Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Jak mít zdravou zahrádku? Úrodu před škůdci spolehlivě ochrání tyhle bylinky

V zeleninových i ovocných zahradách se dá velmi dobře využít schopnost bylinek už svou vůní odpuzovat škůdce, a tak je použít jako spolehlivou biologickou ochranu. Některé dokonce zvyšují úrodu a zlepšují chuť i vzhled.
Vydáno: 12.06.2017
Zelenina a bylinky na zahrádce
Autor: iStock Zelenina a bylinky na zahrádce

Spolehlivými partnery a věrnými ochránci zeleniny, ovoce i květin jsou bylinky, které také navíc oceníte jako součást vašeho zdravého jídelníčku. Proto je vysázejte napříč záhonky – podle toho, kde budou nejvíc užitečné, kde vám roste jaká plodina. Některé bylinky odpuzují mšice, jiné zase pomáhají likvidovat choroby. Následujících rostlinky by tak neměly chybět na žádné užitkové či okrasné zahrádce...

 

Levandule lékařská

Levandule a růže Foto:

Voňavá levandule odpuzuje mšice. Sázejte ji také tam, kde se chcete zbavit mravenců. Skvěle se doplňuje s kosatci, růžemi, nevěstiným závojem nebo okrasnými trávami.

 

Máta (peprná, klasnatá, kadeřavá)

Máta a jabloň Foto:

Díky intenzivní vůni působí máta proti mšicím, veškerou zeleninu chrání i před dřepčíky. Blahodárně působí i na ovocné stromy, zejména jabloně, hrušně a broskvoně.

 

Bazalka pravá

Bazalka a rajče Foto:

Zlepšuje růst i chuť rajčat, odpuzuje komáry a mušky. Příznivě ovlivňuje i cukety a okurky. Dobře uděláte, když ji vysadíte do blízkosti lilií.

 

Pažitka pobřežní 

Pažitka a mrkev Foto:

Je vhodná na pěstování s mrkví, ale i s cibulí, košťálovinami, salátem, okurkami a celerem. Pokud bude lemovat záhony, zamezí napadení padlím. Kromě toho chrání jahodníky před plísní šedou. Pažitka chrání také růže před černou skvrnitostí.

 

Heřmánek pravý 

Heřmánek a cibule Foto:

Aromatická bylinka se hodí na lemování zeleninových záhonů, působí příznivě hlavně na cibuli, pórek, fazole, hrách, salát, mangold, červenou řepu, špenát a celer.

 

Lichořeřišnice větší 

Lichořeřišnice a kedlubna Foto:

Odpuzuje mšice, housenky, slimáky, mravence a myši. Tam, kde roste, rychleji vyhyne pýr. Je to skvělá sousedka brambor, dýní, cuket, kedluben, zelí či brokolice. Pokud ji zasadíte do skleníku, pomůže odpuzovat molice. Postřik z listů odhání od zeleniny škodlivý hmyz.

 

Měsíček lékařský 

Měsíček a brambory Foto:

Dezinfikuje půdu a odpuzuje háďátko, proto je ideálním partnerem pro brambory. Odpuzuje mšice, housenky, slimáky i mravence, zabraňuje růstu plevelů a zároveň chrání před plísněmi rajčata a okurky.

 

Saturejka zahradní 

Saturejka a hrášek Foto:

Odpuzuje běláska zelného, ochrání salát před mšicemi i mravenci. V její společnosti se dobře daří fazolím a hrášku.

 

Šalvěj lékařská 

Šalvěj a zelí Foto:

Výrazné šalvějové aroma chrání především košťáloviny před běláskem zelným a před slimáky.

 

Tymián obecný 

Tymián a salát Foto:

Jako obruba květinového nebo zeleninového záhonu tymián odradí od hostiny slimáky a plže. Nejlépe si rozumí s květákem, zelím, kapustou a listovými saláty.

 

Zdroje fotografií: archiv Semo, iStock, pixabay.com

Článek je zařazen v: květiny , zahrada , zelenina , pěstování , bylinky , ovoce , ochrana , škůdci , jak pěstovat

reklama