Color-block dostane k vám domů barvy a nic nezkazí. Vyzkoušejte ho podle těchto 6 tipů
Barev se mnohdy bojíme natolik, že skončíme s nudnými bílými stěnami a šedou pohovkou. Do koupelny zvolíme neutrální dlaždice a do kuchyně také. Přitom je svět plný barev, které čekají, až je vezmete k sobě domů.
Nebojte se barev, neublíží vám. Vždy pečlivě promýšlejte jejich použití, ale nevzdávejte se jich. Ty veselé byt příjemně rozzáří, ty temné mu zase dodají důstojnost. S každou barvou by se mělo šetřit a nemělo by se jich dát k sobě až moc. Pokud ale vychytáte, jaké barvy nakombinovat, výsledek bude stát za to. Color-block vám pomůže umístit do bytu barvy bez rizika, že to u vás bude jak v cirkusu.
Inspirovaný dílem holandského malíře Mondriana color-block využívá kontrastních barevných ploch, které spolu na první pohled vůbec nemusí ladit. V bytě, kde jednu stěnu budete mít oranžovou a druhou modrou, by se dobře nebydlelo, ale color-block lze využít i střídměji. Dejte dohromady tlumené a pastelové odstíny s jednou sytou barvou. Barvy by se neměly prolínat, měly by mezi nimi být jasné předěly a vedle sebe by měly stát kontrastní odstíny. Zachovávejte kombinace čistých barev jen s minimálním použití vzorů na dekoracích, jedině tak bude color-block fungovat.
Inspirace pro color block pochází od Pieta Mindriana, Foto: profimedia.cz
Vymalujte jen jednu stěnu
Tři bílé, jedna tyrkysová. Tím, že vymalujete jen jednu stěnu, získáte potřebnou barevnost, potřebný výrazný detail, ale neriskujete, že pokoj bude až moc barevný, že vás jeho stěny budou zbytečně rozptylovat. Z barevné stěny se stane středobod pozornosti, ke kterému se ale vždycky můžete otočit zády, když budete potřebovat trochu klidu.
Jedna barevná stěna vytvoří bod, kam se bude upínat pozornost, Foto: Pinterest.com
Pastelové barvy
Pokud se přeci jen bojíte sytých barev, můžete kombinovat pastelové odstíny. Aby to ale u vás nevypadalo jako v domečku pro panenky, doplňte je bílou nebo nějakou těžkou tmavou barvou, jako je temně zelená, fialová, královsky modrá nebo tmavě hnědá.
Pastelové barvy doplňujte bílým stropem nebo třeba tmavou podlahou, Foto: Pinterest.com
Stejný design, jiné barvy
Tady se můžete vyřádit. Nakupte staré ale nezničené židle stejného designu a natřete je na různé barvy. To samé se dá udělat s polstrováním (to už asi sami nezvládnete a budete muset za čalouníkem) nebo skříňkami. Stejný design ale odlišné barvy se do konceptu color-blocku náramně hodí.
Stejný design, ale jiné barvy, Foto: Pinterest.com
Natřete dveře
Zpravidla je necháváme bílé nebo v barvě dřeva. To je chyba. Color-block velí natřít je na nějakou výraznou barvu nebo na nějakou temnou a elegantní. Řešením je také nechat dveře zmizet a natřít je na stejnou barvu, jakou má stěna.
Tahle fotka dokazuje, že dveře si zaslouží pozornost barev!, Foto: Pinterest.com
Přidejte detaily
Color-block můžete využít i na malých kouscích nábytku nebo na dekoracích. Co takhle lampu z barevného skla, nebo výraznou jednobarevnou vázu? Šikovně zvolenou dekorací rozbijete barevné plochy a upoutáte pozornost.
Color block v detailech, Foto: Pinterest.com
Přibrzděte
Výrazné barevné kombinace je potřeba držet a uzdě. Pomohou vám s tím dekorace v černé nebo bílé barvě. Fungují i kovové doplňky, třeba ty vyvedené v barvě zlata. Dobrým řešením je také natřít dřevěnou podlahu na černou nebo šedou barvu, tím se color-blockový pokoj příjemně uzemní.
Zlatá je elegantní, tmavé barvy pokoj příjemně uzemní, Foto: Pinterest.com