reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Jak krmit štěně? Záleží na velikosti psa. Krmivo by mělo mít pokojovou teplotu

Simona Sedláčková , Vydáno: 10.10.2020
Jak správně a jak často krmit štěně?
Autor: istockphoto.com Jak správně a jak často krmit štěně?
Rozhodnutí pořídit si malé štěně není jako nákup nové hračky. Je to živý tvor, a tak potřebuje nejen naši lásku a péči, ale i kvalitní výživu, která bude tím nejlepším základem jeho zdraví do budoucnosti. Jako první se o správnou potravu postarala jeho maminka s mateřským mlékem, ale teď se musíte starat vy, noví páníčci.

reklama

Nejlepší čas na odchod k nové rodině

Prvních 6 týdnů jsou štěňata krmena mateřským mlékem své matky, poté nastává období přechodu na pevnou stravu a teprve pak, ve věku 8 týdnů, se mohou malá štěňátka vypravit do nové rodiny.

O první stravu se postará fenka...
Autor: istockphoto.com O první stravu se postará fenka...

Zkušení chovatelé štěňat s průkazem původu to samozřejmě vědí a štěňata novým majitelům ani dříve nevydají. Problém může nastat v případě, že si pořizujete malého pejska bez průkazu původu. Dost často se stává, že se lidé chtějí štěňat zbavit co nejdříve pod záminkou, že už malí výrostci fenu příliš obtěžují. Je to hloupost! Fenka je máma jako každá jiná a o svá miminka se stará s láskou. Nehledě na to, že u štěňat musí proběhnout tzv. proces vtiskování, kdy malí pejsci čerpají znalosti a návyky od své matky. Pokud byste štěňata odebrali od feny dříve, mohlo by se to projevit na jejich pozdějším chování k jiným psům, popřípadě i k lidem.

Jak krmit štěně?

Kdo někdy krmil štěně nebo později dospělého psa, tak dobře ví, že uvařit správné jídlo pro psy není vůbec jednoduché. Proto se velká většina chovatelů přiklání ke krmení granulemi, případně v kombinaci s konzervami. Na krmivu se nevyplatí šetřit, protože kvalitní granule i konzervy obsahují správný poměr živin, kterého u doma připravované stravy jen těžko docílíte. Přesto se však po domluvě s původním chovatelem můžete do vlastnoruční přípravy krmení pustit. Vždy se však s chovatelem včas domluvte, aby přechod ze stravy u původních chovatelů na stravu u vás nebyl rychlý a štěněti nepokazil zažívání. Správný chovatel předává štěně novému majiteli i se zásobou krmení pro první dny.

Rozdílné krmení štěňat různých plemen, podle velikosti

Malá a trpasličí plemena, jako jsou boloňáčci, bišoni, jorkšíři, čivavy a trpasličí pudlíci rostou nejrychleji a i jejich vývoj je rychlejší než u větších plemen. Potřebují tedy vysoký přísun energie a už od 10. měsíce přecházejí na dospělou stravu.

Štěně kavalíra doroste do menší velikosti
Autor: istockphoto.com Štěně kavalíra doroste do menší velikosti

Pak jsou tu střední plemena, jako jsou kokršpanělé, střední pudlíci, border kolie nebo bíglové, jejichž vývoj je skokový a přibližně kolem 12. měsíce by měli pejsci přejít na dospělou stravu.

Velká plemena dospívají pomaleji, vývoj musí být pozvolný a rovnoměrný a teprve kolem 14.–16. měsíce mohou přejít na dospělou stravu. Jedná se o labradory, retrívry nebo německé ovčáky.

A pak jsou tu štěňata obřích plemen, jako jsou tibetské dogy, německé dogy či vlkodavové, která dospívají až ve dvou letech. U nich se musí velmi pečlivě hlídat váhové přírůstky.

Mohutné tlapky prozrazují, že štěně doroste do velké velikosti
Autor: istockphoto.com Mohutné tlapky prozrazují, že štěně doroste do velké velikosti

Při přechodu na nové krmivo nikdy nespěchejte

Změna krmiva na nové, ať už z důvodu věku, nebo jen z důvodu, že pejskovi kdykoliv během života krmivo nevyhovuje, nikdy nespěchejte. První dva dny namíchejte granule v poměru 3 : 1, více původních a jen málo nových granulí. Pokud pejsek nemá problémy, můžete poměr postupně 2 dny měnit, až převáží granule nové. Pátý den může pejsek přejít na novou stravu úplně.

Kolikrát za den se štěňata krmí?

Štěňata musí jíst častěji než dospělí psi. Do dvou měsíců věku je krmte asi 6x denně, do čtyř měsíců 4x denně, do osmi měsíců 3x denně a od osmi měsíců po celý život 2x za den, ráno a večer. V každém věku psa dodržujte přibližnou hodinu krmení. Psi si na čas krmení rychle zvyknou a neměli by v mezičase škemrat a vyžadovat jídlo.

Jakou teplotu má mít krmivo a voda

Je to jednoduché, teplotu pokojovou. Každý den vodu nalijte do čisté misky a nechte ji alespoň hodinu odstát. Nejde jen o teplotu, ale i o chlór, který za tu dobu stihne vyprchat. I jídlo by mělo mít pokojovou teplotu. Pokud tedy dáváte psovi jen část například konzervy, a zbytek uchováváte v lednici, při dalším krmení jídlo mírně ohřejte.

Pozor na torzi žaludku

Po každém krmení dohlédněte na klid, který byste měli štěňatům i dospělým psům dopřát. Zvlášť u větších psů hrozí tzv. torze, tedy přetočení žaludku, a i z toho důvodu je dobré, postavit velkým plemenům misku s potravou i vodou na vyvýšené místo.

Správně vyvýšené misky na jídlo i pití
Autor: istockphoto.com Správně vyvýšené misky na jídlo i pití

Už máte představu, jak budete svého psa vychovávat?

5 pravidel pro základní výcvik psa

5 zlatých pravidel pro výcvik psa: Výchova štěňátka vyžaduje nejen důslednost

Se psi se bydlí lépe než s lidmi

10 důvodů, proč je lepší bydlet se psem než s člověkem

reklama

Článek je zařazen v: štěně , výživa štěněte , krmení , krmivo , jak často , kdy krmit , pes , domácí mazlíček

reklama

Přečtěte si také