Balkón a terasa

16. dubna 2020 11:40

Markéta Zídková

Nemáte zahradu? Nezoufejte. Existují květiny i zelenina kompaktního růstu do nádob

Nemáte zahradu, zahrádku či alespoň malý záhon u domu? Nevadí, vyberte vhodné druhy zeleniny a květin a začněte je pěstovat na balkoně či na terase! Můžete pěstovat rajčata, papriky nebo kopr. Z květin se tu bude dařit slunečnicím, lichořeřišnici nebo kopretinám.

Před začátkem pěstování zeleniny, bylinek a květin na balkonech a terasách si připravte vhodný truhlík nebo nádobu. Můžete využít už hotové pěstební komplexy nebo si udělat vlastní sestavu ze zajímavých květináčů, a to buď plastových, kovových, nebo keramických. Vhodné jsou i různé pěstební kapsy, které lze jednoduše pověsit na balkon.

Kam rostlinky umístit

Důležité je vhodné místo. Musí být světlé, prosluněné, ale chráněné před poledním sluncem. Pokud máte balkon na severní stranu, pěstujte třeba medvědí česnek. Ideální je ale pro pěstování východní balkon.

Nádoba se substrátem musí být uzpůsobena tak, aby se v ní nehromadila voda a substrát nezůstal trvale podmáčený. Ideální jsou hliněné nádoby, ale také samozavlažovací truhlíky. Na větší balkony a terasy lze osázet také koše. Začátečníci nemusí studovat půdní podmínky rostlin, stačí koupit již hotový nachystaný základ.

Teoreticky lze na balkoně pěstovat skoro všechno. Jestli nepatříte mezi zkušené zahrádkáře, držte se raději nabídky semenářských firem, které mají v sortimentu speciální odrůdy zeleniny, bylinek a květin pro pěstování v nádobách. Proto máte-li jen zahrádku jako dlaň, volte raději sortiment pro mini zahrádky. Jestli danou rostlinku vysadíte do zahrádky, její kořenový systém se rozroste o malinko víc, ale nikdy to nebude vzrostlá rostlina.

Semínka, nebo sazenice?

Semínka i sazenice se dají koupit ve specializovaných obchodech – semenářstvích, v některých zahradnictvích, v zahradnických prodejnách a centrech i v hobby marketech.

Koupíte-li semínka, přesvědčte se, zda se hodí pro pěstování v nádobách. Není-li to jasně označeno na obale, zjistěte si to u výrobce nebo taková semínka raději nekupujte.

Pokud si koupíte už hotové sazenice, nejdříve se přesvědčte, že jsou kořínky v pořádku, stejně tak i stonky a listy. Bělavý nebo našedlý povrch zeminy signalizuje plíseň, skvrny nebo povlaky na stonku či listech avizují chorobu nebo škůdce. Dobré je ihned, jakmile sazenice zakoupíte, preventivně je ošetřit postřikem proti mšicích.

Co na balkoně pěstovat?

Kopr (Anethum graveolens)

Kopr je na pěstování nenáročná aromatická zelenina. Vyhovují mu lehčí půdy, nesnáší zamokření. Je citlivý na hnojiva obsahující chlór.

Compactje kompaktní odrůda určená pro pěstování v truhlících či jiných nádobách. Vyniká jemnou kořenitou chutí a bohatou zelenou hmotou. Rostlina je nízká, v plném růstu 30 až 40 cm vysoká. Kopr sklízíme, když doroste výšky 15 až 20 cm.

Petržel zahradní (Petroselinum crispum)

Petržel vyžaduje vlhkou, lehčí, dobře zpracovanou půdu. Nesnáší čerstvé organické hnojení.

Marunkaje odrůda naťové kadeřavé petržele typu Mooskrause. Rostliny jsou nízké, hustě olistěné, s polovzpřímenou, středně zelenou a silně zkadeřenou natí. Nať má rychlý vývoj a sklizeň je možno několikrát opakovat. Listy jsou odolné proti napadení houbovými chorobami.

Paprika roční (Capsicum annuum)

Paprika je pěstitelsky vysoce náročná plodina vhodná do nejteplejších oblastí republiky. V ostatních oblastech je nutné pěstování v krytých nebo chráněných prostorech. Nejvhodnější jsou záhřevné, humózní a dostatečně vododržné půdy.

Hamík je odrůda lahůdkové „baby" papriky s menšími, sytě oranžovými plody lahodné chuti. Plody, které jsou téměř bez semen, se konzumují i sterilizují celé, zásadně v botanické zralosti. Při dostatečném zásobení živinami poskytují rostliny středního vzrůstu velký počet plodů.

Rajče (Lycopersicon esculentum)

Rajčata jsou náročnou kulturou vyžadující pečlivou agrotechniku. Vyžadují teplou a chráněnou lokalitu. Vyžadují pravidelnou zálivku v delších časových intervalech. Největší potřeba vody nastává v době tvorby plodů. Zaléváme vždy po sklizni, abychom snížili nebezpečí praskání plodů.

Tumbling Tom Red je keříčková odrůda červených převislých třešňových rajčátek. Velice dobře se jí daří v závěsných nádobách nebo samozavlažovacích truhlících. Pravidelné přihnojování zvýší násadu plodů.

Aksamitník rozkladitý (Tagetest paluta)

Aksamitník je bohatě kvetoucí letnička s aromatickými listy určená na záhonové výsadby, obruby, do okenních truhlíků a ozdobných nádob. Vysazováním aksamitníku kolem citlivých rostlin nebo do skleníků se účinně odpuzují hmyzí škůdci zeleniny. Kořeny obsahují látky potlačující půdní háďátka. Nenáročná na pěstování, bohatě kvetoucí po celý rok.

Mauglí je kompaktní keříčkovitý mini aksamitník nesoucí množství dvoubarevných knoflíkových květů. Ideální pro pěstování v truhlících.

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)

Rychle rostoucí letnička s okrouhlými štítovitými listy. Kvete krátce trubkovitými květy žluto-oranžových až jasně červených barev. Květy jsou známé i jako netradiční, velmi chutná ozdoba pokrmů a salátů. Díky obsahu baktericidních látek pomáhají při vnitřních infekcích, zejména močových cest a ledvin. Lichořeřišnice je vhodná na záhonové výsadby, do okenních truhlíků a ozdobných nádob. Nepřehnojujte dusíkem, podpořili byste vegetativní růst na úkor kvetení.

Bijou Double je plnokvětý kultivar ve směsi barev červená, oranžová, žlutá a dosahuje výšky 30 cm.

Kopretina (Leucanthemum maximum)

Kopretina je bohatě kvetoucí trvalka vhodná pro skupinové výsadby i pro řez květů. Vyžaduje propustnou půdu a slunné stanoviště. V prvním roce je rostlinu nutno chránit před holomrazy.

Silver Princess je nízká kompaktní a nepoléhavá velkoúborová trvalka. Dosahuje výšky 35 cm. Vhodná odrůda na okraje záhonů, do nádob i do skalek.

Slunečnice roční (Helianthus annuus)

Slunečnice je rychle rostoucí letnička pro solitérní výsadby, na ucelené skupiny, ale i k řezu a na sušení. Vyžaduje slunné stanoviště, je náročná na vláhu. Do váz i k sušení řežeme květy na úplném počátku kvetení. Vyžaduje oporu.

Pacino mix je nízká kompaktní odrůda vhodná do nádob a na okraje záhonů. Vyznačuje se bohatým olistěním a větvícím růstem. Narůstá do výšky 40 cm.

Další články o pěstování na balkonech:


Přečtěte si také