Zahrada

7. března 2023 07:00

Simona Sedláčková

Řádí vám na zahradě krtek? Využijte krtince ve prospěch zahrady

Možná se vám už stalo, že jste na svou zahradu zavítali po delší době a nestačili se divit. Přesně v prostoru ohraničeném vaším plotem byl jeden krtčí kopeček vedle druhého a vedle u souseda ani hromádka. Je jasné, že má člověk vztek, ale můžete se na to podívat i z druhé strany. Letos ušetříte za substrát na výsevy a do truhlíků!

Proč jsou krtince jen na vaší zahradě?

Stejně jako my lidé, i krtci mají rádi svůj klid. A tak si za své oblíbené rejdiště vyberou právě tu zahradu, na které se po delší dobu lidé nepohybují. Proto vaše zahrada u chalupy, na kterou jezdíte jenom od jara do podzimu, je na konci zimního období ozdobena desítkami krtčích hromádek a u sousedů, kteří se po zahradě běžně pohybují každý den, po celý rok, se krtkům moc nelíbí. Kdo by si vybral bydlení uprostřed rušné křižovatky, když má možnost bydlet v klidné části obce. A krtek je na tom stejně.

Krtince nechte, kde jsou

Pokud najdete krtince jenom na místě, kde vám zase tolik nevadí, nechte je být. Pro krtky představují zdroj čerstvého vzduchu do jeho podzemních chodbiček. Pokud mu jeho větrání zahrnete hlínou, stejně si svou vzduchotechniku opraví nebo vyrazí chodbičku novou – a možná na ještě nepříjemnějším místě, než byla ta první. Například přímo uprostřed záhonu s vašimi milovanými květinami.

Potlačte vztek a z krtinců se zaradujte

Na krtince, hromádky vyhrabané hlíny, se můžete na jaře dívat i jako na zdroj půdy pro výsev květin i zeleniny. Už jste se podívali, kolik takový pytlík výsevního substrátu stojí v hobbycentru nebo v zahradnictví? A krtek vám podobně kvalitní výsevní substrát připravil zadarmo. Krtek totiž při svém hrabání chodbiček vynáší organickou hmotu z hlubších půdních vrstev na povrch. Je to materiál, který je dokonale provzdušněný a který se pro výsev semínek výborně hodí. Většinou neobsahuje semena plevelů ani zbytky rostlin, jedná se pouze o krásně nakypřenou půdu, ve které se vašim semenáčkům bude skvěle dařit. Pokud máte na zahradě půdu jílovitou, pak krtinec smíchejte s trochou písku, aby byl výsledný výsevní substrát propustnější.

Pokud se k jarním výsevům nechystáte, pak půdu z krtinců můžete využít i při výsadbě rostlin do květináčů a truhlíků nebo ji použijte k obohacení kompostu.

Mají se naše rostliny krtka obávat?

Krtci mohou uškodit pouze rostlinám čerstvě vysazeným, mladým sazeničkám, protože jim mohou snadno poškodit křehké kořínky. Starším rostlinám naopak kořeny provzdušní, což je pro ně výhodné.

Zdroj: Zahrada & balkon – Zkuste to doma sami (KAZDA 2019); https://www.dumazahrada.cz/clanek/krtek-na-zahrade-jak-se-jej-zbavit-20220302.html

Sdílejte článek

Přečtěte si také