12 tipů, jak se v bytě zbavit nepříjemného zápachu z cigaret
Kouříte nebo žijete s kuřákem? Pak váš příbytek asi nevoní po fialkách. Dejte cigaretovému zápachu konečně vale. Přinášíme 12 triků, jak se zbavit nepříjemného odéru z cigaret.
Kouření už není moc v kurzu, ale buďme realisté. Lidí, kteří si doma zapálí nejednu cigaretu, je stále mezi námi dost a dost. Ti ohleduplnější chodí ještě pouze ven nebo na balkon, ale pokud kouříte doma, nevyhnete se nevábnému odéru v domácnosti. Cigaretovým kouřem totiž postupně „proudíte” skoro všechno. Je to i váš problém? Pak nastavte doma pravidla a zkuste cigaretový zápach eliminovat pomocí těchto tipů.
• Hodně luxujte. Opravdu pomáhá luxovat koberce i nábytek, dým je vlastně rozptýlená pevná látka v plynu.
• Pořiďte si mnoho pokojových rostlin. Ty totiž dokážou pohltit a profiltrovat opravdu velké množství kouře a zápachu. Ideální jsou tchynin jazyk, aloe, juka, dracena nebo gerbery.
Aloe dokáže pohlcovat zápach. Foto: istock.com
• Jedlou sodou posypte nábytek, který nasál až moc kouřového zápachu, a nechte na několik hodin usadit. Poté ji důkladně vysajte vysavačem.
• Kouř se nejvíce natahuje do textilií, takže až bude hodně cítit, čalouněný nábytek svěřte do péče odborníků na chemické čistění, stejně tak koberce, záclony a závěsy.
• Do bytu, kde bydlí kuřák, umístěte svíčky. Plamen hořící svíčky totiž dokáže spálit některé aromatické uhlovodíky, které cigaretový kouř obsahuje.
I když se to nezdá, pomohou i svíčky. Foto: istock.com
• Pomůže i dřevěné uhlí. Nasypejte ho do misky a rozmístěte po pokoji. Potřebného účinku dosáhnete zhruba za týden.
• Babičky by určitě použily i některé zaručené pohlcovače pachů, jako je octová voda v miskách, pytlíky s mletou kávou nebo slupky citrusů a aromatické oleje.
• Zápachu z cigaret se ale dá i předcházet. Základem je vyhradit kuřákovi jednu místnost, ale lepší je ho vyhnat na balkon nebo na zahradu, kde kouřem neohrozí jak lidi, se kterými žije, tak vybavení bytu. Zákonem mu musí být, aby svou neřestí neobtěžoval ostatní lidi, se kterými žije.
Nejbezpečnějším místem pro cigaretu je balkon, ale pozor na sousedy. Foto: istock.com
• Kouření v místnosti, kde se spí, je naprosté tabu. Stejně tak v prostorách, které sdílíte s dětmi a domácími zvířaty. Ti, kdo si to nevybrali, musí zůstat ušetřeni.
• Nejčastější „cigaretovou zónou“ je balkon nebo terasa, dejte ale pozor na kouř, který by mohl vadit sousedům a obtěžovat je.
• Myslete také na bezpečnost. Správně volte popelník uzavřený, popřípadě by ho měla suplovat nádobka s tekutinou, ve které se zapáchající nedopalek „utopí“.
• Neustále větrejte! To je totiž základní zbraní proti zápachu z cigaret.
Hodně větrejte, to je základ! Foto: istock.com
(ku)
Další články:
Kouření už není moc v kurzu, ale buďme realisté. Lidí, kteří si doma zapálí nejednu cigaretu, je stále mezi námi dost a dost. Ti ohleduplnější chodí ještě pouze ven nebo na balkon, ale pokud kouříte doma, nevyhnete se nevábnému odéru v domácnosti. Cigaretovým kouřem totiž postupně „proudíte” skoro všechno.
Je to i váš problém? Pak nastavte doma pravidla a zkuste cigaretový zápach eliminovat pomocí těchto tipů.
Hodně luxujte. Opravdu pomáhá luxovat koberce i nábytek, dým je vlastně rozptýlená pevná látka vplynu.
Pořiďte si mnoho pokojových rostlin. Ty totiž dokáží pohltit a profiltrovat opravdu velké množství kouře a zápachu. Ideální jsou tchýnin jazyk, aloe, juka, dracena nebo gerbery.
Jedlou sodou posypte nábytek, který nasál až moc kouřového zápachu, a nechte na několik hodin usadit. Poté ji důkladně vysajte vysavačem.
Kouř se nejvíce natahuje do textilií, takže až bude hodně cítit, čalouněný nábytek svěřte do péče odborníků na chemické čistění, stejně tak koberce, záclony a závěsy.
Do bytu, kde bydlí kuřák, umístěte svíčky. Plamen hořící svíčky totiž dokáže spálit některé aromatické uhlovodíky, které cigaretový kouř obsahuje.
Pomůže i dřevěné uhlí. Nasypejte ho do misky a rozmístěte po pokoji. Potřebného účinku dosáhnete zhruba za týden.
Babičky by určitě použily i některé zaručené pohlcovače pachů, jako je octová voda v miskách, pytlíky s mletou kávou nebo slupky citrusů a aromatické oleje.
Zápachu zcigaret se ale dá i předcházet. Základem je vyhradit kuřákovi jednu místnost, ale lepší je ho vyhnat na balkon nebo na zahradu, kde kouřem neohrozí jak lidi, se kterými žije, tak vybavení bytu. Zákonem mu musí být, aby svou neřestí neobtěžoval ostatní lidi, se kterými žije.
Kouření v místnosti, kde se spí, je naprosté tabu. Stejně tak v prostorách, které sdílíte s dětmi a domácími zvířaty. Ti, kdo si to nevybrali, musí zůstat ušetřeni.
Nejčastější „cigaretovou zónou“ je balkón nebo terasa, dejte ale pozor na kouř, který by mohl vadit sousedům a obtěžovat je.
Myslete také na bezpečnost. Správně volte popelník uzavřený, popřípadě by ho měla suplovat nádobka s tekutinou, ve které se zapáchající nedopalek „utopí“.
Neustále větrejte! To je totiž základní zbraní proti zápachu z cigaret!