Užitková zahrada

29. července 2016 05:32

Jana Brass

Toužíte po něčem originálním na zahradu? Zkuste oranžérii

Stavba k přezimování choulostivých dřevin stojí po boku českých vil spíš vzácně.

Jeden manželský pár ale svou parkovou zahradu u vily v Čerčanech zrovna nedávno oranžérií ozvláštnil. Na jejich velkou, parkově upravenou zahradu, založenou ve 30. letech minulého století se oranžérie vyloženě hodila. Ateliér Lennox Architekti se také v návrhu inspiroval starými zámeckými oranžériemi, které se nesly v jednoduchém stylu, ale svou podstatou byly velkorysé, neboť šlo o jakési galerie rostlin.

„Snažili jsme se vytvořit objekt, který i přes své malé rozměry zachytí část oné velkorysosti a jednoduchosti starých oranžérií,“ popsali architekti, oč usilovali. Jejich stavba navazuje na kompozici zahrady, kde se stává místem pro odpočinek.

Trojici prostor propojuje pravidelný rastr nosných rámů, Foto: archiv ČCA

Oranžérii v Čerčanech představuje jakýsi konglomerát tří prostorů, které mají jinou výšku a šířku, ale propojuje je pravidelný rastr nosných rámů. Vnitřní prostor je vlivem měnící se výšky, šířky a úhlu oslunění nečekaně bohatý a vychází to z toho, že uvnitř bývají různě velké rostliny.

Vstup je střední dvoranou s prosklenou střechou. Na dvoranu navazují dvě nižší křídla s plnou střechou. Zadní plná, masivní stěna tvoří pozadí pro pečlivě vybranou skladbu rostlin – juky, olivovníky a citrusy. Konstrukci tvoří 11 tuhých rámů, zavětrovaných plnými plochami zadní stěny a střechy. Záměrně je z červeného cedru - toto dřevo dává stavbě archetypální vzhled a navazuje na podzimní barvy zahrady. Právě na podzim, kdy se část rostlin přesouvá do oranžérie, stavba totiž začíná opravdu žít. A na podzim se také ukáže, zda oranžérie získá některé z ocenění České ceny architektury.

(dah)

Foto: archiv ČCA, Petr Bartoš

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také