Vánoce

12. prosince 2022 12:00

redakce Prima Living

Vánoce se psem. 5 věcí, na co si dát pozor, ať si navzájem nezkazíte svátky

Než se nadějeme, přípravy na Vánoce budou v plném proudu. Pokud jste majitelem čtyřnohého mazlíčka, je dobré si dávat pozor na věci, které by mohly pejskovi ublížit.

Všichni pejskaři se zajisté shodnou, že Vánoce se čtyřnohou láskou nejsou žádná legrace. Oči a uši musíte mít stále ve střehu, abyste zabránili případné katastrofě, která samozřejmě číhá za každým rohem a její pravděpodobnost se zvyšuje s neustávajícími pohyby vašeho miláčka.

Abyste předešli mrzutostem, které pejskové mohou způsobit, bylo by dobré udělat určitá opatření a identifikovat nástrahy, které by mohly zapříčinit nemalý problém.

1. Vánoční stromeček

Ozdobený stromeček je pro mazlíčky zdroj velkého zájmu. Pejsky přitahuje jako silný magnet, který je nenechá ani na moment v klidu. Třpytí se, hýbe se a voní. Odolat by přece nezvládlo žádné zvířátko. Pokud máte psy dva, může se lehce stát, že stromeček porazí při dovádění.

Základ je tedy strom umístit do kouta místnosti, aby při pádu nic nezničil. Samozřejmě je dobré ho řádně upevnit kvalitním stojanem. S ozdobami bychom to neměli přehánět hlavně ve spodní části stromečku. Pes by je mohl vzít, rozkousat a poranit se. Dobrou variantou jsou vánoční ozdoby z umělé hmoty.

2. Cukroví

Cukroví k Vánocům neodmyslitelně patří. Někdo si pochutná na tradičních receptech, jiní raději zdravější varianty. Ať preferujete cokoliv, měli byste si dát velký pozor, aby si váš čtyřnohý mazlíček také nedal do nosu. Naaranžované cukroví na konferenčním stolku není tedy nejlepší variantou. Snažte se upečenou dobrotu nechávat někde vysoko, aby na ni pejsek nedosáhl, nebo talíř s cukrovím zakryjte těžkým skleněným poklopem.

Psům může sladké způsobit vážné zdravotní problémy, které by mohly dopadnout špatně. Nikdo rozhodně nechce strávit Štědrý den u veterináře.

3. Petardy

Po dobu Vánoc a silvestra bychom si měli dát velký pozor při venčení svých miláčků. Pokud jste zvyklí venčit psa bez vodítka, pro tentokrát byste možná měli udělat výjimku a pejska raději připoutat. Pes má lépe vyvinutý sluch než my lidé. Jednoduše by se mohl praskajících petard leknout a zatoulat se. Statisticky je dokázáno, že nejvíce psů se zatoulá během silvestra.

4. Strava

Pozor na to, aby se váš pes nepřecpal dobrotami z vašeho talíře. Bramborový salát nebo například čokoláda nejsou to pravé ořechové a jak jsme již zmínili, mohl by mít velké zdravotní potíže. Zkuste pejskům upéct vlastní psí sušenky. Budou nadšeni a vy budete mít pocit, že je o nic nešidíte.

5. Pes jako vánoční dárek

V tomto případě by se nejlépe hodilo přísloví: „Dvakrát měř, jednou řež.“ Pejsek darovaný pod stromeček by měl být několikanásobně prodiskutovanou záležitostí, se kterou jsou především dospělí lidé absolutně svolní.

Nejvíce psů končí v útulcích po Štědrém dni, kdy si lidé až pozdě uvědomí, že starost o živou bytost není taková legrace, jak to na první pohled vypadá.

Zdroj: Markéta Kašková, autorský článek


Přečtěte si také