dodavatelů suroviny, o nichž se ví, že dbají na obnovu lesního porostu. Výrobce by pak měl dřevo co nejekologičtěji ošetřit. Ze dřeva pak můžete mít doma skoro vše, včetně domu samotného. Nejčastěji ale u nás bydlíme v domech zděných, proto dřevo využijeme třeba pokrytí podlahy, zateplení stěny a jak jinak než zcela jistě i na nábytek.
eko styl - Obrázek 1 Zdroj: iStock
Kámen
Skvělým ekologickým materiálem je rovněž kámen. Je neuvěřitelně dekorativní, ať už sám o sobě (např. v podobě ozdobných kamínků), nebo zpracovaný a vyskládaný jako dlaždice na zemi, případně využitý k pokrytí stěny. Báječný je ale také v koupelně. Tam by se vám mohla podobně jako za kuchyňskou linkou pěkně vyjímat mozaika z nasbíraných oblých říčních kamínků.
Další materiály
Do určité míry je ekologické i sklo a kov (na základě podmínek výroby). Pochopitelně musíme hned dodat, že do ekodomácnosti patří rovněž výrobky z proutí (nejen košíky, ale i pěkný nábytek apod.) a látky z bavlny a vlny – to vše s ohledem na způsob pěstění, či způsob chovu.
eko styl - Obrázek 12 Zdroj: Wicker paradise
Umělé, ale znovu využité
Dalšími materiály, které se v ekologické domácnosti uplatní, jsou paradoxně i ty umělé. Pochopitelně výrobky z recyklovaných již jednou využitých umělých hmot. Takový může být i nábytek! Ten ostatně lze vyrobit i z papíru, taktéž již jednou či více recyklovaného.
Životodárné světlo
Přejděme ale k vybavení domácnosti. Eko styl si zakládá na co nejpřirozenějších barvách a většinou dostatečně světlých. S tím se také pojí to, že ekologické bydlení vpouští dovnitř co nejvíce světla, a tak najdete záclony na oknech jen výjimečně a když, tak spíš než ti umělohmotné – ručně háčkované. Závěsy například ze lnu ale nechybí.
Volně dýchat
Znakem eko stylu je kromě světla také prostor. Myslete na to, že člověk ke svému životu nepotřebuje vlastně zas až tolik věcí a hlavně nepotřebuje stále něco sbírat a pak to bez využití skladovat. Když si promyslíte, co skutečně používáte a potřebujete a to ostatní rozdáte, či necháte ekologicky zužitkovat, uvidíte, kolik místa se i u vás doma najednou uvolní.
Myslet je eko!
Dnes už je samozřejmé, že se díváme, kolik který přístroj u nás doma spotřebuje energie. Podobně bychom ale měli přemýšlet i dál. Jestli opravdu potřebujeme topit tak, že je třeba každou chvíli chladit otevřeným oknem, jestli musíme skutečně svítit v celém bytě, když trávíme momentálně čas jen v jedné místnosti, jestli náhodou voda, kterou jsme opláchli zeleninu, nevyužijeme třeba na zalití pokojových rostlin apod.
Vybrat si pro své bydlení eko styl tedy znamená nejen se nechat hýčkat přírodními materiály, ale také ekologicky myslet. Pokud se o to alespoň čas od času pokusíte, pak vám bude často odměnou nejen hřejivý pocit ohleduplnosti vůči životnímu prostředí, ale dokonce ušetříte i nějakou tu korunu!
(fis)
Mohlo by vás zajímat: