Jak zachránit růži, kterou jste dostali v květináči: Zkuste ji včas přesadit do zahrady
Roztomilá mini růžička v květináči vypadá v obchodě velmi lákavě. Určitě už jste ji někdy dostali jako dárek nebo jste si ji pořídili sami. A celkem jistě už se vám stalo, že růžička po čase začala chřadnout až úplně uhynula. Někdy to trvá i několik let, ale dlouhověké tyhle růže téměř nikdy nejsou. Jejich život prodlužte vysazením do zahrady.
Dárkové mini růže, které najdete pravidelně v nabídce všech květinářství, ale často i supermarketů, se prodávají jako jednorázové zboží, u kterého se dlouhá životnost nepředpokládá. Většinou se jedná o několik zakořeněných řízků, sesazených do jednoho květináče, které jsou s pomocí zpomalovače růstu udržovány jako miniatury. Zpomalovač účinkuje pouze po omezenou dobu, pak začne růže růst, podle svého původního nastavení, ale v malém květináči a ve společnosti několika dalších jedinců se jí dařit jednoduše nemůže.
Mini růžičky můžete pěstovat i na balkoně ale dopřejte jim větší květináče Zdroj: iStock
Pokud dopředu budete počítat s tím, že pokus může ve více než 50 procentech skončit nezdarem, můžete udělat pro záchranu růžičky, vlastně několika růžiček v malém květináčku, pár kroků.
Poté, co jste růžičku dostali nebo si ji sami koupili, ji nechte doma na okenním parapetu kvést, pro své potěšení. Jakmile růžička odkvete, a často ani nevykvetou všechna poupata, začněte s její záchranou. Je docela možné, že budete mít štěstí a z drobných řízků vyrostou docela zajímavé růže.
Drobné růžičky vyžadují hodně péče Zdroj: iStock
Jak postupovat při záchraně dárkové mini růže
- Nejprve celý obsah většinou velmi malého květináčku přesaďte do květináče většího, naplněného směsí rašeliny, kompostu a písku.
- Při přesazování velmi opatrně rozvolněte kořenový bal.
- Odstřihněte z růžiček všechny odkvetlé květy, zaschlá poupata i příliš slabé větvičky.
- Růžičky nechte venku na zastíněném místě v klidu kořenit a dbejte na to, aby půda nikdy zcela nevyschla.
- Na konci léta by měly mít jednotlivé řízky růžiček už dostatečně vyvinutý kořenový systém, abyste je mohli vysadit na záhon.
Několik drobných růžiček v jednom květináči Zdroj: iStock
- Vyberte záhon v polostínu. Může to být i skalka, protože růžičky z květináče jen málokdy dorostou do více než 30-50 cm.
- Vykopejte přiměřenou jamku a vyplňte ji kompostem smíchaným s rašelinou.
- Růžičky vyklopte z květináče a opatrně je oddělte jednu od druhé.
- Každý jednotlivý řízek vysaďte do připravené jamky a přihrňte půdu.
- Růžičky vysaďte o trochu hlouběji do půdy, než jak byly vysazené v květináči.
- Vysazené růžičky pravidelně, nejlépe každý den zalévejte, ale bez přihnojování.
- Na zimu mladé růžičky nakopčete, tedy přihrňte k nim trochu půdy a navrch ještě zakryjte chvojím.
Budete-li mít štěstí, růžičky na jaře vyraší a vy budete překvapeni jejich krásou. Může se však stát, že mladé a choulostivé růžičky se už k novému životu neprobudí, ale za pokus to určitě stojí!
Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/rostliny/miniruze-rosa.html; https://sazenicka.cz/ruze-miniruze/