návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Řebčíky dají rozkvetlé jarní zahradě šmrnc a ještě z ní vyženou krtky

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 07.10.2021
Řebčíky dají rozkvetlé jarní zahradě šmrc a ještě z ní vyženou krtky (řebčík královský (Fritillaria imperialis), kultivar Rubra Maxima)
Autor: ibulb.com Řebčíky dají rozkvetlé jarní zahradě šmrc a ještě z ní vyženou krtky (řebčík královský (Fritillaria imperialis), kultivar Rubra Maxima)
Nevšední řebčíky poutají na rozkvetlých jarních zahradách velkou pozornost, nabízejí zajímavé barvy, tvary i velikosti. Většině řebčíků se dobře daří také v květináčích a zapuštěných nádobách. A i když známe na 150 různých druhů a kultivarů, nejznámější jsou dva: drobný řebčík kostkovaný a robustní řebčík královský. Poradíme vám, jak a jaké řebčíky pěstovat. A už jste slyšeli, že řebčík královský dokáže ze zahrady vyhnat krtky a hraboše?

reklama

V jarní zahradě mezi tulipány, narcisy, hyacinty a dalším květinami se řebčíky rozhodně neztratí, i když jsou zatím k vidění daleko méně. Jejich pěstování si sice žádá o trochu více pozornosti, ale za tu námahu to stojí. Řebčíky jsou doma především v oblasti Středozemí, Turecka, střední až východní Asie.

Rozdělujeme je do dvou základních skupin – tzv. císařské neboli vysoké a drobnokvěté, které se liší vzhledem i pěstováním Okázalé císařské mají až 1,5 m vysoké lodyhy, zakončené množstvím listů a převislých oranžových, žlutých a červených květů. Drobnokvěté řebčíky nejsou vyšší než půl metru, mají malé, svěšené květy různých barev, většinou jsou ale vínové, fialové a bílé. 

Řebčík kostkovaný (Fritillaria meleagris)
Autor: ibulb.com Řebčík kostkovaný (Fritillaria meleagris)

Řebčíky v květnáči

Většině řebčíků vyhovuje pěstování v květináčích na balkonech a venku v zapuštěných nádobách, zejména u drobnokvětých druhů to bývá i vhodnější. Lépe se dá regulovat vlhkost, a tedy i sušší období během léta, které většina vyžaduje. Řebčíky skvěle vyniknou na balkoně nebo vedle vchodových dveří.

Řebčíky dobře rostou také v nádobách: řebčík královský (Fritillaria imperialis) kultivar Rubra Maxima
Autor: ibulb.com Řebčíky dobře rostou také v nádobách: řebčík královský (Fritillaria imperialis) kultivar Rubra Maxima

Vysoké císařské řebčíky

Řebčík královský

Nejznámější u nás je robusní řebčík královský (Fritillaria imperialis), původem z hor střední Asie, který dosahuje výšky až 120 cm, má nápadné květy, které jsou seskupeny do jediného okolíku těsně pod vrcholovými listy na vysokém květním stonku. Říká se mu také císařská koruna, což odkazuje na tvar semenáčků, které se otáčejí nahoru a společně vytvářejí tvar koruny. 

Řebčíky: řebčík královský (Fritillaria imperialis) kultivar Maxima Lutea
Autor: ibulb.com Řebčíky: řebčík královský (Fritillaria imperialis) kultivar Maxima Lutea

Řebčík královský poprvé v Evropě údajně vysadil botanik Carolus Clusius v nizozemském Leidenu už počátkem 16. století. Květy mohou být citronově žluté (např. kultivar Maxima Lutea), oranžovočervené (např. kultivar Rubra maxima) nebo červené (např. kultivar Premier). Rozkvétají koncem dubna a většinou již koncem června se rostina zatahuje.

Řebčíky: řebčík královský (Fritillaria imperialis) kultivar Rubra maxima
Autor: ibulb.com Řebčíky: řebčík královský (Fritillaria imperialis) kultivar Rubra maxima

Řebčík perský

K vysokým druhům patří řebčík perský (Fritillaria persica), jehož tmavé květy přiléhají ke stonku dosahujícímu výšky okolo 90 cm jako hustý klas. Tvoří bohatě olistněnou květní lodyhu nesoucí až 50 zvonkovitých hnědavě purpurových květů, kultivar Ivory Bells jmá květy bělavě zelené. Kvete obvykle na přelomu dubna a května.

Řebčíky: řebčík perský (Fritillaria persica)
Autor: ibulb.com Řebčíky: řebčík perský (Fritillaria persica)

Drobnokvěté řebčíky

Řebčík kostkovaný

Populární řebčík kostkovaný (Fritillaria meleagris) je nápadný zejména krásnými, široce zvonkovitými květy s výrazným šachovnicovým vzorem různé intezity, které jsou purpurově červené až tmavě fialové, kultivar Alba je bílý. Rostlina dosahuje výšky okolo 35 cm. Kvete v dubnu a květnu. Snáší i vlhčí stanoviště. Cibule jsou drobné, ploché s ne příliš stěsnanými šupinami. 

Řebčíky: drobnokvětý řebčík kostkovaný (Fritillaria meleagris)
Autor: ibulb.com Řebčíky: drobnokvětý řebčík kostkovaný (Fritillaria meleagris)

Řebčík michailovskyi

Velmi atraktivní je Fritillaria michailovskyi, bohatě kvetoucí řebčík původem z Turecka. Rostlina je 10–20 cm vysoká a jedinečná díky rafinovaným červenohnědým až červenofialovým květy květům s jasně žlutými okraji, které se vlní jako sukně ve větru. Tenhle řebčík vyžaduje hodně slunce a propustnou, hlinitopísčitou zem. V létě spíše sucho.

Řebčíky: velmi atraktivní je drobnokvětý Fritillaria michailovskyi
Autor: ibulb.com Řebčíky: velmi atraktivní je drobnokvětý Fritillaria michailovskyi

10 pravidel pěstování řebčíků 

  1. Cibule řebčíků je potřeba zasadit do připraveného záhonu nebo vhodné nádoby na podzim.
  2. Cibulky nemají žádnou ochrannou slupku a rychle vysychají. Cibulky řebčíku královského mají dutý střed v místě, kde se minulý rok nacházel stonek. To je horní strana cibulky. Chcete-li zabránit usazování vody v této prohlubni, zasaďte cibulky šikmo.
  3. Řebčíky zasaďte dost hluboko do půdy: malé cibulky nejméně do hloubky 10 cm a větší do 20 cm.
  4. Pro vysoké řebčíky je nejvhodnější slunné místo s vyšší vzdušnou vlhkostí, potřebují výživnou, propustnou a vlhčí půdu.
  5. Během a po kvetení rostliny trochu zalévejte, občas přihnojte třeba kávovou sedlinou. Vysoké řebčíky potřebují většinou oporu.
  6. Rostliny na podzim uschnou, ale cibulka přežije pod povrchem půdy.
  7. Řebčík královský přežije zimu snadno, pokud ho zakryjete mulčem nebo listím či kompostem.
  8. Řebčík kostkovaný snadno zplaňuje, takže jej můžete nechat v zemi a sledovat, jak se spontánně objevuje na různých místech příští rok.
  9. Řebčík perský je lepší ze země vyjmout a pak znovu zasadit na podzim.
  10. Vlastní množení je buď vegetativní z postranních cibulek, nebo lze použít i výsev semen. Rostliny množené výsevem vykvétají ale obvykle už za 3–4 roky i později.
Řebčík královský je jedovatý, nejjedovatější částí je jeho cibule
Autor: ibulb.com Řebčík královský je jedovatý, nejjedovatější částí je jeho cibule

Řebčík vyžene krtky i hraboše ze zahrady

Řebčík královský je jedovatý, nejjedovatější částí je jeho cibule. Ta šíří nelibý zápach, který údajně vadí krtkům a hrabošům, takže cibulky řebčíku jsou dobrý způsob, jak nenásilně a přírodním způsobem vypudit tyhle drobné škůdce ze zahrady.

Mohlo by vás také zajímat:

Tulipány, narcisy či hyacinty musí teď do země. Naučte se je správně a originálně vysazovat

Tulipány, narcisy či hyacinty musí teď do země. Naučte se je správně a originálně vysazovat

Nevyhazujte kávovou sedlinu do koše. Lógr ještě můžete využít jako přírodní hnojivo nebo ochranu rostlin před slimáky

Lógr je přírodní hnojivo a na zahradě odpudí slimáky. Kávovou sedlinu si schovávejte

Nejkrásnější první květy jara: Ladoňka, ladonička, puškínie, sasanka, kosatec

Ladoňky, ladoničky, sasanky, kosatce či puškínie musí do země na podzim, aby zjara vykvetly

Víte, jak si s jarními cibulovinami na podzim hrát? Promíchejte, rozházejte a sázejte!

Smíchat, rozhodit a sázet! Pár nápadů, jak si na podzim hrát s cibulkami jarních cibulovin

cibuloviny původ

Hyacint je z Blízkého východu, narcis ze Španělska. Odkud pocházejí oblíbené cibuloviny?

 Je tulipán cibule nebo hlíza?

Je tulipán cibule, nebo hlíza? Návod, jak se vyznat v cibulovinách

reklama

Článek je zařazen v: řebčíky , Řebčík perský (Fritillaria persica) , Řebčík královský (Fritillaria imperialis) , Řebčík kostkovaný (Fritillaria meleagris) , Fritillaria michailovskyi , jak pěstovat řebčíky , řebčíky kultivary

reklama

Přečtěte si také