návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Dýně, masky, strašidla: Víte, kde se vzaly halloweenské dekorace?

skrivaa , Aktualizováno: 20.10.2020
Kde se vzaly halloweenské dekorace?
Autor: istock.com Kde se vzaly halloweenské dekorace?
Halloween, to jsou vydlabané dýně, lucerny, podzimní věnce a v neposlední řadě spousta strašidelných rekvizit. Víte ale, proč se používá oranžová barva, dlabají dýně a kde se vlastně halloweenské dekorace vzaly?

reklama

Možná Halloween slavíte, možná se ho snažíte ignorovat, ale na nějakou tu dýni, špičatý klobouk nebo oranžovo-černou dekoraci patrně i letos narazíte. Jak se tyto dekorace vlastně vážou k Halloweenu a proč je miliony lidí po celém světě rok co rok chystají?

Název

Americký Halloween je křepčení v maskách, dlabání dýní a sledování hororů, vězte ale, že pod tímto komerčním povrchem se skrývá hluboko zakořeněná tradice, která má v podstatě stejný původ jako naše. Do Nového světa se dostala s prvními anglosaskými přistěhovalci, kteří si své “dušičkové” zvyky a modlitby přivezli s sebou. Název Halloween je zkratkou spojení All Hallows‘ Eve, kterým se ve staroangličtině označoval předvečer dne Všech svatých. Jméno se v průběhu let komolilo, až vznikl Halloween. V Halloweenu je mnoho symboliky, kterou sice možná rozjařené americké děti nevnímají, ale přesto ji přenášejí z generace na generaci.

Halloweenské sladkosti potěší návštěvu.
Autor: istock.com Halloweenské sladkosti potěší návštěvu.

Dýně

Vydlabané dýně mají svůj původ v Irsku, kde do nich kdysi dávno lidé v průběhu svátku Samhain dávali svíčky, aby odehnali zlé síly a duchy. Vydlabané dýni se v Americe říká Jack o‘ Lanterns. Dodnes patří dlabání obřích oranžových plodů k nejtypičtějším halloweenským tradicím. Stačí si pořídit dýni o požadované velikosti, ostrý nůž, lžíci na dlabání a hodně igelitu kolem. Pokud si nevíte rady se strašidelným obličejem, můžete se inspirovat v naší galerii:

Originální dýně

Nejoriginálnější nápady na ozdobení halloweenské dýně

Dýně patří k podzimu.

Tvořte s dětmi: 5 nápadů, jak zabavit děti podzimními plodinami

Oranžová

Určitě jste si všimli všudypřítomné oranžové a černé barvy, které nese většina halloweenských dekorací a symbolů. Kde se vzaly? Oranžová barva představuje podle tradic bohatou podzimní sklizeň se zralými plody. Černá má depresivnější poselství, symbolizuje totiž přicházející temnotu a smrt, které se vážou se zimním obdobím.

Líbí se vám vyřezané dýně, nebo vás děsí?
Autor: istock.com Líbí se vám vyřezané dýně, nebo vás děsí?

Masky

Žádný pořádný Halloween se neobejde bez zamaskovaných koledníků. Ti američtí berou masky opravdu vážně a Halloween je hned po Vánocích druhým nejúspěšnějším komerčním svátkem v Americe. Každoročně se tam prodají sladkosti za 2 miliardy dolarů, o penězích za výzdobu a kostýmy ani nemluvě! Celé to maskování má ale hluboké evropské kořeny! Staří Keltové věřili, že se o halloweenské noci po venkově potulovali zlí duchové. Začali tak nosit kostýmy a všelijaké masky, aby nebyli duchy rozeznáni jako lidé a aby je zlé síly ze záhrobí nechaly na pokoji.

Užijte si Halloween s celou rodinou.
Autor: istock.com Užijte si Halloween s celou rodinou.

(KU)

Další články o Halloweenu:

Nejlepší dekorace jsou ty k jídlu

Jak si užít Halloween s dětmi? Připravte strašidelné jídlo a roztomilé dekorace

Jak vyřezat dýni?

FOTONÁVOD: Vyřežte si krásnou dýni na Halloween!

reklama

Článek je zařazen v: Halloween , dekorace , dýně , podzim , halloweenská strašidla , oranžová , děti

reklama

Přečtěte si také