reklama

Balkonové květiny, které milují letní vedro a přežijí vysoké teploty! Znáte je?

skrivaa
14. dubna 2020
Vedro na padnutí nedělá dobře ani balkonovým květinám. Tedy pokud nezvolíte takové, které si žhavé sluneční paprsky a teploty nad 30 stupňů Celsia vyloženě užívají! Víte, které to jsou?
reklama

Léta bývají čím dál tím teplejší a je potřeba se na to připravit. Nemusíte se vzdávat kvetoucích rostlin, stačí, když dáte šanci těm, které mají vysoké teploty rády. Třeba takové petúnie jsou původem z Paraguaye a teplo jim vyhovuje.

Takže až budete vybírat květiny pro balkon nebo zahradu, sáhněte po těch, které budou spolehlivě odolávat i největšímu letnímu žáru a bez problémů snášet přímé slunce. Sázkou na jistotu budou zmíněnépetúnie, ale také surfinie a pelargónie,levandule nebo růže. Krásně vám porostou na jižně orientovaných balkonech a místech, kam celý den půjde hodně světla, potažmo slunce!

Petúnie a surfinie

Petúnie mají k pěstování hned několik výhod! Určitě jsou levnější než pelargonie, nedají vám hodně práce a co je nejlepší – milují slunce a suché teplé počasí!

Velmi oblíbené jsou převislé petúnie, které vytvářejí postupně nakvétající bohaté převisy. Pozor ale na vítr! Petúnie jsou křehčího ražení a mají velejemné kvítky, které vítr a přívalový déšť snadno poškodí. Květy, které odkvétají, pravidelně otrhávejte, aby měla rostlina dost síly na bohaté květenství.

Můžete také zvolit sestřenici petúnií – surfinie. Ty si potrpí na mírně kyselou zeminu a stejně jako petúnie budou požadovat pravidelné a neošizené zalévání. S tím vám ovšem může pomoci jakýkoliv samozavlažovací systém, který na balkon zvolíte.

Pelargonie

Neboli muškáty, to je taková česká klasika. Ale neohrnujme nos, jsou krásné a hodně vydrží, pro vedra jsou jako stvořené! Milují hodně slunce a teplo, jakkoli veliké! Můžete mít vzhůru rostoucí i převislou verzi, stačí si vybrat v zahradnictví.

Na plném slunci budou plné květů a váš balkon bude zářit do daleka. Díky svým silným listům umí muškáty velmi dobře hospodařit s vláhou, a proto je nemusíte nějak zuřivě přelévat, zvládnou se obstarat poměrně dobře samy. Nechte prostě rostliny trochu vyschnout, než je znovu zalijete. Jestli nejste zrovna velcí zahrádkáři a na zalévání zapomínáte, budou muškáty pro vás lepší volbou.

Růže

Na balkoně můžete mít i růže! Ne asi přímo v truhlíku, ale v příhodném kontejneru nebo v květináči, kde bude mít růžová kráska dost místa na nohy. Růže jsou královny a potřebují světlo a slunce! Horko jim nevadí, když budou mít tu a tam zálivku a výživu. Vláhu potřebují, ale ne zbytečně moc. Pokud růže přeléváte, zničíte jim kořeny. Aby se voda od kořenů zbytečně nevypařovala, nasypte na povrch půdy kolem keře mulč nebo štěrk.

Levandule

Levandule je krásná a vyloženě teplomilná rostlina, která je zvyklá na horké středomořské podnebí. Pro vás tedy ideální varianta do míst, kam praží slunce a kde je celý den horko. Levandule to zvládne! Ne, že by nepotřebovala zálivku, ale dokáže hospodařit relativně s málem a navíc odláká nežádoucí hmyz, který její vůni nesnáší. Vy naopak můžete levanduli na podzim sklidit a usušit. Budete mít báječného vonného pomocníka do prádelníku.

(ku)

Další tipy pro horká léta:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama