reklama

Dýně, masky, strašidla: Víte, kde se vzaly halloweenské dekorace?

skrivaa
18. září 2019
Halloween, to jsou vydlabané dýně, lucerny, podzimní věnce a v neposlední řadě spousta strašidelných rekvizit. Víte ale, proč se používá oranžová barva, dlabají dýně a kde se vlastně halloweenské dekorace vzaly?
reklama

Možná Halloween slavíte, možná se ho snažíte ignorovat, ale na nějakou tu dýni, špičatý klobouk nebo oranžovo-černou dekoraci patrně i letos narazíte. Jak se tyto dekorace vlastně vážou k Halloweenu a proč je miliony lidí po celém světě rok co rok chystají?

Název

Americký Halloween je křepčení v maskách, dlabání dýní a sledování hororů, vězte ale, že pod tímto komerčním povrchem se skrývá hluboko zakořeněná tradice, která má v podstatě stejný původ jako naše. Do Nového světa se dostala s prvními anglosaskými přistěhovalci, kteří si své “dušičkové” zvyky a modlitby přivezli s sebou. Název Halloween je zkratkou spojení All Hallows‘ Eve, kterým se ve staroangličtině označoval předvečer dne Všech svatých. Jméno se v průběhu let komolilo, až vznikl Halloween. V Halloweenu je mnoho symboliky, kterou sice možná rozjařené americké děti nevnímají, ale přesto ji přenášejí z generace na generaci.

Dýně

Vydlabané dýně mají svůj původ vIrsku, kde do nich kdysi dávno lidé vprůběhu svátku Samhain dávali svíčky, aby odehnali zlé síly aduchy. Vydlabané dýni se v Americe říká Jack o‘ Lanterns. Dodnes patří dlabání obřích oranžových plodů k nejtypičtějším halloweenským tradicím. Stačí si pořídit dýni o požadované velikosti, ostrý nůž, lžíci na dlabání a hodně igelitu kolem. Pokud si nevíte rady se strašidelným obličejem, můžete se inspirovat v naší galerii:

Oranžová

Určitě jste si všimli všudypřítomné oranžové ačerné barvy, které nese většina halloweenských dekorací a symbolů. Kde se vzaly? Oranžová barva představuje podle tradic bohatou podzimní sklizeň se zralými plody. Černá má depresivnější poselství,symbolizuje totiž přicházející temnotu asmrt, které se vážou se zimním obdobím.

Masky

Žádný pořádný Halloween se neobejde bez zamaskovaných koledníků. Ti američtí berou masky opravdu vážně a Halloween je hned po Vánocích druhým nejúspěšnějším komerčním svátkem v Americe. Každoročně se tam prodají sladkosti za 2 miliardy dolarů, o penězích za výzdobu a kostýmy ani nemluvě! Celé to maskování má ale hluboké evropské kořeny! Staří Keltové věřili, že se ohalloweenské noci povenkově potulovali zlí duchové. Začali tak nosit kostýmy avšelijaké masky, aby nebyli duchy rozeznáni jako lidé a aby je zlé síly ze záhrobí nechaly na pokoji.

(KU)

Další články o Halloweenu:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama