Bydlení

26. března 2015 03:54

Klára Beščecová

Jak správně uskladnit zimní pneumatiky?

Než odnesete zimní pneumatiky do kůlny nebo sklepa, ujistěte se, že je tam naskládáte správně. Nevhodně uskladněné pneumatiky se totiž při jízdě chovají hůř a rychleji se opotřebují.

Pneuservisy včase sezonní výměny pneumatik opět straší, jak problematické je skladovat kola doma. Mezi spoustou rad se dočtete i takové nesmysly, jako je doporučení otáčet pneu každý měsíc, aby se neotlačilo. Komická je i poznámka na stránkách jednoho ze servisů, že pneu nesmí být vprůvanu. Tak choulostivé ale pneumatiky nejsou a autorům podobných rad jde spíše o to účtovat skladování co největšímu počtu stresovaných motoristů. Ušetřete si starosti i peníze sněkolika tipy, jak správně skladovat kola. Rada je to víc než aktuální, 31. března končí povinnost mít na kolech zimní pneumatiky, takže přichází doba, kdy budeme přezouvat.

Pneumatiky před uložením omyjte a nechte oschnout.

Chemikálie obsažené v prachu od brzdového obložení a v dalších nečistotách ze silnice by na pryž působily agresivně a guma by se rychleji opotřebovávala.

Posléze označte, kde které pneu bylo na autě umístěné, abyste je napříště mohli prohodit a opotřebovávat je rovnoměrně.

Pneumatiky poškozuje vlhkost, horko i UV záření. Uložte je tedy na suché, tmavé místo a dál od případného topného tělesa.

Pláště by neměly ležet poblíž chemikálií ani na podlaze potřísněné olejovými skvrnami.

Kola položte na sebe, pneu skladujte nastojato

Samotné pneumatiky a kompletní kola se skladují odlišně. Pneu sráfkem položte na sebe a během léta překontrolujte, že drží tlak. Můžete je však i zavěsit.

Samotné pneumatiky pokládejte nastojato a během léta je ideálně pootočte. Samotným pneumatikám skladovaným naležato by pod zatížením dalších pneu hrozila deformace bočnic a následné problémy při montáži.

Ilustrace: Continental

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky pneumatika sklep kůlna Continental AG

Přečtěte si také