Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Ekologické barvení vajec: Dejte letos vale chemii

Zkuste letos místo po sáčcích s chemicky vyrobenými barvivy sáhnout po zdrojích z vlastní kuchyně nebo přímo z přírody.
Vydáno: 21.03.2016
Příroda je plná barev
Příroda je plná barev Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Velikonoční barvení v cibulových slupkách už většina z nás ovládá, ale není to zdaleka jediný způsob, jak vajíčka šetrnou cestou obléknout do nového kabátku.

Barvení vajec přírodními barvami je zdravější pro vás i pro životní prostředí. Pokud to běžně neděláte, buďte alespoň na Velikonoce ohleduplnější i k slepicím a kupte vejce z volných chovů. Jestliže máte svého oblíbeného dodavatele třeba na farmářských trzích, většinou získáte v jedné krabičce vejce různých odstínů – od hnědé až po nedostatkovou bílou. Hnědá vajíčka budou dobrá na barvení tmavšími barvami, na bílých vejcích vyzkoušejte odstíny světlejší. Nečekejte jasné syté barvy, takhle fungují průmyslově vyrobená barviva, ale to překoná fakt, že každé vajíčko obarvené přírodní cestou bude vaším vlastním malým originálem.

Jak na to?

Před samotným barvením si připravte vajíčka. Ideální jsou ta s bílou nebo světlejší skořápkou. Pořádně je umyjte a potom ještě přetřete papírovou utěrkou namočenou v octě. Do hrnců a hrnečků připravte barvicí lázně dle vaší fantazie, do každé ještě přidejte dvě až čtyři lžíce octa, aby barva lépe chytla. Vejce musí být úplně ponořena, při přípravách počítejte i s tím. Samotné vaření neprodlužujte na dobu delší než je doporučovaných 10 minut při kuchyňské přípravě vajec natvrdo. Hrnec odstavte z plotny, ale pokud nejste spokojeni s odstínem, můžete nechat vajíčka v lázni déle, klidně přes noc. Obecně platí, že čím déle barva působí, tím je sytější. Obarvená vajíčka nechte uschnout, případně je můžete přeleštit troškou oleje.

Cibulové slupky už jste určitě vyzkoušeli, s nimi to jde báječně a velice účinná je i batika s lístečky a prvními jarními kvítky Foto:

Pohrajte si s barvami

Při hledání přírodních barviv se v první řadě porozhlédněte v kuchyni, inspirace ale může přijít i během jarní vycházky do přírody. Pro přípravu barvicí lázně je vhodná čerstvá i mražená zelenina a ovoce, čaje, koření, sušené nebo čerstvě natrhané bylinky. Tady je několik tipů:

Žlutá: heřmánek, kmín, kurkuma, šafrán

Zelená: špenát, kopřivy

Červená: slupky červené cibule, červená řepa, šípky

Modrá: červené zelí, borůvky, ibišek

Růžová: brusinky, jahody, maliny

Hnědá: černý čaj

Žlutozelená: květ lípy

Žlutohnědá: cibulové slupky

Šípek porazil řepu

Přírodní barvení jsme samozřejmě sami vyzkoušeli, použili jsme suroviny, které jsme měli bez předchozích příprav k dispozici, tedy čerstvou červenou řepu, sušené šípky a lipový květ, kmín, kurkumu a natrhané výhonky mladých kopřiv. Největší naděje jsme vkládali do červené řepy, měli jsme představu, že po deseti minutách vaření bude vejce nádherně růžové a po nočním louhování v barvě chytne tmavý červenofialový odstín. Zázrak se bohužel nekonal – jedna nastrouhaná bulva s octem obarvila vejce spíše na hnědo, někde se zřejmě stala chyba. Překvapivě daleko lépe zafungovaly šípky, na vejcích zanechaly nádherný červeně čokoládový otisk. Zajímavou hnědozelenou se skvrnami jsme získali z mladých kopřiv, žlutohnědou příjemně překvapil heřmánek, jemně hnědozelený nádech zůstal na skořápce po nočním působení lipového květu. Králem mezi přírodními barvivy, které jsme zkoušeli, se stala kurkuma – sytě žlutý odstín chytl už při desetiminutovém vaření a srdnatě vzdoroval i při následném čištění pocákaného sporáku.

Barvy z vlastních zdrojů zleva doprava: lípa, úžasně žlutá kurkuma a za ní v druhé řadě kmín, heřmánek, v první i druhé řadě kopřiva. Úplně napravo je šípek, za ním v druhé řadě nepovedená řepa.
Barvy z vlastních zdrojů zleva doprava: lípa, úžasně žlutá kurkuma a za ní v druhé řadě kmín, heřmánek, v první i druhé řadě kopřiva. Úplně napravo je šípek, za ním v druhé řadě nepovedená řepa.
bras

Zkuste i vy nechat letos sáčky s potravinářskými barvivy v šuplíku, vyhraďte si pro barvení vajec trochu více času a zapojte i děti. Společně vymýšlejte a kombinujte, bude to pro vás zajímavá zkušenost a možná i malé dobrodružství.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Jednoduché, efektní. Za jedno odpoledne vyrobíte originální obraz

Pusťte jaro k sobě domů. 13 tipů na rychlé dekorace

Zkušenější drátenice či dráteník může používat jiné vzory či přidat korálky

Velikonoce jsou za dveřmi. Naučte se s námi drátování a vyrobte si krásnou dekoraci

Toto je nálepka na stěnu. Jak ta bílá stěna najednou ožila, že?

Přineste si jaro domů. 30 tipů na krásné květované tapety

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama