Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Dýně, masky, strašidla: Víte, kde se vzaly halloweenské dekorace?

Halloween, to jsou vydlabané dýně, lucerny, podzimní věnce a v neposlední řadě spousta strašidelných rekvizit. Víte ale, proč se používá oranžová barva, dlabají dýně a kde se vlastně halloweenské dekorace vzaly?
Vydáno: 18.09.2019
Kde se vzaly halloweenské dekorace?
Autor: istock.com Kde se vzaly halloweenské dekorace?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Možná Halloween slavíte, možná se ho snažíte ignorovat, ale na nějakou tu dýni, špičatý klobouk nebo oranžovo-černou dekoraci patrně i letos narazíte. Jak se tyto dekorace vlastně vážou k Halloweenu a proč je miliony lidí po celém světě rok co rok chystají?

Název

Americký Halloween je křepčení v maskách, dlabání dýní a sledování hororů, vězte ale, že pod tímto komerčním povrchem se skrývá hluboko zakořeněná tradice, která má v podstatě stejný původ jako naše. Do Nového světa se dostala s prvními anglosaskými přistěhovalci, kteří si své “dušičkové” zvyky a modlitby přivezli s sebou. Název Halloween je zkratkou spojení All Hallows‘ Eve, kterým se ve staroangličtině označoval předvečer dne Všech svatých. Jméno se v průběhu let komolilo, až vznikl Halloween. V Halloweenu je mnoho symboliky, kterou sice možná rozjařené americké děti nevnímají, ale přesto ji přenášejí z generace na generaci.

Halloweenské sladkosti potěší návštěvu.
Autor: istock.com Halloweenské sladkosti potěší návštěvu.

Dýně

Vydlabané dýně mají svůj původ v Irsku, kde do nich kdysi dávno lidé v průběhu svátku Samhain dávali svíčky, aby odehnali zlé síly a duchy. Vydlabané dýni se v Americe říká Jack o‘ Lanterns. Dodnes patří dlabání obřích oranžových plodů k nejtypičtějším halloweenským tradicím. Stačí si pořídit dýni o požadované velikosti, ostrý nůž, lžíci na dlabání a hodně igelitu kolem. Pokud si nevíte rady se strašidelným obličejem, můžete se inspirovat v naší galerii.

Originální dýně

Nejoriginálnější nápady na ozdobení halloweenské dýně

Dýně patří k podzimu.

Tvořte s dětmi: 5 nápadů, jak zabavit děti podzimními plodinami

Oranžová

Určitě jste si všimli všudypřítomné oranžové a černé barvy, které nese většina halloweenských dekorací a symbolů. Kde se vzaly? Oranžová barva představuje podle tradic bohatou podzimní sklizeň se zralými plody. Černá má depresivnější poselství,  symbolizuje totiž přicházející temnotu a smrt, které se vážou se zimním obdobím.

Líbí se vám vyřezané dýně, nebo vás děsí?
Autor: istock.com Líbí se vám vyřezané dýně, nebo vás děsí?

Masky

Žádný pořádný Halloween se neobejde bez zamaskovaných koledníků. Ti američtí berou masky opravdu vážně a Halloween je hned po Vánocích druhým nejúspěšnějším komerčním svátkem v Americe. Každoročně se tam prodají sladkosti za 2 miliardy dolarů, o penězích za výzdobu a kostýmy ani nemluvě! Celé to maskování má ale hluboké evropské kořeny! Staří Keltové věřili, že se o halloweenské noci po venkově potulovali zlí duchové. Začali tak nosit kostýmy a všelijaké masky, aby nebyli duchy rozeznáni jako lidé a aby je zlé síly ze záhrobí nechaly na pokoji.

Užijte si Halloween s celou rodinou.
Autor: istock.com Užijte si Halloween s celou rodinou.

(KU)

Další články o Halloweenu:

Nejlepší dekorace jsou ty k jídlu

Jak na strašidelnou výzdobu během dušiček a Halloweenu? Děti budou z těchto nápadů nadšené

Jak vyřezat dýni?

FOTONÁVOD: Vyřežte si krásnou dýni na Halloween!

Článek je zařazen v: Halloween , dekorace , dýně , podzim , halloweenská strašidla , oranžová , děti
Speciály: Halloween v Česku
Reklama