reklama

Balkonové růže: Na jaře vyžadují správný sestřih

redakce Prima Zoom
8. března 2019
Asi uprostřed března nastává správné období pro jarní řez růží, tedy i těch, které máme umístěné celoročně na balkoně. V nádobách se nejčastěji pěstují tzv. minirůže, které se svou krásou plně vyrovnají svým velkokvětým příbuzným a v množství květů je často i předčí.
reklama

Minirůžičky na balkoně

Minirůže jsou keříky asi 20–40 cm vysoké, hustě větvené a olistěné. Působí jako zmenšeniny velkokvětých růží, mají malé, tří až pětičetné listy a vykvétají jednoduchými, poloplnými i plnými květy všech barev.

Nároky na péči

Minirůže můžeme pěstovat buď vnádobách nebo na skalkách. Při pěstování ve volné půdě mají stejné nároky jako ostatní druhy růží. Vyžadují slunečné umístění, přiměřenou zálivku a mírné přihnojování. Péče o minirůže vnádobách je maličko složitější. Nejlépe jim prospívá výživná, dobře propustná půda smalým podílem rašeliny, pravidelná zálivka i přihnojování a umístění na plném slunci spřístupem čerstvého vzduchu, nikoliv však průvan. Na zimu je dobré obalit květináč polystyrenem nebo růžičky umístit do chladné chodby.

Jarní řez minirůží

1. Růže odkryjte

Při pěstování růží ve volné půdě se obvykle chrání kořenové krčky zeminou a nadzemní části rostlin vrstvou chvojí. Vpřípadě pěstování růží vnádobách se proti mrazům více používají různé textilie a rohože. Když nastane období, ve kterém nehrozí již riziko silných mrazů, ze zazimovaných růží postupně odstraníme kryty, kterými byly opatřeny na zimu. To musíme stihnout ještě před nástupem opravdu teplých dnů. Důležitým úkonem vpředjaří je zkrácení všech výhonů a jejich probírka.

2. Zastřihněte výhony

Vpřípadě, že je růže příliš hustá, nejméně hodnotné, poškozené a konkurenční výhony zcela odstraníme. Ostatní razantně zkrátíme na 3–4 živé pupeny.

3. Odstraňte poškozené části

Také zcela bez nostalgie odstraníme všechno mrtvé dřevo, které by později mohlo být zdrojem infekcí.

4. Přidejte čerstvý substrát

Vněkterých případech může být nutné rostlinu přesadit do nového pěstitelského substrátu. Jestli to okolnosti vyžadují, můžeme ktomu použít větší nádobu, neměla by však být významně větší než ta předešlá. Někdy postačí jenom doplnit substrát vnádobě, aby zakryl obnažený kořenový krček.

5. Růže zalijte

Už vpředjaří můžeme krostlině přidat potřebné množství zásobního hnojiva spozvolným uvolňováním živin. Přidání dlouhodobě působícího hnojiva je užitečné, ale není naprosto nezbytné, dá se nahradit pravidelným přihnojováním vdobě vegetačního růstu. Spostupným oteplováním lehce zaléváme a udržujeme pěstitelský substrát mírně vlhký.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama