Jak se staví sen

28. července 2017 23:00

Markéta Zídková

Jak se staví sen vybuduje domov pro ženu bez prostředků na necelých 20 m²

Odvážná žena začíná znova a v jejím novém začátku jí pomůže pořad Jak se staví sen. Už v pondělí 31.7. v 17.40 na Primě.

Ne každý by měl tu odvahu, ale paní Alena ano. Po letech manželství došla k závěru, že s manželem už je kromě dvou dcer nic nespojuje a rozhodla se začít znovu a po svém. I když je jí čtyřicet tři let, odešla bez ničeho, nejprve k rodičům a ti jí poté pomohli pořídit si vlastní bydlení. Miniaturní garsonku, která nemá ani 20 m². To jí ale nevadí, protože to je její první vlastní bydlení v životě – dům, ve kterém dosud bydlela, patří bývalému manželovi.

Alena je rozvedená, má dvě dospělé dcery, nejí maso, nekouří a nepije alkohol. Hodně o sebe dbá, obléká se sportovně a působí mladě. Našla ale odvahu odejít a začít znova. Nastartujeme pozitivní změnu s přestavbou malého, ale tentokrát opravdu jejího bytečku, kde ji a její přání nebude už nikdo přehlížet? Doposud totiž ve vztahu s manželem to byl on, kdo o všem rozhodoval.

Podívejte se na ukázku:

Nový domov

A že by si to zasloužila, po psychicky náročných měsících po rozvodu strávených hledáním bydlení, sháněním peněz a řešením problémů s bývalým manželem se před třemi měsíci spolu se svými dvěma psy konečně nastěhovala do vytoužené malé garsonky. Pak nastal totální kolaps. Alena seděla na podlaze a brečela. Stav garsonky odpovídal stavu, ve kterém byla paní Alena po psychické stránce. Katastrofa! Protékal záchod, vana ani stoupačky netěsnily, koupelna byla stará, vše zrezlé a ke všemu i příšerná kuchyně.

Alena se ale rychle vzpamatovala, za pomoci přátel vyřešila alespoň havarijní situace a začala si užívat získané svobody. Na několika metrech čtverečních má kuchyň, ložnici, šatnu i obývák. Spí na rozkládacím gauči, oblečení má v igelitových pytlích, televizi postavila na starou židli a vaří na dvouplotýnkovém sporáku. Tedy spíše nevaří, protože se „živí“ velmi skromně. Alena si na živobytí vydělává úklidem. Postavu si udržuje cvičením ve fitku, kde má dohodu, že za to, že si zacvičí, uklidí. Miluje zvířata, sama má dva psy. Jako brigádu občasně venčí psy dalším lidem. Dalším zdrojem obživy jsou peníze, které dostane za darování krevní plazmy, a to dvakrát do měsíce.

Alena by si přála rekonstrukci celého prostoru. Na vaření není náročná, stačí jí dvě plotýnky a stůl, u kterého by se mohla najíst ona, a případně dcery, když přijdou na návštěvu. Nyní stolují spolu se psy vlastně na zemi.

A jak se na proměnu dívají designéři Kamila Douděrová a František Kobližka?

Kamila: „Proměna byla tentokrát velmi náročná a jsme rádi, že jsme ji za 5 dní stihli. Hned jsme věděli, že půjde o mladistvý design, svěží barvy, abstraktní motivy, nic, co svazuje. Největším problémem původního stavu bylo umakartové jádro, které se celé vybouralo, naprosto se tak změnila dispozice koupelny. Místo nevyhovující vany jsme navrhli komfortní sprchový kout. Paní Alena bude byteček často obývat spolu se dvěma dcerami, design je proto volen i pro ně, aby se u maminky cítily dobře a trávily u ní více času než doposud. Nejvýraznější a hlavní designový a praktický prvek do paneláku je napínaný podhled CLIPSO, který jsme nechali potisknout výraznou grafikou abstraktních motivů, připomínající vesmír, svobodu… Doufáme, že to pro ni bude nový životní impuls, nový začátek…“

Kdo je to Kamila a František? Podívejte se na video:

František: „Proměnu jsme provedli totální, od podlahy po strop. V paneláku máte vždycky jednu jistotu, a to jsou stoupačky, s těmi se nedá hýbat, ale kolem nich se v rámci možností a dosahu kanalizačních připojení dá rozehrát poměrně zajímavé divadlo. Z praktického úhlu pohledu jsme se zaměřili na stávající stav. Největší výzvou bylo dostat koupelnu, kuchyň, šatnu, technickou místnost, WC, obývák a ložnici pro Alenu a 2 psy na plochu 20 m².

Proměna je moderní, ovšem ne ve stylu hi-tech, je originální, ale ne samoúčelná, není solitérní, naopak je propojená a vychází z limitů a možností bytu v paneláku. Nejvíce bych asi vyzdvihl koupelnu. Nábytek je praktický, účelový, mikrokuchyň zcela plná a funkční, sedačka rozkládací, speciální matrace na každodenní spaní, křesílko pohodlné na posezení jen tak na chvilku u stolečku s kávou. Věřím, že vše bude pro paní Alenu ideální. Vlastně nezbylo už nic k další rekonstrukci, snad jen vstupní dveře a zámek.“

Reprízu dalšího dílu „Jak se staví sen“ uvidíte v pondělí 31. srpna v 17.40 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také