návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

10 pokojových květin pro začátečníky, které prostě nedokážete zahubit ani vy!

10. 01. 2017, 06:02
1/10: Aloe vera
Aloe

Aloe má silné, tuhé listy, přesto se v nich skrývá jisté kouzlo a na vašem stole či nočním stolku se bude vyjímat skvěle. Její listy využijete i v domácím léčitelství – jsou považovány za nejúčinnější přírodní prostředek na léčbu popálenin a odřenin. Aloe miluje nepřímé světlo a rozhodně nebude ráda, když ji přemokříte. Stačí ji každý týden nebo dva namočit postavit na chvilku do misky s vodou.

2/10: Zelenec
Zelenec

Co je lepší než jedna rostlinka zelence? Několik zelenců! Rostlina s dlouhými úzkými listy totiž vytváří rychle rostoucí výhony, kterými se reprodukuje, takže jich brzy můžete mít plný byt. A hlavně – u zelence bylo prokázáno, že snižuje znečištění vnitřního ovzduší. Jen ji pěstujte na dobře osvětlených místech a nezapomeňte ji jednou za týden zalít.

3/10: Lopatkovec
Lopatkovec

Pro svou nenáročnost a pěkné bílé květy je to jedna z nejoblíbenějších rostlin. Dokonce se o ní tvrdí, že dokáže chytat toxiny ze vzduchu a tím jej čistit. Protože roste v pralese, bude se jí dobře dařit v pokoji, na světle, ale ne na přímém slunci. Rostlina nemá ráda přelévání a někteří odborníci dokonce doporučují počkat se zaléváním, dokud její listy nezačnou trochu vadnout. To je pro zahradníky-začátečníky nejlepší signál.

4/10: Břečťan popínavý
Břečťan popínavý

Že si břečťan představuje spíš v přírodě než v interiéru? Není divu, vždyť například v Anglii se jím nechávají obrůst celé domy. V malém se však skvěle hodí do interiérů zahradníků-amatérů, protože je velmi nenáročný na pěstování. Jeho listy lze použít na popáleniny od slunce či k odstranění celulitidy. Jeho bobule jsou však jedovaté, takže pozor, pokud máte domácí zvířata či malé děti.

5/10: Fíkovník
Fíkovník

Má mnoho podob, ale ta s velkými tlustými listy je nejefektivnější, také se jí říká gumovník. Hlavní předností všech gumovníků je jejich schopnost odstraňovat nečistoty ze vzduchu. Vyhovuje jim vlhký substrát a rozptýlené denní světlo, sluneční paprsky jim škodí. Fíkovníky nemají rádi prudké změny teploty, takže pozor na přesouvání z místnosti do místnosti.

6/10: Kořenokvětka
Kořenokvětka

Až půl metru dlouhé listy a kvítky vyrůstající těsně u země. To je kořenokvětka. Její pěstování zvládne skutečně každý, protože tato rostlina snese nedostatek světla, výkyvy teploty i nepravidelné zalévání. Dokonce snese teploty pod nulou, pokud neklesnou moc nízko. Nevadí jí ani znečištěný vzduch a cigaretový kouř.

7/10: Tlustice
Tlustice

Sukulenty pocházejí z Afriky, a tak jsou na nehostinné podmínky zvyklé. V tlustých listech mají zásobárnu vody, takže bez zalévání vydrží skutečně dlouho. Tlustice má ráda světlo, ve stínu bude žloutnout. Jinou péči ale nepotřebuje. A co víc – její baňaté větve a tlusté listy vypadají skutečně efektně.

8/10: Kolopejka
Kolopejka

Další rostlina z rodu tlusticovitých, tato pochází z Madagaskaru. Kolopejka by neměla být na přímém slunci, ale jinak snese i nešetrné zacházení, také by neměla stát ve vodě, protože by jí uhnily kořeny. Pokud chcete, aby vám kolopejka vykvetla, musíte jí uměle zkrátit den na osm hodin světla denně. Zaklápějte ji neprůsvitných trychtýřem a odmění se vám krásnými květy.

9/10: Sloní noha
Sloní noha

Ztluštělý konec kmenu dal český název této rostlině, která se latinsky jmenuje Beaucarnea recurvata. Rostlina pochází z pouště a v zesílené noze si schovává zásobu vody. Na pěstování není náročná, ale nesnáší mráz a nevyhovují jí teploty pod 10 °C. V pokoji vám doroste výšky asi jednoho metru, zatímco v přírodě dosáhne až 8 metrů.

10/10: Pryšec zářivý
Pryšec zářivý

Podle pověsti měl Kristus tuto rostlinu na hlavě, když byl ukřižován, proto se jí také občas přezdívá Kristova či Trnová koruna. Rostlina sice není náročná na pěstování, ale má několik centimetrů dlouhé trny, takže její pěstování dobře zvažte, máte-li malé děti. Necháte-li si ji ale doma, bude vám dělat radost drobnými růžovými kvítky.

reklama