Pokojové květiny

12. června 2017 06:01

Iva Kropáčková

Jak mít zdravou zahrádku? Úrodu před škůdci spolehlivě ochrání tyhle bylinky

V zeleninových i ovocných zahradách se dá velmi dobře využít schopnost bylinek už svou vůní odpuzovat škůdce, a tak je použít jako spolehlivou biologickou ochranu. Některé dokonce zvyšují úrodu a zlepšují chuť i vzhled.

Spolehlivými partnery a věrnými ochránci zeleniny, ovoce i květin jsou bylinky, které také navíc oceníte jako součást vašeho zdravého jídelníčku. Proto je vysázejte napříč záhonky – podle toho, kde budou nejvíc užitečné, kde vám roste jaká plodina. Některé bylinky odpuzují mšice, jiné zase pomáhají likvidovat choroby. Následujících rostlinky by tak neměly chybět na žádné užitkové či okrasné zahrádce...

Levandule lékařská

Voňavá levandule odpuzuje mšice. Sázejte ji také tam, kde se chcete zbavit mravenců. Skvěle se doplňuje s kosatci, růžemi, nevěstiným závojem nebo okrasnými travami.

Máta (peprná, klasnatá, kadeřavá)

Díky intenzivní vůni působí máta proti mšicím, veškerou zeleninu chrání i před dřepčíky. Blahodárně působí i na ovocné stromy, zejména jabloně, hrušně a broskvoně.

Bazalka pravá

Zlepšuje růst i chuť rajčat, odpuzuje komáry a mušky. Příznivě ovlivňuje i cukety a okurky. Dobře uděláte, když ji vysadíte do blízkosti lilií.

Pažitka pobřežní

Je vhodná na pěstování s mrkví, ale i s cibulí, košťálovinami, salátem, okurkami a celerem. Pokud bude lemovat záhony, zamezí napadení padlím. Kromě toho chrání jahodníky před plísní šedou. Pažitka chrání také růže před černou skvrnitostí.

Heřmánek pravý

Aromatická bylinka se hodí na lemování zeleninových záhonů, působí příznivě hlavně na cibuli, pórek, fazole, hrách, salát, mangold, červenou řepu, špenát a celer.

Lichořeřišnice větší

Odpuzuje mšice, housenky, slimáky, mravence a myši. Tam, kde roste, rychleji vyhyne pýr. Je to skvělá sousedka brambor, dýní, cuket, kedluben, zelí či brokolice. Pokud ji zasadíte do skleníku, pomůže odpuzovat molice. Postřik z listů odhání od zeleniny škodlivý hmyz.

Měsíček lékařský

Dezinfikuje půdu a odpuzuje háďátko, proto je ideálním partnerem pro brambory. Odpuzuje mšice, housenky, slimáky i mravence, zabraňuje růstu plevelů a zároveň chrání před plísněmi rajčata a okurky.

Saturejka zahradní

Odpuzuje běláska zelného, ochrání salát před mšicemi i mravenci. V její společnosti se dobře daří fazolím a hrášku.

Šalvěj lékařská

Výrazné šalvějové aroma chrání především košťáloviny před běláskem zelným a před slimáky.

Tymián obecný

Jako obruba květinového nebo zeleninového záhonu tymián odradí od hostiny slimáky a plže. Nejlépe si rozumí s květákem, zelím, kapustou a listovými saláty.


Přečtěte si také