Bydlení

27. ledna 2017 06:00

Markéta Zídková

Výroba ručního papíru se pro ně stala vášní. Teď dělají japonský papír washi, papír z džínoviny, s čajem i jehličím

V malebném zákoutí Ještědského hřebene ve vesnici Zdislava stojí rodinná ruční papírna. Jmenuje se Papyrea a před necelými čtyřmi lety ji založili manželé Gorcovi.

Příběh unikátní papírny, která se mimo jiné věnuje výrobě japonského washi papíru, se začal psát v roce 1999. Tehdy pobýval Michal Gorec v Izraeli a pracoval v ruční papírně Tut Neyar. „Když jsem poprvé vstoupil do dvora ruční papírny, cítil jsem se jako doma. Do tajů ruční výroby papíru mě v Izraeli zasvětil můj učitel Izhar Neumann. A já tomu řemeslu propadl,“ vzpomíná. Uběhlo dlouhých 14 let, než zrealizoval svůj sen a založil papírnu vlastní.

Papír lze vyrobit i z džínoviny, Foto: archiv ruční papírny Papyrea

Unikátní japonská technika

Rodinná ruční papírna vyrábí papír nejrůznějšími technikami, unikátní je ale japonská technika.V čem jsou její specifika? „Japonský papír washi a výrobní technika pochází ze 6.st.n.l., kam se dostaly z Korey a Číny. Japonci si upravili výrobní postup a používané materiály. Celý proces vymysleli tak dobře, že zůstal zachován dodnes v nezměněné podobě. Od roku 2014 je výrobní postup zapsán v nehmotném kulturním dědictví UNESCO. Stejným způsobem, tedy bez pomoci elektřiny a chemikálií z lýka moruše, jej vyrábějí i Gorcovi.

Výroba papíru začíná na zahradě, kde pěstují papírenské moruše, keře, jejichž jednoleté výhony se na podzim u země uříznou, Foto: archiv ruční papírny Papyrea

Lýko musí být na kaši

A jak takový papír vzniká? Začíná na zahradě, kde pěstují papírenské moruše, keře, jejichž jednoleté výhony se na podzim u země uříznou. Zůstane pařez, který na jaro opět obrazí - chová se podobně jako vrba. K výrobě papíru touto technikou se používá světlé lýko. Nejprve se vaří, aby změklo a poté se rozbouchává dřevěnými palicemi, až se rozvlákní na kaši. Pak už se začíná s výrobou archu. Technika čerpání, tedy nabírání na síto, je na rozdíl od evropské techniky daleko složitější. Lýko se na síto nabírá opakovaně ve vrstvách a se sítem se hodně třese do stran, je to dynamický proces. Výsledný papír má právě díky dynamice a délce vláken výbornou pevnost i při malé gramáži.

Papír z vodního hyacintu

Gorcovi vyrábějí papír také z dalších přírodních materiálů – mimo jiné z lnu, konopí, bavlny, sisalu, dokonce i z trusu. Papír se totiž dá vyrábět ze všech rostlin, které obsahují celulózová vlákna. „Vyráběli jsme například i papír z vodního hyacintu pro projekt do africké Keni. U Viktoriina jezera se tato rostlina šíří a zarůstá hladinu. Zde byla zajímavá právě metoda vlastní výroby, přičemž původní požadavek byl vyrábět papír u břehu jezera bez elektřiny a chemikálií. Sáhli jsme tedy k vědomostem historických technik a vytvořili nový způsob výroby, který je kombinací japonských i evropských výrobních technik,“ vysvětluje Michal Gorec.

Papír s jehličím nebo sypkým čajem

Práce manželů Gorcových je důkazem toho, že i po dvou tisících letech se dají v tomto oboru vymýšlet stále nové věci. „Když vezmu v potaz množství různých materiálů, které se dají kombinovat a vytvářet tak nové struktury a vlastnosti, máme stále co objevovat. Vyrábíme dopisní papír, obálky, svatební oznámení, diplomy, certifikáty nebo třeba pamětní listy. Řada klientů si přeje do papíru přidat něco, co je jim blízké, aby měl papír svůj vlastní příběh - jehličí, kytky, semínka, čaj, natrhané noty z partitur nebo třeba rozemleté modré džíny,“ vyjmenovává majitel jedné z mála ručních papíren u nás.

V ruční papírně Papyrea si výrobu papíru můžete sami vyzkoušet.

Text: -anř-Foto: archiv ruční papírny Papyrea


Přečtěte si také