Očkování chrání psy nejen před vzteklinou. Pomůže i vaší peněžence
Necháváte svého psa očkovat jenom proti vzteklině, což vám nařizuje zákon, nebo váš mazlík podstupuje i další očkování? Než se rozhodnete, tak si dobře promyslete, kolik stojí vakcína a na kolik vás přijde případné léčení psa. A někdy už žádné léčení ani nemusí pomoct.
Očkování, zvířat i lidí, má všeobecně chránit před chorobami, které jsou jen velmi těžce léčitelné nebo se nedají léčit vůbec. Má také za úkol zastavit šíření choroby v dané skupině.
S citlivým přístupem psi zvládnou očkování bez problémů Zdroj: iStock
Proč nechat naočkovat svého psa
Očkování proti vzteklině je povinné a tuto povinnost nám ukládá zákon. Tady tedy není o čem debatovat. Nechat svého psa naočkovat proti vzteklině jednoduše musíme.
U dalších nemocí už to tak jednoznačné není. Očkování sice není povinné, ale měli bychom si dobře promyslet, jak moc nám na našem psu záleží a potažmo také na naší peněžence. Případné léčení bývá velmi drahé a v mnoha případech ani nepomůže.
Jak funguje očkování
Při očkování se do těla psa vpraví část původce nemoci (viru nebo bakterie), která sama o sobě není schopna nemoc vyvolat. Nastartuje však imunitní systém, a ten pak při případném setkání organismu s danou nemocí chorobu zlikviduje v samém počátku. Většinou nemoc u psa ani nepropukne, případně má jen slabý průběh. Jistě si všichni umíme spočítat, že jedna dávka očkování je pro nás finančně mnohem přijatelnější než případné léčení.
I velcí psi mívají někdy strach Zdroj: iStock
První očkování štěňat
První očkování štěňat se většinou provádělo ve věku 6 týdnů, ale podle posledních doporučení by se mělo začít až v 8-9 týdnech. Druhé očkování by mělo následovat za 3-4 týdny a poslední štěněčí očkování pak ve 14-16 týdnech. To se však jedná o plně odkojená štěňata. Pokud štěňata o matku z nějakého důvodu přišla a byla odchována umělou výživou, pak je nutný i individuální přístup k očkování.
Základní očkování by mělo chránit štěňata proti těmto nemocem: psinka, parvoviróza, infekční hepatitida, parainfluenze, leptospiróza, vzteklina
Od věku 12 týdnů mohou štěňata dostat i očkování proti tetanu a psincovému kašli.
Očkování štěněte Zdroj: iStock
Očkování dospělého psa
Dříve se povinné očkování proti vzteklině aplikovalo každým rokem, dnes umožňují moderní vakcíny aplikaci jenom jednou za 3 roky.
Dále se jednou za 3 roky většinou očkuje proti parvoviróze, psince a hepatitidě.
Proti leptospiroze a parainfluenze se očkuje každý rok, ale u aktivně loveckých psů se doporučuje interval kratší, jednou za půl roku.
Proti psincovému kašli se očkuje jednou ročně a u venkovních psů se doporučuje i aplikace vakcíny proti tetanu, jednou za 2 roky.
Chovné feny se mohou také očkovat proti herpes viru. Vakcína se podává v období krytí a březosti.