Obývací pokoj

28. června 2017 08:00

Markéta Zídková

Jako ve francouzském paláci aneb Jak vnést do bytu starý francouzský styl

Když si představíte Versailles nebo Louvre, asi tušíte, jaký styl vám dnes představíme. Jestli jste vyznavači historizujících interiérů a máte rádi zdobnost a honosné prostředí, pak se pojďte s námi podívat a třeba i inspirovat, jak lze i dnes bydlet s nádechem velkorysosti francouzských paláců.

Barevnost krále slunce

Jistě tušíte, že zlatá barva k tomuto stylu neodmyslitelně patří. Rozsah barev je ale mnohem širší. Skvěle se vyjímají různé odstíny béžové, které vnášejí do prostoru pocit luxusu. Měly by být ale v kontrastu s barvou dřevěného nábytku. Lehčí odstíny hnědé se hodí kamkoliv, nejen na zařizovací předměty. Bílá barva obsadí zejména rámy oken a některé prvky dřevěného ostění.

Přepychové stěny

Ano, stěny nemohou být zcela prázdné. Pochopitelně opticky. Proto je dobré myslet na to, že i když zvolíte vhodnou barvu, myslete dopředu na to, co na stěně bude viset. Jestli nechcete mít stěnu ověšenou různými obrazy a zrcadly se zdobnějšími rámy. Pak sáhněte po tapetě. Nejlépe látkové nebo vliesové, která se jako látková tváří. Vzor by měl být bohatý ale nekřiklavý, třeba motiv pnoucích se květin, či okrasné mřížky. Chcete-li stěnu bez tapet jen s barevnou omítkou, pak můžete vytvořit zajímavý dojem použitím strukturální nebo metalické barvy na stěnu.

Podlaha jak z alabastru

Podlahová krytina jmenovaná v nadpisu by jistě oslovila kdejakého fajnšmekra, ale kde ji vzít a kde na ni vzít, že? Postačí i klasická parketová podlaha. Jde však o to, aby byla nádherně upravená – vyhlazená a nalakovaná. Máte-li plovoucí podlahu, pak i ta by šla, ale měli byste sáhnout po nějakém koberci. Pochopitelně by v sobě měl zobrazovat určitou výjimečnost. Perský koberec by ale iluzi zhatil. Zkuste jít do podobného nebo blízkého vzoru v barevném stínování jako mají závěsy, případně tapety na stěnách.

Kroutící se nábytek

Různé stolky, křesla a komody by měly odpovídat tomu, jak zabarvíte místnost. Mohou být bílé s tmavším podkladem barev pokoje, nebo naopak tmavě hnědé na světlejším pozadí béžových stěn. Je jasné, že nejjednodušší by bylo zajít si do bazaru a tam si vybrat. Následně pak nechat starý nábytek opravit. Stolků, kde snad jediná rovná plocha je ta nahoře, byste tam našli jistě dost. Pokud vám ale nevadí, že bude vybavení souznít více s moderní dobou. Pak zdobnost nábytku doplníte ozdobnými předměty. Mějte ale na paměti, že nábytek, i když bude mladšího data, by měl být dostatečně oblý, s alespoň lehkým náznakem zdobnosti, byť stylizované.

Křesla, gauč a různé stoličky by měly být polstrované. Pochopitelně, že by se na čalounění vyjímal krásně brokát se zlatými vzory, ale můžete v modernějším pojetí sáhnout u současnějšího nábytku i po jednobarevné látce, avšak kvalitně a hustě utkané, třeba jako samet. Využít lze i bavlněné kepry, atlasy a damašky, různé bavlněné tkaniny se strukturou, zkuste i jemně tkané viskózy.

Okna

Francouzská okna jsou pojem. Pokud je máte již ve výbavě bytu nebo domu, půl práce je hotovo. Pokud ale neoplýváte prosklenými tabulkami v bílém rámoví až na zem, nezoufejte. Efekt se dá vytvořit pomocí dlouhých na zem splývajících závěsů po stranách okna a nařasené záclony se vzorem dlouhé také až na zem. V moderním pojetí mohou závěsy a záclony jen splývat, chcete-li ještě bližší dotek francouzské elegance, měli byste závěsy lehce podebrat okrasnou šerpou a tu přichytit na stěnu. Výběr barev a látek je jako výše – zdobné, zlatavé, záclony vzorované a bílé.

Svíčky jako na Ludvíkově dvoře

Ano, i osvětlení je důležité. Na strop a přisvícení si pořídíme osvětlení, které je zdobné. Sáhnout hned po křišťálovém lustru by mohlo dost bolet peněženku, existují ale i stylizovaná moderní svítidla s kovovým prohnutým žebrovím a objímkami, do nichž nádherně zapadnou tzv. candle žárovky – svým tvarem blízké svíčkám. Podobně jsou na tom i malé stolní i vyšší stojací lampy.

Ozdoby

Nemluvíme o vánočním stromku, avšak tak trochu se interiér francouzského staršího stylu tváří. Svět té doby, které se chceme přiblížit, je krásný a umění jej tvoří ještě krásnějším. Zrcadla jsou tedy oblých tvarů a mají pěkný, často velmi bohatý rám. Dnes klaďme důraz hlavně na onu oblost. Různé malé precizně zpracované sošky dokážou také vdechnout prostoru punc výjimečnosti. A pak nesmíte zapomenout na obrazy na stěnách. Je-li námět bohatý, pak dnes už nemusí být rám přezdobený. A ta nejdůležitější věc v tak pěkně stylizovaném interiéru s dotekem Francie jsou zajisté květiny – čerstvé v pěkné váze.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také