Bydlení

10. října 2020 14:00

Simona Sedláčková

Jak krmit štěně? Záleží na velikosti psa. Krmivo by mělo mít pokojovou teplotu

Rozhodnutí pořídit si malé štěně není jako nákup nové hračky. Je to živý tvor, a tak potřebuje nejen naši lásku a péči, ale i kvalitní výživu, která bude tím nejlepším základem jeho zdraví do budoucnosti. Jako první se o správnou potravu postarala jeho maminka s mateřským mlékem, ale teď se musíte starat vy, noví páníčci.

Nejlepší čas na odchod knové rodině

Prvních 6 týdnů jsou štěňata krmena mateřským mlékem své matky, poté nastává období přechodu na pevnou stravu a teprve pak, ve věku 8 týdnů, se mohou malá štěňátka vypravit do nové rodiny.

Zkušení chovatelé štěňat sprůkazem původu to samozřejmě vědía štěňata novým majitelům ani dříve nevydají. Problém může nastat vpřípadě, že si pořizujete malého pejska bez průkazu původu. Dost často se stává, že se lidé chtějí štěňat zbavit co nejdřívepod záminkou, že už malí výrostci fenu příliš obtěžují. Je to hloupost! Fenka je máma jako každá jiná a o svá miminka se stará sláskou. Nehledě na to, že u štěňat musí proběhnout tzv. proces vtiskování, kdy malí pejsci čerpají znalosti a návyky od své matky. Pokud byste štěňata odebrali od feny dříve, mohlo by se to projevit na jejich pozdějším chování kjiným psům, popřípadě i klidem.

Jak krmit štěně?

Kdo někdy krmil štěně nebo později dospělého psa, tak dobře ví, že uvařit správné jídlo pro psy není vůbec jednoduché. Proto se velká většina chovatelů přiklání ke krmení granulemi, případně vkombinaci skonzervami. Na krmivu se nevyplatí šetřit, protože kvalitní granule i konzervy obsahují správný poměr živin, kterého u doma připravované stravy jen těžko docílíte. Přesto se však po domluvě spůvodním chovatelem můžete do vlastnoruční přípravy krmení pustit. Vždy se však schovatelem včas domluvte, aby přechod ze stravy u původních chovatelů na stravu u vás nebyl rychlý a štěněti nepokazil zažívání. Správný chovatel předává štěně novému majiteli i se zásobou krmení pro první dny.

Podívejte se také na přehled mýtů o krmení dospělých psů.

Rozdílné krmení štěňat různých plemen, podle velikosti

Malá a trpasličí plemena, jako jsou boloňáčci, bišoni, jorkšíři, čivavy a trpasličí pudlíci rostou nejrychleji a i jejich vývoj je rychlejší než u větších plemen. Potřebují tedy vysoký přísun energie a už od 10. měsíce přecházejí na dospělou stravu.

Pak jsou tu střední plemena, jako jsou kokršpanělé, střední pudlíci, border kolie nebo bíglové, jejichž vývoj je skokový a přibližně kolem 12. měsíce by měli pejsci přejít na dospělou stravu.

Velká plemena dospívají pomaleji, vývoj musí být pozvolný a rovnoměrný a teprve kolem 14.–16. měsíce mohou přejít na dospělou stravu. Jedná se o labradory, retrívry nebo německé ovčáky.

A pak jsou tu štěňata obřích plemen, jako jsou tibetské dogy, německé dogy či vlkodavové, která dospívají až ve dvou letech. U nich se musí velmi pečlivě hlídat váhové přírůstky.

Při přechodu na nové krmivo nikdy nespěchejte

Změna krmiva na nové, ať už zdůvodu věku, nebo jen zdůvodu, že pejskovi kdykoliv během života krmivo nevyhovuje, nikdy nespěchejte. První dva dny namíchejte granule vpoměru 3 : 1, více původních a jen málo nových granulí. Pokud pejsek nemá problémy, můžete poměr postupně 2 dny měnit, až převáží granule nové. Pátý den může pejsek přejít na novou stravu úplně.

Kolikrát za den se štěňata krmí?

Štěňata musí jíst častěji než dospělí psi. Do dvou měsíců věku je krmte asi 6x denně, do čtyř měsíců 4x denně, do osmi měsíců 3x denně a od osmi měsíců po celý život 2x za den, ráno a večer. Vkaždém věku psa dodržujte přibližnou hodinu krmení. Psi si na čas krmení rychle zvyknou a neměli by vmezičase škemrat a vyžadovat jídlo.

Jakou teplotu má mít krmivo a voda

Je to jednoduché, teplotu pokojovou. Každý den vodu nalijte do čisté misky a nechte ji alespoň hodinu odstát. Nejde jen o teplotu, ale i o chlór, který za tu dobu stihne vyprchat. I jídlo by mělo mít pokojovou teplotu. Pokud tedy dáváte psovi jen část například konzervy, a zbytek uchováváte vlednici, při dalším krmení jídlo mírně ohřejte.

Pozor na torzi žaludku

Po každém krmení dohlédněte na klid, který byste měli štěňatům i dospělým psům dopřát. Zvlášť u větších psů hrozí tzv. torze, tedy přetočení žaludku, a i ztoho důvodu je dobré, postavit velkým plemenům misku spotravou i vodou na vyvýšené místo.

Už máte představu, jak budete svého psa vychovávat?


Přečtěte si také