Jak se starat o petrklíč doma a kdy ho dát ven. Při koupi prvosenky zkontrolujte zeminu a poupata

Rozkvetlý petrklíč patří k nejkrásnějším květinám časného jara. Je jedno, jestli mu říkáme prvosenka, petrklíč nebo primule, když se jeho barevné květy objeví v obchodech, rozjasní se nám tvář, protože je jasné, že zima už má na kahánku. I proto je petrklíč tak oblíbený! V zimě můžeme prvosenky pěstovat jako veselé barevné pokojovky a potom jako trvalky venku na zahradě.

Prvosenky, primulky, petrklíče patří do jedné rodiny prvosenkovitých (Primulaceae), mají okolo šesti set druhů. Jako pokojovka a trvalka na zahradách se nejčastěji pěstuje prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris), která má listy v přízemní růžici podlouhlé, zkadeřené, květy bledě žluté se sytě žlutým středem. Dnes nám dělají radost stále krásnější a výraznější barevné odstíny bílé, oranžové, růžové, červené, modré či modrofialové s nařasenými plnými nebo poloplnými květy, některé druhy jsou jednobarevné, jiné vícebarevné.

Jak má vypadat petrklíč v obchodě

 1. Nejdůležitější je, abychom si v obchodě vybrali rostlinu, která je pevná, silná a zdravá. Všímáme si nejen pevnosti květů, ale také poupat pod nimi – vhodné jsou rostliny jen  s několika plně rozkvetlými květy a množstvím neotevřených poupat, protože jen ty nám pak vydrží ve vhodných podmínkách nakvétat víc než měsíc.
 2. Plně rozkvetlé petrklíče jsou v obchodě sice atraktivní, pokud však nemají poupata, mohou i do týdne odkvést a již nenakvetou.
 3. Také dáváme pozor, aby se listech a na substrátu nevyskytovaly skvrny, což bývají známky plísní nebo houbovitých chorob. Listy by měly pokrývat celý květináč, aby nebyla vidět zemina.
 4. Podíváme se i na spodek květináče, kde bychom odtokovými otvory měli vidět zdravé, bílé, nitkovité kořeny.
 5. Substrát v květináči musí být mírně vlhký – pokud je suchý, nebo naopak rozbahněný, kořeny mohou být poškozené nebo odumřelé a rostliny dlouho nevydrží.

Jak se starat o petrklíč doma

 1. Při správné péči vydrží zdravá rostlinka, kterou si teď v zimě koupíme, v bytě zhruba jeden až dva měsíce svěží.
 2. Každý květ kvete zhruba 5 dní, ale průběžně dorůstají stále nové květy.
 3. Prvosenku umístíme na chladnější místo (okolo 16 °C) s dostatečným světlem, ale rozhodně ne ani na přímé slunce, ani do stínu. Pokud petrklíč přesto použijeme pro dekoraci vytápěných prostor, snažíme se ji dávat do chladna alespoň přes noc.
 4. Petrklíče zaléváme opatrně do misky, nesnáší stálé přemokření, ovšem je potřeba nenechat zeminu v květináči nikdy vyschnout. Petrklíčům svědčí vlhké prostředí, proto je možné do misky pod květináč rozložit pár kamínků.
 5. V období květu přihnojujeme jednou za dva týdny slabým roztokem organického hnojiva na balkonové nebo pokojové květiny.
 6. Odkvetlé květy a zažloutlé listy pravidelně odštipujeme; rostlinka bude stále znovu nakvétat a dlouho dobře vypadat.

Kdy dát primule ven

 1. Když petrklíče doma odkvetou a už nenasazují další poupata, dáme je do chladu, omezíme zálivku, a jakmile to počasí dovolí, přesadíme je ven do zahrady na záhon, kde příští jaro vykvetou.
 2. Před výsadbou petrklíče dobře zalijeme, aby se urychlilo zakořenění. Pak je opatrně z květináče vyjmeme, vložíme do jamky asi 14 cm hluboké a zahrneme zeminou, ideální je směs písku, kompostu a rašeliny v poměru 1 : 1 : 1. Ještě vydatně zavlažíme. Zemina by opět být stále mírně vlhká, neuškodí, pokud se občas přihnojí.
 3. Po přesazení na zahradu primule většinou zaschnou, ale koncem léta a začátkem podzimu nás mohou překvapit novými květy. Běžně ale rozkvetou až během března příštího roku. Na zimu petrklíče chráníme chvojím nebo mulčem.
 4. Na zahradě vypadají prvosenky krásně v trvalkových záhonech, na skalkách, v blízkosti jezírek, v trávníku, pod stromy v sadu, uplatnění najdou ve všech koutech zahrady. Neprospívá jim suché a slunečné stanoviště.
 5. Mnohé z „pokojových“ petrklíčů časem ztratí svou původní barvu, za rok či dva zplaní a většinou pak mají žluté nebo slabě fialové květy.

Zdroje: cs.wikipedia.org, bydlimekvalitne.cz


Přečtěte si také