reklama

Řebčíky dají rozkvetlé jarní zahradě šmrnc a ještě z ní vyženou krtky

Lenka Valjentová
23. dubna 2020
Nevšední řebčíky poutají na rozkvetlých jarních zahradách velkou pozornost, nabízejí zajímavé barvy, tvary i velikosti. Většině řebčíků se dobře daří také v květináčích a zapuštěných nádobách. A i když známe na 150 různých druhů a kultivarů, nejznámější jsou dva: drobný řebčík kostkovaný a robustní řebčík královský. Poradíme vám, jak a jaké řebčíky pěstovat. A už jste slyšeli, že řebčík královský dokáže ze zahrady vyhnat krtky a hraboš
reklama

V jarní zahradě mezi tulipány,narcisy, hyacintya dalším květinami se řebčíky rozhodně neztratí, i když jsou zatím k vidění daleko méně. Jejich pěstování si sice žádá o trochu více pozornosti, ale za tu námahu to stojí. Řebčíky jsou doma především voblasti Středozemí, Turecka, střední až východní Asie.

Rozdělujeme je do dvou základních skupin – tzv. císařské neboli vysoké a drobnokvěté, které se liší vzhledem i pěstovánímOkázalé císařské mají až1,5 m vysoké lodyhy,zakončené množstvím listů apřevislých oranžových, žlutých a červených květů. Drobnokvěté řebčíky nejsou vyšší než půl metru, mají malé, svěšené květy různých barev, většinou jsou ale vínové, fialové a bílé.

Řebčíky v květnáči

Většině řebčíků vyhovuje pěstování v květináčích na balkonech a venku v zapuštěných nádobách, zejména u drobnokvětých druhů to bývá i vhodnější. Lépe se dá regulovat vlhkost, a tedy i sušší období během léta, které většina vyžaduje. Řebčíky skvěle vyniknou na balkoně nebo vedle vchodových dveří.

Vysoké císařské řebčíky

Řebčík královský

Nejznámější u nás je robusní řebčík královský(Fritillaria imperialis), původem zhor střední Asie, který dosahuje výšky až 120 cm, má nápadné květy, které jsou seskupeny do jediného okolíku těsně pod vrcholovými listy na vysokém květním stonku. Říká se mu také císařská koruna, což odkazuje na tvar semenáčků, které se otáčejí nahoru a společně vytvářejí tvar koruny.

Řebčík královský poprvé vEvropě údajně vysadil botanik Carolus Clusius vnizozemském Leidenu už počátkem 16. století. Květy mohou být citronově žluté (např. kultivar MaximaLutea), oranžovočervené (např. kultivar Rubra maxima) nebo červené(např. kultivar Premier). Rozkvétají koncem dubna a většinou již koncem června se rostina zatahuje.

Řebčík perský

K vysokým druhům patří řebčík perský(Fritillaria persica), jehož tmavé květy přiléhají ke stonku dosahujícímu výšky okolo 90 cm jako hustý klas. Tvoří bohatě olistněnou květní lodyhu nesoucí až 50 zvonkovitých hnědavě purpurových květů, kultivar Ivory Bells jmá květy bělavě zelené. Kvete obvykle na přelomu dubna a května.

Drobnokvěté řebčíky

Řebčík kostkovaný

Populární řebčík kostkovaný (Fritillaria meleagris) je nápadný zejména krásnými, široce zvonkovitými květy s výrazným šachovnicovým vzorem různé intezity, které jsou purpurově červené až tmavě fialové, kultivar Alba je bílý. Rostlina dosahuje výšky okolo 35 cm. Kvete vdubnu a květnu. Snáší i vlhčí stanoviště. Cibule jsou drobné, ploché sne příliš stěsnanými šupinami.

Řebčík michailovskyi

Velmi atraktivní je Fritillaria michailovskyi, bohatě kvetoucí řebčík původem z Turecka. Rostlina je 10–20 cm vysoká a jedinečná díky rafinovaným červenohnědým až červenofialovým květy květům s jasně žlutými okraji, které se vlní jako sukně ve větru. Tenhle řebčík vyžaduje hodně slunce a propustnou, hlinitopísčitou zem. Vlétě spíše sucho.

10 pravidel pěstování řebčíků

  1. Cibule řebčíků je potřeba zasadit do připraveného záhonu nebo vhodné nádoby na podzim.
  2. Cibulky nemají žádnou ochrannou slupku a rychle vysychají. Cibulky řebčíku královského mají dutý střed v místě, kde se minulý rok nacházel stonek. To je horní strana cibulky. Chcete-li zabránit usazování vody v této prohlubni, zasaďte cibulky šikmo.
  3. Řebčíky zasaďte dost hluboko do půdy: malé cibulky nejméně do hloubky 10 cm a větší do 20 cm.
  4. Pro vysoké řebčíkyje nejvhodnější slunné místo svyšší vzdušnou vlhkostí, potřebují výživnou, propustnou a vlhčípůdu.
  5. Během a po kvetení rostliny trochu zalévejte, občas přihnojte třeba kávovou sedlinou.Vysoké řebčíky potřebují většinou oporu.
  6. Rostliny na podzim uschnou, ale cibulka přežije pod povrchem půdy.
  7. Řebčík královský přežije zimu snadno, pokud ho zakryjete mulčem nebo listím či kompostem.
  8. Řebčík kostkovaný snadno zplaňuje, takže jej můžete nechat v zemi a sledovat, jak se spontánně objevuje na různých místech příští rok.
  9. Řebčík perský je lepší ze země vyjmout a pak znovu zasadit na podzim.
  10. Vlastní množení je buď vegetativní zpostranních cibulek, nebo lze použít i výsev semen. Rostliny množené výsevem vykvétají ale obvykle už za 3–4 roky i později.

Řebčík vyžene krtkyi hraboše ze zahrady

Řebčík královský jejedovatý, nejjedovatější částí je jeho cibule. Ta šíří nelibý zápach, který údajně vadí krtkům a hrabošům, takže cibulky řebčíku jsou dobrý způsob, jak nenásilně a přírodním způsobem vypudit tyhle drobné škůdce ze zahrady.

Mohlo by vás také zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama