Co čeká ibišek na jaře? Stříhání, přesazení a množení

Pokojový ibišek v předjaří a na jaře: Ostříhejte ho, aby kvetl, udělejte řízky a přesaďte ho Zdroj: istock.com

Pokojový ibišek v předjaří a na jaře: Ostříhejte ho, aby kvetl, udělejte řízky a přesaďte ho Zdroj: istock.com
7 zásad jarního stříhání pokojového ibišku
- Zhruba do poloviny února je optimální čas ibišek čínský (Hibiscus rosa–sinensis) neboli čínskou růži ostříhat.
- Pravidelný jarní sestřih je pro ibišek velice prospěšný, protože se omladí, zahustí, vytvaruje a nabere nový dech – a hlavně se podpoří růst mladých výhonů, které ponesou květy. Když ho neostříháte, ibišek zůstane na krásné velké květy skoupý.
- V předjaří je vhodné udělat hluboký řez na zhruba polovinu výšky rostliny. Mně se osvědčil řez radikální, tedy zkrácení výhonků až na 5–7 cm.
- Větvičky by neměly směřovat dovnitř koruny a neměly by se sebe vzájemně dotýkat.
- Na stříhání si vezměte ostré zahradnické nůžky, řez musí být čistý, rovný, okraje řezu pevné, neroztřepené.
- Už po několika dnech z očka pod řezem začnou vyrůstat nové, svěže světle zelené lístky a ibišek postupně obrazí. Je to opravdu velmi rychlé.
- Během léta pak už jen v případě nutnosti zaštípněte příliš dlouhé výhony.

Pokojový ibišek čínský (Hibiscus rosasinensis) alias čínská růže Zdroj: istock.com
3 tipy, jak ibišek na jaře rozmnožit
- Domácí rozmnožování ibišku je docela snadné z odstřižených výhonků, které jste odstranili během zkracování a tvarování ibišku.
- Vhodné jsou přibližně 10centimetrové zdravé vrcholové řízky. Důležité je nechat jenom 1–2 nejvrchnější listy a zbytek listů odstranit. Pokud jsou ponechané listy hodně velké, ustřihnu je zhruba do poloviny, jen tak pustí kořínky.
- Upravené větvičky dejte je do vody, aby zakořenily, nebo je můžete zapíchnout přímo do květináče, který přikryjte buď sklenicí, nebo mikrotenovým sáčkem, abyste vytvořili skleníkový efekt.

Ibišek přesazujte, když nekvete, což je většinou brzy zjara Zdroj: istock.com
3 kroky, jak ibišek na jaře přesadit
- Ibišek přesazujte, když nekvete, což je většinou brzy zjara. Odstraňte starší a poškozené kořeny a pokud jste neudělali razantní jarní sestřih, zastřihněte přerostlé větvičky.
- Aby kořeny měly dostatek místa anavzájem se neutlačovaly, měl by být nový květináč větší maximálně o 1,5 cm v průměru. Větší by totiž ibišku nesvědčil. Při zalévání by substrát nestihl vyschnout a přemokření, jak už víte, ibišky hubí.
- Použijte výživnou humózní zeminu srašelinou která je bohatá na živiny; vhodné jsou prodávané zahradnické substráty na kvetoucí pokojové rostliny.
O pokojových květinách by vám mohlo zajímat: