Balkón a terasa

22. března 2023 10:10

redakce Prima Living

Balkonové růže: Na jaře vyžadují správný sestřih

V březnu je správné období pro jarní řez růží, tedy i těch, které máme umístěné celoročně na balkoně. V nádobách se nejčastěji pěstují tzv. minirůže, které se svou krásou plně vyrovnají svým velkokvětým příbuzným a v množství květů je často i předčí.

Minirůžičky na balkoně

Minirůže jsou keříky asi 20–40 cm vysoké, hustě větvené a olistěné. Působí jako zmenšeniny velkokvětých růží, mají malé, tří až pětičetné listy a vykvétají jednoduchými, poloplnými i plnými květy všech barev.

Nároky na péči

Minirůže můžeme pěstovat buď v nádobách, nebo na skalkách. Při pěstování ve volné půdě mají stejné nároky jako ostatní druhy růží. Vyžadují slunečné umístění, přiměřenou zálivku a mírné přihnojování. Péče o minirůže v nádobách je maličko složitější. Nejlépe jim prospívá výživná, dobře propustná půda s malým podílem rašeliny, pravidelná zálivka i přihnojování a umístění na plném slunci s přístupem čerstvého vzduchu, nikoliv však průvan. Na zimu je dobré obalit květináč polystyrenem nebo růžičky umístit do chladné chodby.

Jarní řez minirůží

1. Růže odkryjte

Při  pěstování růží ve volné půdě se obvykle chrání kořenové krčky zeminou a nadzemní části rostlin vrstvou chvojí. V případě pěstování růží v nádobách se proti mrazům více používají různé textilie a rohože. Když nastane období, ve kterém nehrozí již riziko silných mrazů, ze zazimovaných růží postupně odstraníme kryty, kterými byly opatřeny na zimu. To musíme stihnout ještě před nástupem opravdu teplých dnů. Důležitým úkonem v předjaří je zkrácení všech výhonů a jejich probírka.

2. Zastřihněte výhony

V případě, že je růže příliš hustá, nejméně hodnotné, poškozené a konkurenční výhony zcela odstraníme. Ostatní razantně zkrátíme na 3–4 živé pupeny.

3. Odstraňte poškozené části

Také zcela bez nostalgie odstraníme všechno mrtvé dřevo, které by později mohlo být zdrojem infekcí.

4. Přidejte čerstvý substrát

V některých případech může být nutné rostlinu přesadit do nového pěstitelského substrátu. Jestli to okolnosti vyžadují, můžeme k tomu použít větší nádobu, neměla by však být významně větší než ta předešlá. Někdy postačí jenom doplnit substrát v nádobě, aby zakryl obnažený kořenový krček.

5. Růže zalijte

Už v předjaří můžeme k rostlině přidat potřebné množství zásobního hnojiva s pozvolným uvolňováním živin. Přidání dlouhodobě působícího hnojiva je užitečné, ale není naprosto nezbytné, dá se nahradit pravidelným přihnojováním v době vegetačního růstu. S postupným oteplováním lehce zaléváme a udržujeme pěstitelský substrát mírně vlhký.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/ruze-v-kvetinaci-pestovani.html; https://www.kouzelnebydleni.cz/ruze-pro-balkony-druhy-a-pestovani/

Sdílejte článek

Přečtěte si také