Pryšec skočcový prý pomáhá v boji s hryzci a krtky: Jaká je pravda?

Pryšec skočcový si na naši zahradu většinou jednoduše „odskočí“ od sousedů. Tato dvouletka k nám na zahradu zavítá, aniž bychom ji vyseli. Mohou za to její semena, která vystřelují do značné vzdálenosti, a tak se objevuje každý rok na jiném místě, občas i značně vzdáleném od původního výskytu.

Pryšec skočcový (Euphorbia lathyris)

Někdy se stane, že se vám objeví mezi květinami či zeleninou, ale vy si ho nejprve ani nevšimnete. V našich podmínkách dvouletá bylina dorůstá do velikosti až 150 cm, ale prvním rokem zůstává malá a nenápadná.

Až druhým rokem pryšec skočcový vyžene do výšky i šířky. Lodyha je přímá, nahoře bohatě rozvětvená. Pryšec skočcový vykvétá nenápadnými květy během měsíce května a kvete až do září.

Daří se mu na slunných i polostinných stanovištích. V současnosti najdete tuto rostlinu v odborných příručkách pod názvem pryšec skočcový, ale dříve se užíval název pryšec křížmolistý nebo křížmostojný.

Tato pojmenování vycházela z charakteristického postavení listů, tedy do kříže. Současné pojmenování zase vychází ze schopnosti rostliny vrhat semena na velkou vzdálenost. Pryšce patří mezi rostliny, které se rozšiřují vlastními silami (tzv. autochorie), konkrétně do skupiny vrhačů. Vymrštění semen je způsobeno rozdílným napětím nestejně vysychajících odlišných vrstev buněk ve stěnách plodů. Tento druh pryšce pochází z jižní Evropy, z Francie, Itálie a Řecka, ale rozšířil se postupně do zahrad celé Evropy.

Vítaný ochránce úrody

Pryšec skočcový, podle některých zahradníků i zahrádkářů, působí jako odpuzovač hryzců, krtků, myší i ostatních hlodavců. Snad jim může vadit jedovatost rostliny, ale takových je samozřejmě mnohem více. Jestli je to skutečně pravda, se neví, v každém případě ale vysazením pryšce zahradě neublížíte.

Pozor na mléko

Všechny části této zajímavé rostliny včetně semen a kořenů jsou jedovaté jak pro lidi, tak pro většinu zvířat. Zajímavostí je bílá latexová šťáva, která se v lidovém léčitelství používala jako projímadlo, jed i antiseptikum. Ale pozor, je stejně jedovatá jako celá rostlina. Šťáva je silně dráždivá i pro pokožku, může způsobovat kožní dermatitidy, ale i pro oči. Jako léčivá bylina se tento pryšec v Evropě pěstoval už ve středověku. Také semena pryšce skočcového dlouho patřila k oblíbeným projímavým prostředkům.

Zdroj: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-29466-prysec-skoccovy-vam-pomuze-v-boji-s-hryzci-krtky-povera-nebo-pravda-0; https://botany.cz/cs/euphorbia-lathyris/

Sdílejte článek

Přečtěte si také