Zahrada

15. března 2024 08:30

Lenka Valjentová

Petrklíč je lidový lék proti kašli i stresu. Z květů si udělejte čaj nebo bonbony

Žlutá prvosenka jarní neboli petrklíč je jednou z nejkrásnějších prvních jarních květin ve volné přírodě. Drobné květy vonící medem mají velkou léčivou sílu, zejména usnadňují vykašlávání a tlumí kašel, ale také posilují nervy a pomáhají zklidnit při stresu a nespavosti. Z květů se můžete připravit čaj nebo domácí bonbony proti kašli.

Prvosenka jarní (Primula veris) je drobnější vytrvalá bylina (lidově petrklíč, primulka, prvnička, housátka, kropáček, kropenka, bylina sv. Petra či Petrovo kvítí) s holým stvolem a listy vyrůstajícími přímo z oddenku. Má poměrně velké žluté květy uspořádané do okolíků na vrcholu stvolu, které voní medem. Petrklíč kvete zhruba od března do května. Prvosenka jarní roste na vlhkých, ale slunných loukách a stráních, v řídkých lesích a na pasekách. Má ráda vápenité půdy. Pokud prvosenkám poskytneme na zahradě vhodné podmínky, mohou se tam přirozeně vyskytnout a pak se samy množí.

 • Podle dávné pověsti vyrostla prvosenka na místě, kde sv. Petr upustil své klíče od nebeské brány, a podle toho se jí lidově říká petrklíč.

Sběr prvosenky jarní

Ve volné přírodě patří prvosenka jarní mezi ohrožené a chráněné rostliny, sbírat kořeny či oddenky a jakkoliv rostliny poškozovat je zakázáno, květy sbírat můžeme. Při sběru bychom měli být velmi opatrní, protože petrklíč má mělké kořeny. Naštěstí se květenství se dají velmi šetrně odštípnout prsty. Natrháme si jich ale pouze tolik, kolik využijeme.

 • Žluté květy sbíráme opatrně i se zelenými kalichy bez stvolů v době plného rozkvětu brzy po poledni.

Jak květy usušit

 • Květy sušíme rychle v polostínu na vzdušném místě, aby si zachovaly přirozenou barvu. Květy můžeme sušit i umělým teplem do 40 °C.
 • Správně sušené květy mají slabě medové aroma a nasládlou chuť. Při nesprávném sušení květy zhnědnou a také ztrácejí na účinnosti.
 • Sušenou bylinu skladujeme v hermeticky uzavřených nádobách na tmavém a suchém místě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V březnu sbíráme první jarní bylinky. Už najdeme mladé kopřivy, sedmikrásky, popenec či plicník

Účinky prvosenky jarní

Výjimečné léčivé schopnosti petrklíči dodává obsah mnoha cenných saponinů a silic, které dávají květům sladce medovou vůni. Dále obsahuje flavonoidy, glykosidy primaverin a primulaverin, kyselinu křemičitou a vitamin C.

Petrklíč proti kašli a stresu

„Petrklíč usnadňuje vykašlávání, tlumí a zvlhčuje kašel, uvolňuje hleny, tiší podráždění. Působí dezinfekčně a protizánětlivě a celkově uklidňuje (a to i zevně). Má močopudné a mírně projímavé účinky, pomáhá při detoxikaci a je mírně potopudný. V lidovém léčitelství se prvosenka jarní doporučuje i při revmatismu a dně," uvádí bylinkář Martin Kolár.

Nejvíc petrklíč pomáhá při:

 • chorobách z nachlazení
 • onemocnění dýchacích cest
 • zánětu průdušek
 • bolestech hlavy
 • psychické únavě
 • stresu
 • melancholii a splínu
 • nespavosti

Jak užívat petrklíč

„Prvosenka jarní se hodně používá do průduškových čajových směsí s dezinfekčním a odhleňovacím působením. Květy prvosenky jsou také častou přísadou inhalačních směsí, bylinných koupelí při revmatismu a nemocech kloubů a svalů i dalších onemocněních, při kterých se uplatní její schopnost uklidnit organismus zevně," radí bylinkář. Staří Keltové a Galové věřili v kouzelnou moc petrklíče coby afrodiziaka a připravovali z jeho kořenů nápoj lásky. Ve středověku se z květů vyrábělo víno a medovina, čaj se podával při bolestech hlavy a nespavosti. Dokonce se věřilo, že dokáže vyléčit obrnu.

Petrklíčový čaj proti kašli a stresu

Ingredience

 • 1 lžička sušených nebo 1 lžíce čerstvých květů prvosenky jarní
 • 220 ml horké vody

Příprava

Bylinu zalijeme horkou vodou, přikryjeme a necháme 10 až 15 minut vyluhovat. Scedíme. Můžeme osladit medem.

Užívání

Při kašli nebo při stresu a psychické únavě pijeme teplý čaj ráno a večer.

NENECHTE SI UJÍT: Nasbírejte si květy podbělu na čaj a sirup proti kašli. Nebo zkuste obklad z listů na bolavé klouby

Prvosenkový čaj proti nespavosti

Ingredience

Příprava

Všechny bylinky smícháme, 2 lžičky směsi přelijeme vodou, zakryjeme a necháme 15 minut vyluhovat. Scedíme. Před podáváním přidáme lžičku medu.

Užívání

Čaj vypijeme po doušcích přibližně 40 minut před spaním.

Petrklíčové bonbony

Ingredience

 • asi 100 g čerstvých květů prvosenky jarní
 • cukr krystal nebo med podle potřeby

Příprava

Květy zalijeme trochou vody a necháme je zeslizovatět. Pak pomalu zahříváme a postupně za stálého míchání dřevěnou vařečkou přidáváme cukr, dokud hmota nezhoustne. Sejmeme a necháme za občasného promíchání částečně zchladnout. Pak lžičkou vytvoříme bonbony a necháme rozložené na pečicím papíře vychladnout. Místo cukru můžeme použít med.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, radimejak.czbylinkyprovsechny.cz


Přečtěte si také