návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Pes a kočka vegetariáni. Je to zdravé, nebo můžeme zvířeti vážně ublížit?

Lenka Odstrčilová , Aktualizováno: 26.05.2021
Pes a kočka vegetariáni. Je to zdravé, nebo můžeme zvířeti vážně ublížit?
Autor: iStock Pes a kočka vegetariáni. Je to zdravé, nebo můžeme zvířeti vážně ublížit?
V posledních letech se stále častěji mluví o vegetariánství a veganství nejen u lidí, ale taky u domácích mazlíčků, hlavně psů a koček. Z bezmasého způsobu krmení se stalo diskutované a dost ožehavé téma i mezi chovateli, nato se objevilo mnoho vegetariánského krmení. Je ale bezmasá strava pro psy a kočky vhodná, nemůžeme zvířeti vážně ublížit?

reklama

Pes by si vegetariánství nikdy nezvolil

V prvé řadě je důležité říct, že pes je primárně masožravec a své tělo a zažívání má uzpůsobené pro přijímání masa. U zdravého psa by na prvním místě v misce mělo být maso. To je základem výživy psa.

Pes a kočka vegetariáni: pes je masožravec, ale má rád pestrou stravu, nepotřebuje pouze maso, přijímá i jiné živiny jako jsou zelenina, ovoce, těstoviny, rýže apod.
Autor: iStock Pes a kočka vegetariáni: pes je masožravec, ale má rád pestrou stravu, nepotřebuje pouze maso, přijímá i jiné živiny jako jsou zelenina, ovoce, těstoviny, rýže apod.

„Maso je velmi důležitý zdroj esenciálních aminokyselin. I když ho nahradíme danou aminokyselinu rostlinnou složkou, nezajistí to zvířeti stejnou stravitelnost a využitelnost, jako mu „zařídí“ maso. Nelze z masožravce dělat býložravce, to je úplný odklon od přirozenosti. Jedna věc je, že pes je schopen spolknout v podstatě cokoliv, ale druhá věc je, zda mu to dělá dobře a jestli je z toho schopen plnohodnotně žít. Dlouhodobě není vhodné krmit masožravce pouze rostlinnou potravou. Velmi mu to ublíží,“ říká veterinářka MVDr. Daniela Králová.

5 nejčastějších chyb při krmení psa. Neděláte je taky?

5 nejčastějších chyb při krmení psa. Neděláte je taky?

Desatero správného krmení kočky domácí

10 pravidel, jak správně krmit kočku

Pes je masožravec, ale má rád pestrou stravu

Pes se za mnoho let, co žije s člověkem již domestikoval a ke svému přežití nepotřebuje pouze maso (na rozdíl od vlka), ale přijímá i jiné živiny, jako jsou zelenina, ovoce, těstoviny, rýže apod. Dávejte psovi proto pestrou stravu, ve které je obsaženo hodně minerálů a kvalitních sacharidů.

 „Pes může být všežravý masožravec, ale jeho DNA je po tisíce let nastavena na konzumaci a potřebu přijímat maso a živočišné bílkoviny. Nenuťme psy a hlavně kočky stát se vegetariány po vzoru člověka,“ doporučuje Jiří Švihálek z Yoggies.cz, odborník na výživu psů a koček.

Pes a kočka vegetariáni. Je to zdravé, nebo můžeme zvířeti vážně ublížit?
Autor: iStock Pes a kočka vegetariáni. Je to zdravé, nebo můžeme zvířeti vážně ublížit?

Může sója nahradit maso?

Mnoho vegetariánů místo masa dává psům jako náhražku sóju. Je to zdravé? „Sója sice obsahuje určité množství aminokyselin. Problém je ale v tom, že nejenom je to častý alergen, že přímo brání trávení bílkovin v trávicím traktu. Dokonce zhoršuje vstřebávání esenciálních minerálů a může dojít ke zhoršení funkce štítné žlázy,“ říká odborník na výživu psů a koček..

psí horoskop

Psí horoskop aneb jakou povahu má váš pes podle znamení zvěrokruhu

Kočky podle horoskopu: podobně jako kočky jednoho plemene, tak i kočky narozené ve stejném měsíčním znamení mívají většinu podobné povahové rysy a temperament

Znamení zvěrokruhu odhalí povahu vaší kočky. Býk miluje pohlazení, Lev je kočičí král

Kočka bez masa umře

Vyloženě hazard se zdravím ale je, když někdo bude chtít udělat vegetariána z kočky. „Tu může bezmasá potrava zabít už během docela krátké doby – protože kočka pro svůj život potřebuje aminokyselinu taurin, kterou si její organismus nedokáže získat jinak než z potravy. A jediným zdrojem taurinu je zkrátka maso,“ uvádí Jiří Švihálek. „Nedostatek taurinu vede u kočky k vážným zdravotním potížím, jako jsou předešvím nemoci srdce nebo degenerace oční sítnice, která vede k slepotě.

Pes a kočka vegetariáni: kočku může bezmasá potrava zabít, pro svůj život potřebuje aminokyselinu taurin, která je v mase
Autor: iStock Pes a kočka vegetariáni: kočku může bezmasá potrava zabít, pro svůj život potřebuje aminokyselinu taurin, která je v mase

Kdy je v krmivu zdravé ubrat maso?

Často psi, kteří mají například problémy se selhávajícími ledvinami, musí přestat jíst krmivo s vysokým obsahem bílkovin, to znamená omezit i maso. V takových případech by v krmivu měly být bílkoviny zastoupeny jen asi z  11 procent. Je prokázáno, že krmení s výrazně omezeným množství bílkovin může u psů se selhávajícími ledvinami prodloužit život až třikrát oproti tomu, kdybyste ho krmili granulemi s vysokým obsahem proteinu nebo nesprávně propočítaným BARFem, tedy syrovou potravou.

Mohlo by vás taky zajímat:

Starého psa novým kouskům nenaučíš. Znáte nejčastější mýty o psech?

Největší mýty o psech. Platí, že starého psa novým kouskům nenaučíš?

psí plemena

Nejoblíbenější plemena psů odhaluje mapa. Překvapí vás, které plemeno mají lidé nejradši

Jak ochránit psa před klíštětem: na odstraňování klíštěte použijte pinzetu nebo různé typy háčků, smyček a podběráků vyrobených pro tento účel

Jak chránit psa před klíšťaty? Krvelačné parazity správně a bezpečně odstraňte

psí horoskop

Psí horoskop aneb jakou povahu má váš pes podle znamení zvěrokruhu

Jaké místo v posteli si pes vybere, hodně vypovídá o vašem vztahu

Pokud s vámi spí pes v posteli, sledujte, jaké místo si vybere. Zjistíte tak zajímavé věci

Kočka a pes spolu umí kamarádit

Kočka a pes v jednom bytě? Žádný problém, ale musíte na to jít chytře

Kočka a pes

Opravdu se psi a kočky nesnášejí? Genetická nenávist mezi nimi rozhodně nevládne

Nekrmte mého psa!

Nekrmte mého psa! Můžete mu velice ublížit, říká pejskařka

reklama

Článek je zařazen v: pes vegetarián , kočka vegetarián , pes je masožravec , pes pestrá strava , kočka bez masa umře , pes sója

reklama

Přečtěte si také