Bydlení

11. března 2015 05:34

Markéta Zídková

Velikonoce jsou za dveřmi. Naučte se s námi drátování a vyrobte si krásnou dekoraci

Máte chuť ozdobit si vajíčko netradiční technikou? Zkuste drátování!

S drátováním vajíček na Velikonoce je dobré začít tak měsíc dopředu. To platí hlavně pro začátečnice, které se s technikou drátování teprve seznamují. „Pro úplné začátečníky jsou vhodná vajíčka umělá, která vám v ruce neprasknou. Zkušenější dráteníci mohou pracovat s bílými vyfouknutými vajíčky. Pokud je potřeme před odrátováním octem, nebudou v ruce klouzat,“ radí drátenice Laděna Hejzlarová.

Postup drátování:

Přesný postup krok za krokem najdete ve fotogalerii.

Pro drátování budeme potřebovat měkký měděný drát o průměru 0,3 milimetru. „Drátky se dají sehnat v nejrůznějších barvách, včetně těch, které jsou pro velikonoční svátky typické, tady v barvě oranžové, modré, zelené, červené. Barevnost si lze pak nakombinovat dle libosti,“ říká Laděna Hejzlarová a připomíná, že drátky se dají koupit ve specializovaných kamenných nebo internetových prodejnách.

A jak na to? Nejprve si ustřihnete drát, který by měl být asi tři čtvrtě metru dlouhý. „Uděláte základní očko a do něj budete drát vsunovat. Takto si pomocí tzv. síťového vzoru uděláte první řadu,“ popisuje zkušená drátenice a doporučuje, aby se začátečníci raději v počátcích obrátili na odborníka, který jim se základy pletení pomocí drátů ukáže.

Laděna Hejzlarová odhaduje, že opletení jednoho vejce bude začátečnici trvat tak dvě až tři hodiny. „Když pochopíte, jak se má drát zaplétat, už to není složité. Až získáte s drátováním zkušenost, můžete oplétat vejce nejen síťovým, ale i sloupkovým vzorem, a jednotlivé vzory se dají i střídat.“ Stejným způsobem se dají oplétat také vánoční ozdoby. Technika drátování se vám proto může hodit i později.

Co budete potřebovat na drátování:

Bílé vyfouknuté vejce (případně vejce umělé)

Různobarevné dráty o průměru 0,3 milimetru

Kleštičky (štípací, kónické, placaté) – používají se na přestříhávání drátů, rovnání, točení spirál a tak podobně

Jehlu na koberce (na úpravu a rovnání jednotlivých oček)

Text: (anř-)

Foto: Jaroslav Hejzlar

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také