Trendy

8. srpna 2019 08:00

Markéta Kašková

Sportovec uběhne až 45 kilometrů, aby do map nakreslil obrázky. Nejtěžší je pro něj vymyslet trasu

Když umělec rád běhá a rozhodne se své dvě vášně spojit dohromady, může vzniknout velmi netradiční výtvarné dílo. Podívejte se na obrazce, které díky mobilní aplikaci vyběhal Lenny Maughan, který si plánuje své trasy do nejrůznějších obrazců.

Běhání je staré jako život na zemi, je to přirozený pohyb, ale i přesto ho mnoho lidí nesnáší. Nikdo nechce být obézní, lenost však mnohokrát vyhrává a vy lidé dávají přednost méně namáhavým sportům nebo lenošení.

Běhání skapkou umění

To není však případ běžce Lennyho Maughana, který se rozhodl svůj pohyb zpestřit a trošku si během sportu pohrát suměním. Díky aplikaci pro zaznamenávání trasy totiž „vyběhal“ díla, kteráby mnoho znás ani nenakreslilo. Pohybuje se zejména vSan Franciscu, kde není úplně jednoduché naplánovat trasu, z níž vznikne umělecké dílo..

Naběhá až45 kilometrů za den

Lenny už takhle běhá čtyři roky a za tu doby vytvořil mnoho zajímavých brazců, ať už se jednalo o tvář mexické malířky Fridy Kahlo nebo vyplazený jazyk Rolling Stones.Aby Lenny namaloval složitější obraz, musí kolikrát uběhnou i kolem 45 kilometrů. Promyslet běžeckou trasu je pořádná fuška zejména ve městě jako je San Francisco.„Musíte najít ulice bezpečné a vhodné pro takový účel, musíte se vyhýbatdavům a rozhodnout se, kolik kopců jste ochotni zdolat,“ vysvětluje Lenny.

Doposud zvládl vytvořit 53 obrazců. Na kontě má jak jednoduché, tak složitější výtvory, jako je například loď Enterprise ze Star Trek.

Ostatnímalovali sprosťárny

Maughan se nestal prvním umělcem, který tvoří obrazce v mapách pomocí běhu. Na sdílené mobilní aplikaci si všiml, že se někteří vtipálkové snažili nakreslit pánská přirození. „Tam to všechno začalo,“ přiznává pobaveně, „chtěl jsem však udělat něco jiného a něco originálního."

Jeho prvním dílem byl vulkánský pozdrav ze Star Trek, který vyběhal vroce 2015, kdy zemřel představitel Spocka Leonard Nimoy. Pak přišlo obří batmanské logo, které je rozprostřené skoro po celém městě. „Čím větší obrazec bude, tím jsou linky jemnější,“ vysvětluje Lenny.

Logo Batmana ho stálo 46 kilometrů běhu. Maughan sleduje své cesty pomocí běžící aplikace Strava, kde se může zaregistrovat každý. Máte tak možnost porovnat své síly sumělcem. Dokážete zdolat batmanovské logo za šest hodin a osm minut jako Lenny?

Podívejte se do galerie na nejlepší výtvory Lennyho Maughana:

Další články:


Přečtěte si také