Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Nerostou? Zasaďte si na zahradě nebo doma vlastní houby!

Houbaření patří mezi naše národní záliby, ale stresovat se, jestli rostou - nerostou? Pojistěte se a zasaďte si houby vlastní!
Vydáno: 04.07.2018
Nerostou? Nevadí, vypěstujte si houby sami na zahradě!
Autor: istock.com Nerostou? Nevadí, vypěstujte si houby sami na zahradě!

Pokud vás brouzdání po lesích se skloněnou hlavou neláká, existuje možnost, jak si přijít na své v domácích podmínkách. Stačí jen zajistit vhodné podmínky a pochutnáte si na hlívě ústřičné, žampionech, penízovce a dalších skvělých houbách.

Vše koupíte připravené

Pořiďte si připravený box na pěstování hub a substrát, který se už prodává v podobě kvádru s přidaným podhoubím. Z těchto kvádrů můžete vypěstovat až 700 g plodnic týdně!

Sadbu hub také seženete zrnitou nebo “kolíčky”. Zrnitá je univerzální pro všechny druhy hub. Kolíčky se prodávají v sadě po několika kusech. Ty se nejlépe hodí pro sadbu do dřeva, kdy se dají do vyvrtané díry a zatmelí. Zkrátka záleží, jaký druh houby si domů přinesete.

Vypěstujte si vlastní houby!
Autor: istock.com Vypěstujte si vlastní houby!

Kvádr v akvárku

Postup s kvádrem je následující: kvádr s podhoubím vyndejte z plastového obalu a umístěte na světlé místo. Pokud vlastníte akvárium či terárium, máte vyhráno. Podmínkou pro úspěšné pěstování hub je totiž značná vlhkost, až 90%! Ve skleněném boxu, ve vlhku a teplotě kolem 22 st. Celsia to půjde jedna báseň.

Houby v pytli

Houby ovšem můžete pěstovat i v plastových pytlích, kam vysypete substrát s nasekanou slámou a zalijete, světě div se, horkou vodou. Nechte den odstát, přimíchejte houbovou sadbu a pytel zavažte. Místnost by měla být teplá a tmavá. Za 14 dní máte prorostlé podhoubí jako lusk a pak stačí pytel přemístit do chladu kolem 12 st. Celsia, vyřezat díry a čekat s pánvičkou na sklizeň…

Snadno si vypěstujete třeba žampiony.
Autor: istock.com Snadno si vypěstujete třeba žampiony.

Porostou i ze dřeva

Už zmíněné kolíčkové satby jsou nejvhodnější k pěstování ve dřevě. Nejlepší bude olše či habr, v žádném případě jehličnany. Vrtačkou vyvrtejte do špalků dírky, do kterých dáte sadbu a zatmelíte. Vždy dobře čtěte návod na obalu sadby. Ve dřevě vám houby porostou mnohem déle, než například v substrátu, ale dočkáte se.

Houby porostou i ze dřeva.
Autor: istock.com Houby porostou i ze dřeva.

Klasicky pod stromy

Varianta venku si žádá váš umělý zásah a zároveň opravdový strom. Postačí nějaký v městském dvoře nebo přilehlém parku. Ideální bude smrk, borovice, bříza, dub nebo jedle. I městských aglomeracích nebude problém smrček nalézt. Pod ten vysázejte sazeničky hub, které se dají zakoupit v hobbymarketech a to dokonce ve formě práškové směsi. Zakopejte svůj poklad asi 15 cm pod zem ke stromu a pak nezbývá než čekat a případně zavlažovat. Hlavně to nikomu neříkejte!

Vůně hub k létu patří.
Autor: istock.com Vůně hub k létu patří.

 

(ku)

Článek je zařazen v: houby , zahrada , pěstování , sbírání hub

reklama