Zahrada

1. května 2014 05:42

Zuzana Schneidewind

4 základní rady, jak v obchodě dobře vybrat sazenice

Rozhodli jste se zkrášlit si zahradu nebo balkon pěknou rostlinou a sami nemáte moc času na její předpěstování? Nejspíš vyrazíte na nákup do nějakého zahradnictví nebo hobby marketu. Poslechněte si nejdříve na našem videu rady odbornice, podle čeho sazenici vybírat, aby nám dělala radost.

Dávno neplatí, že sazenice okrasných letniček jsou k mání jen na jaře. Zdobit své okolí můžete začít klidně až o letních prázdninách. Zárukou úspěšného růstu nakoupených rostlin je pro laika zdánlivá banalita - silný kořenový bal.

Když si prokořenění zkontrolujete už v obchodě, ušetříte peníze, práci, čas i zklamání z neuchycených sazenic.

Sazenice pod drobnohledem

Nadzemní část rostliny by neměla být vytažená a nevyrovnaná.Volte sazenice, kterým kořeny prorůstají z kořenáče! Bohaté prokořenění i nadzemní část rostliny lépe odolává nájezdům škůdců.Sadba pocházející rovnou ze skleníků bývá neotužená, rychleji narostlá, vytaženější a hůře se v půdě ujímá. Ideální je ta, pěstovaná před venkovní výsadbou například v pařeništích.Doma pak pomačkáním obalu sazeničku uvolníme z přepravního obalu a přesadíme - podle druhu do většího květináče, truhlíku nebo na záhon.

Autor: Zuzana Schneidewind, kamera: Jan Kundera, foto: Thinkstock

Sdílejte článek

Přečtěte si také