Obývací pokoj

6. března 2017 06:00

Jana Brass

Bydlet jako na dovolené? Proč ne, stačí, když interiér zařídíte v arabském stylu

Arabské domovy jsou velkým zdrojem inspirace. Jsou plné detailů a podle movitosti majitelů v nich najdeme nábytek od těch nejprostších kusů až po ty nejluxusnější.

Každá země a každá kultura má svůj charakteristický styl. Ostatně způsob, jak si vybavujeme interiér a čím si ho zdobíme, je jen další aspektem, který odkazuje na specifickou kulturu toho kterého národa. S globalizací se na jednu stranu ta nejvýraznější specifika možná trochu ztrácejí, na druhou stranu se ale můžeme inspirovat v různých kulturách a svůj domov obohatit o něco zcela unikátního, co nám udělá radost a zpříjemní bydlení.

Ornamenty v hlavní roli

Dnes se podíváme na jeden z pro nás exotických stylů – arabský. Ve skutečnosti nelze mluvit jen o jednom, protože téměř každý arabský stát je v něčem odlišný, stejně tak jeho kultura. My se však chceme především inspirovat, a tak si všimneme jen některých prvků arabského bydlení, které by nás mohly v našem interiéru potěšit.

Základem dekorace v arabských domácnostech jsou nejroztodivnější ornamenty. V nich jsou národy arabského světa mistři! Pro dnešní bydlení se nám bude hodit především jejich zjednodušená forma. Můžete jí ozdobit stěnu v podobě dřevěného artefaktu, může být vyryta na nábytku, může být zobrazena na tkanině, zkrátka všude tam, kde nám se nám bude líbit.

Zlatá známkou luxusu

Další výrazným prvkem arabských domovů je sytá barevnost. Opravdu! Mezi barvami vynikají červená, oranžová a žlutá. Pokud byste ale chtěli pocit luxusu, pak nezapomeňte na zlatou. Výrazně jsou však v arabských domácnostech zastoupeny i bílá, zelená a modrá. Odstíny se liší, vyberte si ty, které vám udělají největší radost. Spojení ornamentální grafiky a sytých barev dokáže i z vašeho domova vytvořit energické místo. Naopak, budete-li chtít některou z místností pojmout jako relaxační, pak volte spíše tlumené odstíny, třeba modré, a oblá zakřivení ozdobné grafiky.

Když jsme ale u arabské inspirace pro naše domovy, pak jednoznačně musíme zmínit tzv. perské koberce. Jsou součástí vybavení některých domácností už dlouhá léta. Jak uvidíte v naší galerii, dobře se snoubí i se současným stylem vybavení domácnosti.

Doplňky vonící exotikou

Dalším zajímavým prvkem, který se ale zdá být čím dál tím víc nadčasovým, jsou lustry. Pochopitelně najdeme mezi nimi v arabském světě i ty velmi košaté a třpytící se, ale stačí i jen jednoduchá kovová konstrukce s typickými tvary a rázem máme v moderním interiéru něco nevšedního, co se od většinové nabídky obchodů s osvětlením alespoň trochu liší.

Zajímavým obohacením vašeho domova pak mohou být, a často jsou, typické arabské suvenýry z vaší dovolené v exotických a sluncem prohřátých zemí. Domov vám ale pěkně může ozvláštnit i nábytek pouze z kovu a dotvořený do pohodlného sezení naditými polštáři. Nebo barevné vitráže v oknech. Pár typů, jak si svůj byt či dům dotvořit arabskými prvky, vám nabízíme v naší galerii a uvidíte, že se skvěle hodí i do moderního interiéru.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také