Užitková zahrada

20. února 2017 14:35

Markéta Zídková

Nevyužitou zahradu proměnili na luxusní zónu pro volný čas

Na „mrtvý“ prostor za domem šestičlenná rodina téměř nechodila – na svažitém trávníku nebylo co dělat. Teď už je ale vše jinak a rodina s přáteli nevědí, zda mají ležet ve vířivce, plavat v bazénu nebo grilovat ve venkovním „obýváku“.

I poměrně velká zahrada může být k ničemu, když není správně upravená či zařízená. Na svažitý pozemek za rodinným domem šestičlenné rodiny nikdo nechodil. Aktivní rodina tam zkrátka neměla co dělat. I když zahrada v dané příměstské oblasti patří spíše k větším, prakticky se nedala používat. Svažující se travnaté prostranství za domem nesloužilo ani jako terasa a převažoval „mrtvý,“ i za pěkného počasí nepoužívaný prostor. Pro manžele, kteří si rádi hrají venku s dětmi a často také zvou hosty, to představovalo zásadní problém. Proto se rozhodli dát zahradě nový smysl a náležitě ji vybavit jak pro své čtyři děti, tak i pro sebe a své přátele.

Projekt zahrnuje obývací kryté venkovní prostranství, bazén, vířivku, krytou letní terasu, koupelnu s WC a zónu s trampolínou. Díky tomu, že je vše včetně lednice po ruce a ani na toaletu není třeba chodit do domu, mají rodiče své děti i při větších oslavách neustále na očích.

Krytá terasa přímo u domu je vybavená plynovým grilem, je na ní krb, televize, pohovka na kolečkách, již lze podle počtu hostů snadno přemístit, a nechybí ani vinotéka. Další kryté prostranství přiléhá z druhé strany k bazénu. Překližkou opláštěné relaxační zázemí mezi bazénem a vířivkou je koncipované tak, aby lidé na lehátkách na betonovém molu mohli rozmlouvat s přáteli v přilehlé odpočinkové části bazénu. Vše je po ruce, aby odsud člověk nemusel nikam odbíhat – úložné prostory stejně jako výše zmíněné WC a další zařízení umožňují setrvávat na zahradě nepřetržitě třeba i celý den.

Ač se projekt týkal zahrady, autoři návrhu z ateliéru Dan Gayfer Design k zakázce přistupovali jako k renovaci celého domu. K němu přiléhající kryté prostranství je přece jen venkovním rozšířením stávajícího obývacího pokoje a vzhledem k této provázanosti exteriéru s interiérem nelze toto venkovní prostranství od domu zcela oddělit.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také