Suchá zahrada? Poradíme vám jednoduchý trik s plastovými lahvemi!

Rostliny a květiny potřebují vodu stejně jako my. Bez vody se na zahradě jednoduše neobejdete. Jak ale úsporně zalévat rostliny? Máme pro vás tip, jak využít plastové lahve k efektivnímu zavlažování. Tento jednoduchý trik zachrání rostlinky před vyschnutím a navíc ušetří vaše peníze.

Kdy zalévat

Důležitá je doba, kdy rostliny budete zalévat. Ideální dobou je brzké ráno anebo pozdní večer. Vtéto době slunce již rostlinky nepopálí a vláha vydrží déle. A jak často je nutné zalévat? Vše záleží na typu půdy a druhu rostlinky. Obecně lze říci, že pokud je půda suchá více jak 10 cm do hloubky, je nejvyšší čas rostlinám dopřát závlahu. Množství vody obvykle vychází na 20 až 25 litrů na jeden metr čtvereční. Rostliny umístěné vnádobách doporučujeme zalévat dvakrát denně.

Hojné zalévání rostlinkám nesvědčí. Pokud zaléváme často, voda se na povrchu odpařuje, a navíc se ke kořenům nedostává vzduch. Základem je dostat vodu až ke kořenům. Jedině tak rostlinka dokáže závlahu naplno využít. Ktomu skvěle poslouží trik splastovou lahví. Nejenže se voda dostane rychle hluboko do půdy, ale také ušetříte.

Podívejte se i na speciál plný článků, které vám poradí, jak se scuhem bojovat:

Jak to funguje

Plastovou lahev kzavlažování můžete využít více způsoby. První cestou je využití lahve jako trychtýře, kterým dostane vodu blíže ke kořenům a zabráníte rychlému vypařování vody zpovrchu. Tento trik oceníte hlavně v horkých dnech, kdy je škoda každé kapky.

Druhou možností je plastovou lahev proděravět a zasadit hluboko do hlíny. Ze země bude koukat pouze otvor, kterým do lahve nalijete vodu. Tímto způsobem dostanete vodu hluboko ke kořenům.

Nastýlka

Vláhu vpůdě můžete udržet díky nastlání záhonů trávou, slámou či kompostem. Voda se bude méně vypařovat a kořeny budou mít dostatečnou vlhkost. Výsledkem je další ušetření vody a zdravé rostlinky.

Jak bojovat se suchem, se dozvíte i v těchto článcích:


Přečtěte si také