Jak se staví sen

10. února 2023 13:00

redakce Prima Living

Ing. František Kobližka

František Kobližka pracuje v týmu s Kamilou Douděrovou v pořadu Jak se staví sen, spolu měnili byty i v pořadu Postav si sen!

Ing. František Koblížka klade při své práci důraz na technickou stránku věci a zastává názor, že výsledný návrh nesmí být diktátem, ale musí vždy vycházet z individuálních potřeb klienta: „Jak pracuji? Pozoruji, poslouchám, dýchám, až potom pracuji. Vyčkávám. Chovám se intuitivně. První myšlenka, nápad, bývá jedna z nejlepších. Jsem otevřený, tvořivý, šikovný. Toužím být moudrý a úspěšný. Vycházím z obecnosti. Lidem jsou vrozené podobné základní potřeby a přání. Poté přichází specializace, konkrétní místo, prostor, čas – a to je ta hozená rukavice. Ctím dobré řemeslo a vážím si dobře vykonané práce své i druhých. Hraji ze základní čáry; rozvaha, diskuse, ale jisté vedení je nedílnou součástí práce. Rád používám glosy, paradoxy a oxymórony a český jazyk je v tomto skvělým nástrojem.“

Projekty Františka Kobližky ze sezóny Jak se staví sen 2020:

Projekty Františka Kobližky ze sezóny Jak se staví sen 2019:

V nitru se necítí být ani architektem ani designérem, ale vlastně poradcem, psychologem, obchodníkem, návrhářem, rétorem, průvodcem i dělníkem. Interiér podle Františka Kobližky musí být praktický, chytrý, harmonický, dispozičně skvěle řešený, barevně a materiálově vyvážený, póly mají své protipóly, kontrasty se mělní v jednoduchých klidných plochách, nesmí chybět světlo a vzduch. Františkovým krédem je spokojenost zákazníka, to je pro něj nejdůležitější profesní hodnota.

Motto: "Každý prostor má svůj interiér."

Ing. František Kobližka začínal jako učeň a v roce 1993 se vyučil se tesařem. Potkal toho správného člověka a přes průmyslovku se dostal na vysokou školu pozemního stavitelství a architektury, kterou v roce 2002 dokončil. Projektuje, navrhuje, tvoří, komunikuje, radí a učí se. Navrhování interiéru je jen jedním z mnoha oborů širokého záběru, který architektura poskytuje. Jeho specializací posledních let jsou interiéry koupelen.


Přečtěte si také