reklama

Petrklíčové bonbony proti kašli připravíte doma. Čaj z prvosenky jarní pomáhá i se stresem

Lenka Valjentová
3. března 2021
Žlutá prvosenka jarní je jedna z nejkrásnějších prvních jarních květin ve volné přírodě. Podle dávné pověsti vyrostla prvosenka na místě, kde sv. Petr upustil své klíče od nebeské brány, a podle toho se jí lidové říká petrklíč. Drobné květy vonící medem mají velkou léčivou sílu, zejména usnadňují vykašlávání a tlumí kašel, ale taky posilují nervy, pomáhají zklidnit při stresu a tiší záněty.
reklama

Prvosenka jarní (Primula veris) je drobnější vytrvalá bylina (lidově petrklíč, primulka, prvnička, housátka, kropáček, kropenka, bylina sv. Petra či Petrovo kvítí) s holým stvolem a listy vyrůstajícími přímo z oddenku. Má poměrně velké žluté květy uspořádané do okolíků na vrcholu stvolu, které voní medem. Petrklíč kvete zhruba od března do května.

Prvosenka jarní roste na vlhkých, ale slunných loukách a stráních, v řídkých lesích a na pasekách. Má ráda vápenité půdy. Pokud prvosence poskytneme na zahradě vhodné podmínky, může se tam přirozeně vyskytnout a pak se sama množí.

Sběr a sušení prvosenky jarní

Ve volné přírodě patří prvosenka jarní mezi ohrožené a chráněné rostliny, sbírat kořeny či oddenky a jakkoliv rostliny poškozovat je zakázáno, květy sbírat můžeme. Při sběru bychom měli být velmi opatrní, protože petrklíč má mělké kořeny. Naštěstí se květenství se dají velmi šetrně odštípnout prsty. Natrháme si jich ale pouze tolik, kolik využijeme.

Rady, jak petrklíč sbírat a sušit

 • Žluté květy sbíráme opatrně i se zelenými kalichy bez stvolů v době plného rozkvětu brzo po poledni.
 • Květy sušíme rychle v polostínu na vzdušném místě, aby si zachovaly přirozenou barvu. Květy můžeme sušit i umělým teplem do 40 °C.
 • Správně sušené květy mají slabě medové aroma a nasládlou chuť. Při nesprávném sušení květy zhnědnou a také ztrácejí na účinnosti.
 • Sušenou bylinu skladujeme v hermeticky uzavřených nádobách na tmavém a suchém místě.

Petrklíč je lék proti kašli a stresu

Výjimečné léčivé schopnosti petrklíči dodává obsah mnoha cenných saponinů a silic, které dávají květům sladce medovou vůni. Dále obsahuje flavonoidy, glykosidy primaverin a primulaverin, kyselinu křemičitou a vitamin C.

Léčivé účinky prvosenky jarní

Petrklíč usnadňuje vykašlávání, tlumí a zvlhčuje kašel, uvolňuje hleny, tiší podráždění. Působí dezinfekčně a protizánětlivě a celkově uklidňuje (a to i zevně). Má močopudné a mírně projímavé účinky, pomáhá při detoxikaci a je mírně potopudný. V lidovém léčitelství se prvosenka jarní doporučuje při i revmatismu a dně.

Nejvíc se petrklíč používá při:

 • chorobách z nachlazení
 • onemocnění dýchacích cest
 • zánětu průdušek
 • bolestech hlavy a migréně
 • psychické únavě
 • stresu
 • melancholii a splínu
 • nespavosti

Jak užívat petrklíč

Prvosenka jarní se hodně používá do průduškových čajových směsí s dezinfekčním a odhleňovacím působením. Květy prvosenky jsou také častou přísadou inhalačních směsí, bylinných koupelí při revmatismu a nemocech kloubů a svalů i dalších onemocněních, při kterých se uplatní její schopnost uklidnit organismus zevně.

Z historie léčení petrklíčem

Staří Keltové a Galové věřili v kouzelnou moc petrklíče coby afrodiziaka a připravovali z jeho kořenů nápoj lásky. Ve středověku se z květů vyrábělo víno a medovina, čaj se podával při bolestech hlavy a nespavosti. Dokonce se věřilo, že dokáže vyléčit obrnu.

Petrklíčový léčivý čaj proti kašli a stresu

Ingredience

 • 1 lžička sušených nebo 1 lžíce čerstvých květů prvosenky jarní
 • 220 ml horké vody

Příprava

Bylinu zalijeme horkou vodou, přikryjeme a necháme 10 až 15 minut vyluhovat. Scedíme. Můžeme osladit medem.

Užití

Při kašli nebo při stresu a psychické únavě pijeme teplý čaj ráno a večer.

Prvosenkový čaj proti nespavosti

Ingredience

Příprava

Všechny bylinky smícháme, 2 lžičky směsi přelijeme vodou, zakryjeme a necháme 15 minut vyluhovat. Scedíme. Před podáváním přidáme lžičku medu.

Užití

Čaj vypijeme po doušcích přibližně 40 minut před spaním.

Petrklíčové bonbony

Ingredience

 • asi 100 g čerstvých květů prvosenky jarní
 • cukr krystal podle potřeby

Příprava

Květy zalijeme trochou vody a necháme je zeslizovatět. Pak pomalu zahříváme a postupně za stálého míchání dřevěnou vařečkou přidáváme cukr, dokud hmota nezhoustne. Sejmeme a necháme za občasného promíchání částečně zchladnout. Pak lžičkou vytvoříme bonbony a necháme rozložené na pečicím papíře vychladnout. Místo cukru můžeme použít med.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama