Jak na to

15. března 2016 08:23

Martina Čerňanská

Domácí gel na praní

Čisťoučké, běloskvoucí prádlo, vonící přesně tak, jak se vám líbí, vhodné pro alergiky, šetrné k přírodě a navíc i k vaší peněžence… To není žádný reklamní slogan na nový prací prášek, nenechte se mýlit! To je výsledek další skvělé vychytávky, kterou vám přináší Láďa Hruška.

Vše o pořadu Vychytávky Ládi Hrušky najdete zde!

Prací prostředky, které se vyrábí průmyslově ve velkém a které obsahují zbytečně moc dráždivých chemikálií, jsou možná jednodušším řešením v krátkodobém horizontu. Pokud však berete v potaz jejich dopad na životní prostředí, ekonomickou stránku, a máte-li navíc v rodině někoho s citlivou pokožkou, či dokonce přímo s alergií, pak by měla být vaše volba zcela jasná. Vraťme se k moudrým a generacemi prověřeným metodám. Na výrobu domácího gelu na praní toho věru nepotřebujete mnoho – většinu z toho máte doma běžně po ruce, jádrové mýdlo a balíček sody na praní pořídíte v každé běžné drogerii, obojí zhruba za 50 Kč. Z těchto surovin ovšem získáte neuvěřitelných 10 litrů gelu na praní!

Co budeme potřebovat:

jednu kostku jádrového mýdla (200 g)300 g práškové sody na praní10 l vařící vodyéterický olejíček s vaší oblíbenou vůnístruhadlovařečkuplastovou nádobu o objemu více než 10 l na uchování gelu

Postup:

Do dostatečně objemné plastové nádoby či velkého prádelního hrnce nastrouháme najemno mýdlo, které následně zalejeme vařící vodou. Nejprve stačí menší množství vody, to je asi jeden až dva litry. Mýdlové hoblinky pomalu rozmícháváme a čekáme, až se zcela rozpustí. Poté přisypeme sodu a opět mícháme až do úplného rozpuštění a promísení obou složek, přičemž postupně přilévámezbývající vroucí vodu. Vznikající gel stále pomalu promícháváme. Jak postupně chladne, tak se zahušťuje. V tuto chvíli můžeme přidat několik kapek éterického oleje (cca 20 kapek). Nechámeodstát do druhého dne. Po úplném vychladnutí získá výsledná směs konzistenci hustého želé. A nyní již můžeme prát! Gel na pranídávkujeme například pomocí odměrky od klasického pracího prášku. Na jednu plnou pračku použijeme zhruba 1,5 odměrky.

Sdílejte článek

Přečtěte si také