reklama

Pes a kočka vegetariáni. Je to zdravé, nebo můžeme zvířeti vážně ublížit?

Lenka Valjentová
20. března 2021
V posledních letech se stále častěji mluví o vegetariánství a veganství nejen u lidí, ale taky u domácích mazlíčků, hlavně psů a koček. Z bezmasého způsobu krmení se stalo diskutované a dost ožehavé téma i mezi chovateli, nato se objevilo mnoho vegetariánského krmení. Je ale bezmasá strava pro psy a kočky vhodná, nemůžeme zvířeti vážně ublížit?
reklama

Pes by si vegetariánství nikdy nezvolil

Vprvé řadě je důležité říct, že pes je primárně masožravec a své tělo a zažívání má uzpůsobené pro přijímání masa. U zdravého psa by na prvním místě v misce mělo být maso. To je základem výživy psa.

„Maso je velmi důležitý zdroj esenciálních aminokyselin. I když ho nahradíme danou aminokyselinu rostlinnou složkou, nezajistí to zvířeti stejnou stravitelnost a využitelnost, jako mu „zařídí“ maso. Nelze z masožravce dělat býložravce, to je úplný odklon od přirozenosti. Jedna věc je, že pes je schopen spolknout v podstatě cokoliv, ale druhá věc je, zda mu to dělá dobře a jestli je z toho schopen plnohodnotně žít. Dlouhodobě není vhodné krmit masožravce pouze rostlinnou potravou. Velmi mu to ublíží,“ říká veterinářka MVDr. Daniela Králová.

Pes je masožravec, ale má rád pestrou stravu

Pes se za mnoho let, co žije sčlověkem již domestikoval a ke svému přežití nepotřebuje pouze maso (na rozdíl od vlka), ale přijímá i jiné živiny, jako jsou zelenina, ovoce, těstoviny, rýže apod. Dávejte psovi proto pestrou stravu, ve které je obsaženo hodně minerálů a kvalitních sacharidů.

„Pes může být všežravý masožravec, ale jeho DNA je po tisíce let nastavena na konzumaci a potřebu přijímat maso a živočišné bílkoviny. Nenuťme psy a hlavně kočky stát se vegetariány po vzoru člověka,“ doporučuje Jiří Švihálek zYoggies.cz, odborník na výživu psů a koček.

Může sója nahradit maso?

Mnoho vegetariánů místo masa dává psům jako náhražku sóju. Je to zdravé? „Sója sice obsahuje určité množství aminokyselin. Problém je ale v tom, že nejenom je to častý alergen, že přímo brání trávení bílkovin v trávicím traktu. Dokonce zhoršuje vstřebávání esenciálních minerálů a může dojít ke zhoršení funkce štítné žlázy,“ říká odborník na výživu psů a koček..

Kočka bez masa umře

Vyloženě hazard se zdravím ale je, když někdo bude chtít udělat vegetariána z kočky. „Tu může bezmasá potrava zabít už během docela krátké doby – protože kočka pro svůj život potřebuje aminokyselinu taurin, kterou si její organismus nedokáže získat jinak než zpotravy. Ajediným zdrojem taurinu je zkrátka maso,“ uvádí Jiří Švihálek. „Nedostatek taurinu vede ukočky kvážným zdravotním potížím, jako jsou předešvím nemoci srdce nebo degenerace oční sítnice, která vede kslepotě.

Kdy je vkrmivu zdravé ubrat maso?

Často psi, kteří mají například problémy se selhávajícími ledvinami, musí přestat jíst krmivo svysokým obsahem bílkovin, to znamená omezit i maso. Vtakových případech by vkrmivu měly být bílkoviny zastoupeny jen asi z 11 procent. Je prokázáno, že krmení svýrazně omezeným množství bílkovin může u psů se selhávajícími ledvinami prodloužit život až třikrát oproti tomu, kdybyste ho krmili granulemi svysokým obsahem proteinu nebo nesprávně propočítaným BARFem, tedy syrovou potravou.

Mohlo by vás taky zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama