Pryšec skočcový prý pomáhá v boji s hryzci a krtky: Jaká je pravda?

Pryšec skočcový prý pomáhá v boji s hryzci a krtky 4 Zdroj: Simona Bauer
Pryšec skočcový (Euphorbia lathyris)
Někdy se stane, že se vám objeví mezi květinami či zeleninou, ale vy si ho nejprve ani nevšimnete. Vnašich podmínkách dvouletá bylina dorůstá do velikosti až 150 cm, ale prvním rokem zůstává malá a nenápadná.

Pryšec skočcový prý pomáhá v boji s hryzci a krtky 3 Zdroj: Simona Bauer
Až druhým rokem pryšec skočcový vyžene do výšky i šířky. Lodyha je přímá, nahoře bohatě rozvětvená.Pryšec skočcový vykvétá nenápadnými květy, během měsíce května až do září.

Pryšec skočcový prý pomáhá v boji s hryzci a krtky 5 Zdroj: Simona Bauer
Daří se mu na slunných i polostinných stanovištích. V současnosti najdete tuto rostlinu vodborných příručkách pod názvem pryšec skočcový, ale dříve se užíval název pryšec křížmolistý nebo křížmostojný. Tato pojmenování vycházela zcharakteristického postavení listů, tedy do kříže. Současné pojmenování zase vychází ze schopnosti rostliny vrhat semena na velkou vzdálenost. Pryšce patří mezi rostliny, které se rozšiřují vlastními silami (tzv. autochorie), konkrétně do skupiny vrhačů. Vymrštění semen je způsobeno rozdílným napětím nestejně vysychajících odlišných vrstev buněk ve stěnách plodů. Tento druh pryšce pochází zjižní Evropy, zFrancie, Itálie a Řecka, ale rozšířil se postupně do zahrad celé Evropy.
Vítaný ochránce úrody
Pryšec skočcový, podle některých zahradníků i zahrádkářů, působí jako odpuzovač hryzců, krtků, myší i ostatních hlodavců. Snad jim může vadit jedovatost rostliny, ale takových je samozřejmě mnohem více. Jestli je to skutečně pravda, se neví, ale vkaždém případě vysazením pryšce zahradě neublížíte.

Pryšec skočcový prý pomáhá v boji s hryzci a krtky 2 Zdroj: istockphoto.com
Pozor na mléko
Všechny části této zajímavé rostliny, včetně semen a kořenů, jsou jedovatéjak pro lidi, tak pro většinu zvířat. Zajímavostí je bílá latexová šťáva, která se vlidovém léčitelství používala jako projímadlo, jed i antiseptikum. Ale pozor, je stejně jedovatá, jako celá rostlina. Šťáva je silně dráždivá i pro pokožku, může způsobovat kožní dermatitidy, ale i pro oči. Jako léčivá bylina se tento pryšec v Evropě pěstoval už ve středověku. Také semena pryšce skočcového dlouho patřila k oblíbeným projímavým prostředkům.
Text: Simona Bauer