3. prosince 2022 10:00
redakce Prima LivingPravá zima začala, možná se k vám nastěhují myši. Víme, jak je dostat pryč z vašeho bytu!
Nejen my, lidé, si v zimě ceníme čtyř stěn a střechy nad hlavou. Takový příjemně vytopený dům či byt neodolatelně láká myši, aby k vám přišly přezimovat. Zvlášť když venku čím dál víc přituhuje. Poradíme vám, jak se nezvaných myších návštěvníků zbavit!
Pořiďte Jerrymu Toma!
Pokud máte doma kočku nebo psa, pravděpodobně si myši rozmyslí, jestli nebude lépe u sousedů. Stačí už jen přítomnost těchto zvířat a myši kočku vycítí. Budou si instinktivně hledat místo, kde jim nehrozí zakousnutí.
Nastražte pasti!
Stará dobrá klasika. Trochu morbidní, ale funkční. Dají se sehnat pastičky dřevěné, kovové i plastové a všechny fungují na víceméně stejném principu. Umístíte nějakou myší lahůdku na spouštěcí pružinový mechanismus tak, aby i nejjemnější dotyk spustil rameno, které myš zahubí. Kousek sýra nebo slaniny bude myší zkáza. Nezapomeňte, pastičky pokládat za nábytek a ke stěnám, kudy myši běhají.
Myšku nalákáte na kus sýra. Zdroj: istock.com
Pro citlivky živolovky
Pokud je to pro vás moc drastické řešení, zkuste odchytové pasti, neboli „živolovky“. Vypadají jako klícky či domečky s úzkým otvorem. Vejde se do nich i několik myší najednou, ale už se nedostanou ven. Pak je stačí odnést někam daleko od domu a vypustit do přírody. Stejně funguje i trubková pastička nebo dřevěná překlápěcí past. Jen se s plnou pastičkou opravdu projděte dost daleko od domu.
Plašící zvuky
Můžete na to jít moderně a pořídit elektronické plašiče na baterie, podobné, jakými v létě odpuzujete krtka. Zapojíte je jednoduše do sítě a plašiče vyluzují zvuky, které myším natolik vadí, že je z domu vypudí. Nemusíte se bát, lidské ucho je neslyší, nicméně pokud máte domácí mazlíčky, budou trpět i oni.
Kočka a myš nejsou kamarádi. Zdroj: istock.com
Chemická smrt
Jed na myši je detektivní klasikou, ale i stále aktuální realitou, jak se zbavit hlodavců. Existují různé granule a „pochoutky“, které myši přilákají a posléze otráví. Je to ale krajní řešení, musíte být obezřetní, aby se k chemii nedostalo dítě nebo domácí zvířata. Sice se dnes už vyrábějí přípravky s hořkým činidlem, člověka jejich chuť odpudí a kočka či pes je po požití většinou vyzvrátí, ale opatrnosti není nikdy dost.
Ucpěte díry
Zní to primitivně, ale opravdu to pomáhá. Myším stačí malá skulina, aby se vám „nakvartýrovaly“ do domu či bytu. S nastupujícími mrazy pečlivě projděte svůj příbytek a utěsněte štěrbiny. Ale pozor! S nějakou vatou si myš hravě poradí. Budete muset sáhnout po sádře či betonu!
V zimě se hlodavci schovávají do teplých příbytků. Zdroj: istock.com
Zdroj: https://www.krejsashop.cz/cs/m-159-mys?gclid=Cj0KCQiAm5ycBhCXARIsAPldzoWfxO8i3-o4WzD2gW1vvaSII6TkTo-LCy5DcSikQbNQ83jXarOcE2caAs5vEALw_wcB; https://www.pasti.cz/blog/jak-efektivne-chytit-a-zahubit-mysi-v-dome/