Jak na to

1. září 2017 06:00

Tereza Javorová

Na konci léta útočí protivné octomilky. Vyhlaste jim domácí válku, kterou tentokrát vyhrajete!

Je konec léta a ony jsou všude. Malé, vlezlé, nepříjemné a zdánlivě nevyhubitelné. Octomilky! Krouží nad jídlem, odpadním košem, vaše domácnost se stala jejich restaurací i obchoďákem. Neztrácejte nervy! Poradíme vám, jak s nimi zatočit.

Říká se jim také banánové nebo vinné mušky a kladou do přezrálého nebo hnijícího ovoce svá vajíčka. Dobrá zpráva je, že mušky nejsou nijak zdravotně rizikové nebo nebezpečné, pouze maximálně otravné. Krouží jako supi nad každým jídlem v domácnosti, sedají na vše, nic jim není svaté. Někdy si je v podobě vajíček “přineseme” s nákupem z obchoďáku, jindy k nám prostě přiletí otevřeným oknem. Smiřte se s tím, že se s nimi i letos setkáte, ale pokud jim chcete vyhlásit válku máme pro vás pár strategických rad.

1) Uklízejte!

Samozřejmě, že máte kuchyň jako klícku, ale teď musíte ostražitě hlídat každou kapku ovocné šťávy, která se v kuchyni objeví. Nenechávejte stát použité prkénko, pokud jste na něm krájela ovoce a hned vše utírejte a omývejte.

2) Pozor na alkohol!

Nejen vy si dáte rádi skleničku piva nebo vína k večeři, i octomilky si na něm rády smlsnou! Vůně a chuť džusu, piva nebo vína na ně působí jako magnet. Ihned po večeři odneste sklenice do myčky na dobře ji zavírejte.

3) Ovoce nevystavujte!

Naaranžovaná mísa s ovocem vypadá v interiéru krásně a lákavě, ale pro octomilky je to grandhotel s porodním oddělením. Raději postavte na stůl květiny a ovoce rychle ukliďte do lednice! Zvláště pokud se jedná o sladké a navinulé podzimní druhy!

4) Ubraňte koš!

Odpadkový koš je dalším místem, které octomilky naprosto zbožňují. Vynášejte proto odpadky po každém vaření a dvakrát častěji než obvykle. Opravdu to pomáhá! Pokaždé také koš vypláchněte a umyjte dezinfekcí.

5) Vysajte je!

Pokud jste zaznamenala invazi mušek a producírují se vám po okně nebo kuchyňské lince, funguje i vysavač. Popadněte ho a bez slitování nepřítele vysajte zaživa.

6) Ulovte je!

Překvapivě účinnou zbraní je domácí past. Snadno ji vyrobíte: vezměte starou prázdnou sklenici a připravte v ní octomilkám hody. Stačí trochu piva, vína nebo octa, přihoďte přezrálou kuličku vína nebo kousek jablka. Chuťovku ve sklenici přetáhněte průhlednou potravinovou fólií, kterou pevně napněte místo víka. Udělejte do fólie pár malých dírek, kterými octomilky prolezou za lákavou vůní, ven se však nedostanou.

(ku)

Další články:

Sdílejte článek

Přečtěte si také