Už máte doma catio? Vychytávka pro kočky ochrání vaše mazlíčky a dopřeje jim přírodu

Pořízením škrabadla to nekončí. Kočky jsou sice oblíbenými mazlíčky i díky tomu, že je nemusíte venčit, nepotřebují obrovský výběh, a když odjedete na dovolenou, nebudou trpět, ale pozornost si zaslouží i tak.

Světem se začal šířit fenomén catios (z anglických slov cat a patio), tedy výběhů pro kočky. Zvláště pokud nemáte zahradu a musíte kočku vypouštět na procházky po okolní zeleni a ulicích, riskujete, že se dřív nebo později ztratí, případně že jí někdo ublíží. Pokud vlastníte drahé plemeno, může se stát, že vám kočku někdo ukradne. Ztěchto důvodů začala vznikat catia.

Jedná se o výběhy, které ani vhorní části nejsou otevřené do prostoru. Kočky totiž dokáží vyšplhat, kam se jim zlíbí. Catio tak připomíná voliéru pro exotické ptactvo. Jeho konstrukce je vesměs dřevěná a mezi ní se napíná pletivo, které umožní kočkám, aby mohly vyšplhat nahoru, ale nedovolí jim utéct.

Do výběhu můžete umístit škrabadla, rostliny (víme, že kočky potřebují okusovat například trávu kvůli dobrému trávení), kočičí záchod a misku sjídlem a vodou. Zvíře neuteče, ale bude na čerstvém vzduchu a dostane pohyb, takže se váš kocour nepromění vpolštář, ale zůstane šelmou.

Catio si můžete vybudovat sami. Pokud jste aspoň trochu zruční, postavíte si ho sami zprken, pletiva a spojovacího materiálu. Těm znás, které kutilství moc nebaví, poslouží lodžie. Do oken umístěte sítě proti komárům, uzpůsobte prostor tak, aby vněm kočka neměla moc šancí věci likvidovat, a máte hotovo.

Podívejte se do galerie, kde najdete inspiraci pro catia:

Další články:


Přečtěte si také