Užitková zahrada

14. května 2016 06:00

Markéta Zídková

Jak pěstovat zelené fazolky

Zelené fazolky jsou skvělá zelenina. Vypěstujte si letos vlastní úrodu

Pokud se rozhodnete pěstovat na zahrádce keříčkové nebo tyčkové fazole, kromě chutných lusků budete mít na záhonu i kvalitnější půdu. Nejenže se díky nitrofilním bakteriím zvýší v půdě obsah dusíku, ale hluboké kořeny ji také prokypří a velká listová plocha zase ochrání její povrch.

Dva druhy

Podle typu růstu dělíme fazole na keříčkové a tyčkové.

Tyčkové fazole potřebují při růstu oporu, která se k rostlině dává hned po vysetí. Výhoda je, že lusky dozrávají postupně a sběr trvá i několik týdnů. Navíc má i estetickou hodnotu – roste rychle a můžete ji použít na předěl nebo zakrytí méně vzhledných míst v zahradě. Jako jedna z mála zelenin snese i polostín, proto se pěstuje i pod korunami stromů. K oblíbeným odrůdám patří LIMCA s krásně zeleným luskem, žlutá odrůda MERAVIGLIA DI VENEZIA (Zázrak z Benátek) nebo fialová specialita mezi tyčkovými fazolemi PURPLE PODDED CLIMBING.

Keříčkové fazole jsou na pěstování jednodušší, stačí vysít na záhon. Navíc mají kratší vegetační dobu a přináší vyšší úrody. Lusky však dozrávají téměř najednou a možnost jejich skladování je omezená. V lednici vydrží jen několik dnů, proto se připravte, že budete muset celou úrodu rychle sníst, zpracovat nebo zamrazit. Sběr si však můžete prodloužit postupným vyséváním až do poloviny června. Mezi oblíbené keříčkové fazole patří zelenoluská fazole GUSTY, delikátní BONA nebo osvědčená středně raná žlutá odrůda AIDAGOLD.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

Co vyžadují

Fazole jsou teplomilnou zeleninou, proto s jejím pěstováním počkejte, až teploty půdy neklesnou pod 10°C, což je až začátkem května. Nevyžadují přímé hnojení organickým hnojem, pěstují se ve druhé nebo třetí trati. Zajímavostí je, že u fazolí vyšší obsah dusíku nesnižuje aktivitu nitrofilních bakterií. Dusík z půdy využívají nejen v počáteční fáze růstu, ale i v průběhu vegetace. Půda by měla být neutrální nebo mírně zásaditá. Na kyselé, přemokřené nebo silně zaplevelené půdě špatně rostou a dosahují nízkých úrod.

Před výsevem půdu dobře prokypřete. Keříčkové fazole vysévejte do hnízd po tři až pět semen na vzdálenost 25 až 30 cm do hloubky 4 až 7 cm. Tyčkové fazole vysévejte 6 až 8 cm hluboko, po 6 až 8 semenech na vzdálenost 60 až 80 cm, případně výsev přizpůsobte připravené konstrukci. Vzcházení fazole urychlíte, když semena den před výsevem namočíte do vody.

Nezapomeňte!

*Fazole zahradní jsou určeny pro pěstování zelených lusků a fazole polní na semena. Nároky a způsob pěstování jsou stejné, liší se v kvalitě plodů, semen a v době sběru.

*Jestli pěstujete fazole s odstupem třech až čtyřech let po sobě, snížíte si tak výskyt nemocí a škůdců v půdě.

*Syrové lusky jsou jedovaté, ale nežádoucí látky se varem ztrácejí.

*Vhodnými sousedy jsou jahody, rajčata, špenát, nevhodnými sousedy česnek, cibule, hrách a pórek.

MARTA PAWLICOVÁ

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také