Zahrada

2. března 2016 05:45

Markéta Zídková

5 pokojovek, kterým se bude dařit i v paneláku

5 pokojovek, kterým se bude dařit i v paneláku

Vytápěné místnosti, zejména ty s dálkovým topením, nejsou kvůli nižší vzdušné vlhkosti pro většinu pokojových květin ideálním prostředím. V suchém a teplém vzduchu totiž rostliny ztrácejí odpařováním z listů velké množství vody. Tomu se některé z nich brání tím, že začnou shazovat listy a zvláště v zimním období tyto květiny trpí. Jsou ale druhy, kterým sucho a teplo nevadí, pojďte se podívat na několik vybraných druhů, které si bez obav můžete pořídit i do paneláku.

Clivia miniata neboli klívie či řemenatka

Klívie je stálicí mezi pokojovkami, s oblibou ji pěstovaly už naše prababičky. Je to krásná dekorativní květina s dlouhými řemenitými listy, která snese i ústřední topení. Její nároky nejsou nijak přemrštěné, pokud jí poskytnete vše, co potřebuje, jednou a někdy dokonce dvakrát ročně se odmění stvolem s až dvaceti nádhernými oranžovými květy. K tomu, aby klívie kvetla, potřebuje dostatek světla bez poledního zásahu slunečními paprsky a od listopadu alespoň měsíční oddych na chladnějším místě, například na společné chodbě paneláku. V období květu klívii přihnojujte.

Země původu: jižní AfrikaVýška: až 60 cmSvětlo: stanoviště s rozptýleným světlemZálivka: v době květu hojná, v zimě mírnáMnožení: postranními oddělky

Euphorbia milii neboli pryšec zářivý či trnová koruna

Sukulentní keřík s trny, malými oválnými lístky a červenými květy pochází z Madagaskaru, kde roste na velice slunných stanovištích. Patří mezi rostliny, o které se ani v paneláku nemusíte bát – výborně totiž snáší teplo a sucho. Tento pryšec bude spokojen na okně s přímým slunečným světlem, v létě mu prospěje, když ho i s květináčem přemístíte na slunné místo ven. Se zálivkou to nepřehánějte, i ve vegetačním období mu voda stačí jednou za čtrnáct dní. Pozor dávejte na trny a bílý latex, který vytéká z poraněného kmínku – je jedovatý.

Země původu: MadagaskarVýška: 20 až 90 cmSvětlo: dostatek přímého slunečního světlaZálivka: v létě mírná, v zimě omezenáMnožení: vrcholovými řízky

Sansevieria trifasciata, tchynin jazyk neboli tenura

Tahle květina s nelichotivým českým názvem je skutečný nezmar. Snese suchý vzduch v paneláku, horší světelné podmínky i nepravidelnou zálivku. Má masité mečovité listy se žlutým lemováním a hadí kresbou. Uškodit jí můžete jen přílišnou zálivkou v době vegetačního klidu, kdy by mohla začít uhnívat od kořene, a také neúměrně velikým květináčem, ve kterém mohou odumřít kořeny a květina se vyvrátí. Ani s přesazováním tenury si nemusíte příliš lámat hlavu; u starších rostlin to postačí jednou za tři roky, u mladších ob rok.

Země původu: Indie a tropická AfrikaVýška: do 1 m, výjimečně až do 2 mSvětlo: světlé místo, ale i horší světelné podmínkyZálivka: mírná, během zimy slabáMnožení: dělením při přesazování nebo listovými řízky

Cotyledon undulata neboli pupovice

Pupovici, která může dorůst až do výše 60 centimentrů, řadíme mezi sukulenty. Ani ona nebude trpět v přetopeném panelákovém bytě se suchým vzduchem. Dospělá rostlina může vykvést oranžově zbarvenými květy, ale asi hlavním důvodem, proč ji pěstujeme, jsou tlusté, dužnaté, vějířovité listy s nádherným stříbřitým ojíněným. Listů se snažte co nejméně dotýkat, mohli byste tento poprašek, díky kterému je květina tak zajímavá, setřít. Jedná se o nenáročnou rostlinu – bude spokojená na okenním parapetu s přímým světlem a s mírnou zálivkou do substrátu, který před dalším zalitím necháme vždy vyschnout.

Země původu: jižní AfrikaVýška: až 60 cmSvětlo: přímé slunceZálivka: mírná, během zimy omezenáMnožení: vrcholovými řízky

Cycas revoluta neboli cykas

Vypadá jako palma, ale není to palma, rod cykasů patří mezi nejstarší žijící rostliny na naší planetě. Jejich pěstování není nijak zvlášť náročné, chce to spíše trpělivost, v žádném případě od nich nečekejte rychlý růst, za velký úspěch můžete považovat jeden vrh listů ročně. Připravte se také na vyšší pořizovací cenu. Uškodit by jim mohla příliš vlhká půda, kombinace vlhka a chladu je pro tuto rostlinu téměř likvidační. Cykas bude naopak spokojenější, když ho občas zapomenete zalít. V létě mu prospěje pobyt venku, například na terase, v zimě mu dopřejte odpočinek na chladnějším místě.

Země původu: jižní JaponskoVýška: 50 až 60 cmSvětlo: přímé slunceZálivka: mírná, v zimě omezenáMnožení: semeny

(bras)

Sdílejte článek

Přečtěte si také