10. ledna 2017 06:02
Markéta Zídková10 pokojových květin pro začátečníky, které prostě nedokážete zahubit ani vy!
10 pokojových květin pro začátečníky, které prostě nedokážete zahubit ani vy!
Jsou lidé, kterým by pod rukama rozkvetl snad i kámen. A pak jsou tací, kteří dokážou zahubit žízní i kaktus. Pokud patříte do té druhé skupiny, máme pro vás přehled květin, jež jsou na pěstování velmi nenáročné a vaši péči by mohly přežít. Dobře, žádná rostlina není nezničitelná. Můžete ji zabít nedostatkem či nadbytkem slunce, nedostatkem vody i přeléváním… Možností je mnoho. Ale když se budete opravdu snažit a poslechnete rady odborníků, má i u vás odolná květina šanci. „Když budete květiny přelévat, uhnijí jim kořeny. Mnohem lepší řešení je, když postavíte rostliny částečně do štěrku. Ten poslouží jako drenáž a přebytečná voda odteče,“ vysvětluje Sharon Nejmanová z botanické zahrady v Chicagu.Baví vás pěstování rostlin? Inspirujte se v naší Encyklopedii. (kor)
Aloe vera
Aloe má silné, tuhé listy, přesto se v nich skrývá jisté kouzlo a na vašem stole či nočním stolku se bude vyjímat skvěle. Její listy využijete i v domácím léčitelství – jsou považovány za nejúčinnější přírodní prostředek na léčbu popálenin a odřenin. Aloe miluje nepřímé světlo a rozhodně nebude ráda, když ji přemokříte. Stačí ji každý týden nebo dva namočit postavit na chvilku do misky s vodou.
Zelenec
Co je lepší než jedna rostlinka zelence? Několik zelenců! Rostlina s dlouhými úzkými listy totiž vytváří rychle rostoucí výhony, kterými se reprodukuje, takže jich brzy můžete mít plný byt. A hlavně – u zelence bylo prokázáno, že snižuje znečištění vnitřního ovzduší. Jen ji pěstujte na dobře osvětlených místech a nezapomeňte ji jednou za týden zalít.
Lopatkovec
Pro svou nenáročnost a pěkné bílé květy je to jedna z nejoblíbenějších rostlin. Dokonce se o ní tvrdí, že dokáže chytat toxiny ze vzduchu a tím jej čistit. Protože roste v pralese, bude se jí dobře dařit v pokoji, na světle, ale ne na přímém slunci. Rostlina nemá ráda přelévání a někteří odborníci dokonce doporučují počkat se zaléváním, dokud její listy nezačnou trochu vadnout. To je pro zahradníky-začátečníky nejlepší signál.
Břečťan popínavý
Že si břečťan představuje spíš v přírodě než v interiéru? Není divu, vždyť například v Anglii se jím nechávají obrůst celé domy. V malém se však skvěle hodí do interiérů zahradníků-amatérů, protože je velmi nenáročný na pěstování. Jeho listy lze použít na popáleniny od slunce či k odstranění celulitidy. Jeho bobule jsou však jedovaté, takže pozor, pokud máte domácí zvířata či malé děti.
Fíkovník
Má mnoho podob, ale ta s velkými tlustými listy je nejefektivnější, také se jí říká gumovník. Hlavní předností všech gumovníků je jejich schopnost odstraňovat nečistoty ze vzduchu. Vyhovuje jim vlhký substrát a rozptýlené denní světlo, sluneční paprsky jim škodí. Fíkovníky nemají rádi prudké změny teploty, takže pozor na přesouvání z místnosti do místnosti.
Kořenokvětka
Až půl metru dlouhé listy a kvítky vyrůstající těsně u země. To je kořenokvětka. Její pěstování zvládne skutečně každý, protože tato rostlina snese nedostatek světla, výkyvy teploty i nepravidelné zalévání. Dokonce snese teploty pod nulou, pokud neklesnou moc nízko. Nevadí jí ani znečištěný vzduch a cigaretový kouř.
Tlustice
Sukulenty pocházejí z Afriky, a tak jsou na nehostinné podmínky zvyklé. V tlustých listech mají zásobárnu vody, takže bez zalévání vydrží skutečně dlouho. Tlustice má ráda světlo, ve stínu bude žloutnout. Jinou péči ale nepotřebuje. A co víc – její baňaté větve a tlusté listy vypadají skutečně efektně.
Kolopejka
Další rostlina z rodu tlusticovitých, tato pochází z Madagaskaru. Kolopejka by neměla být na přímém slunci, ale jinak snese i nešetrné zacházení, také by neměla stát ve vodě, protože by jí uhnily kořeny. Pokud chcete, aby vám kolopejka vykvetla, musíte jí uměle zkrátit den na osm hodin světla denně. Zaklápějte ji neprůsvitných trychtýřem a odmění se vám krásnými květy.
Sloní noha
Ztluštělý konec kmenu dal český název této rostlině, která se latinsky jmenuje Beaucarnea recurvata. Rostlina pochází z pouště a v zesílené noze si schovává zásobu vody. Na pěstování není náročná, ale nesnáší mráz a nevyhovují jí teploty pod 10°C. V pokoji vám doroste výšky asi jednoho metru, zatímco v přírodě dosáhne až 8 metrů.
Pryšec zářivý
Podle pověsti měl Kristus tuto rostlinu na hlavě, když byl ukřižován, proto se jí také občas přezdívá Kristova či Trnová koruna. Rostlina sice není náročná na pěstování, ale má několik centimetrů dlouhé trny, takže její pěstování dobře zvažte, máte-li malé děti. Necháte-li si ji ale doma, bude vám dělat radost drobnými růžovými kvítky.