Bydlení

15. ledna 2024 08:00

Matouš Hartman

Luxusní zlatá v interiéru: Nechte ji vyniknout. Ovšem opatrně, aby z ní nebyl kýč

Zlatá je nebezpečná, ale její popularita neustále roste. Pokud jí použijete moc, v mžiku proměníte svůj pokoj v ruský palác nevkusu. Pokud ale zlatou zkrotíte a najdete pro ni jen omezený, ale výrazný prostor, váš interiér získá originalitu i nádech luxusu.

Zlatá barva představuje symbol přepychu. Zatímco současný minimalismus volá po střídmých barvách nastavených v době meziválečného vzestupu funkcionalismu, zlatá se vrací do minulosti. Vesměs ji tak najdeme na historizujícím nábytku. Nicméně není potřeba bydlet na zámku, abyste si zlatou mohli užít i u sebe v obýváku. Jen je potřeba s ní šetřit a dát jí prostor zejména na menších nebo solitérních kusech nábytku. Tam vynikne.

Zlatá v detailech

Aby to u vás nevypadalo jako u Kateřiny Veliké, vyberte jen omezený počet dekorací nebo kusů nábytku, na nichž zlatou použijete. Ideální je zaměřit se na rámy obrazů nebo zrcadel případně dekorace, které se snadno vymění, jako jsou vázy nebo svícny. Zlatá se totiž může okoukat mnohem snáze než ostatní barvy.

INSPIRUJTE SE: Černá barva v interiéru. Smutná a temná? Dejte jí šanci, bude vypadat luxusně

Roky upadala zlatá barva v zapomnění a lidé ji znovu objevili zejména v souvislosti s oblibou barokních židlí nebo používáním zlatého spreje teprve nedávno. Nejsme na ni tak zvyklí a může na nás působit výstředně. Mnohem snáze tak odstraníte zlatý květináč než psací stůl.

To ale neznamená, že byste se měli zlaté bát. Její extravagantnost je to pravé, pokud chcete se svým bytem trochu experimentovat. Podívejte se po obchodech a vyberte zlaté dekorace. Cenově nijak nevyčnívají, takže vás nebude tolik mrzet, když je za rok odstraníte.

NENECHTE SI UJÍT: Bílá v interiéru: Jak použít bílou barvu nejen na stěny, a  přitom nebydlet jako v nemocnici?

Pokud jste si zlatou jistí, sáhněte již po zmíněných rámech. Zrcadlo ve zlatém rámu je klasikou, která je odvážná a přitom nepůsobí výstředně. Zlaté rámy v kombinaci s černobílými fotografiemi vypadají skvěle. Ovšem nepřežeňte to s nimi. Jejich jásavost ztlumíte rámy v neutrálních barvách, jako je černá nebo bílá, které umístíte do blízkosti rámů pozlacených.

Kombinace s  ostatními barvami

Zlatá nemůže být dominantní barvou, slouží k doplnění jiných barev. Velice jí to sluší s černou a bílou, ale hodí se i k tmavším odstínům červené, modré, zelené, šedé i hnědé. Nicméně i s takovou starorůžovou bude vypadat úžasně.

  • Pozor si dávejte na její kombinaci s jásavými barvami, jako je oranžová nebo růžová. Tyto barvy jí seberou pozornost a vesměs s nimi vypadá kýčovitě.

Není zlatá jako zlatá

Pamatujte také, že není zlatá jako zlatá. Odstínů zlaté je mnoho od temnějších měděných až po sluníčkové, zářící a velice často nevkusné odstíny. Pro jistotu volte klasickou zlatou, jakou znáte ze šperků, nebo sáhněte po takových odstínech, které se blíží mědi. Zlatá je totiž sice symbolem luxusu, ale v některých svých odstínech dokáže působit lacině.

Zdroj: autorský článek Matouš Hartman


Přečtěte si také