Bydlení

3. srpna 2017 06:00

Tereza Javorová

Permanentně jako na dovolené: Přičarujte si přímořský styl k sobě domů

Nechala jste u moře kus svého já, schází vám hřejivá náruč slunce, šumění moře a uvolněná nálada, která vám dělala dobře na duši? Inspirujte se v naší galerii a zařiďte si bydlení na vlně prosluněného Středomoří.

Domov ve středomořském stylu se pro vás stane nejenom oázou klidu, ale také místem, kam se budete s radostí vracet a cítit nekončící pohodu jako o dovolené. Otevřete rozradostněnému jižanskému stylu své obydlí a dovolte, ať vám vkročí přes práh. Rozhodně nebudete litovat!

Prosluněný jih v Čechách

Prázdniny, chození v teplém písku, halasení cikád, pojídání mořských potvůrek v taverně s výhledem na západ slunce. Že tohle všechno milujete, ale čekat, jak je rok dlouhý do léta se vám nechce? Taky nemusíte, a my vám poradíme, jak si středomořský styl hýčkat v mini garsonce, nebo klidně v panelákovém bytě. A vůbec nevadí, že místo moře máte kolem sebe bytovou zástavbu.

„Jako milovnice řeckých ostrovů jsem nemohla jinak, než že jsem do jejich bílo - modrého stylu oblékla můj dvoupokojový byt. Dala jsem vale všem lapačům prachu, mini balkón obsadila světle růžovým oleandrem spolu s plážovým lehátkem, ať se mohu slunit a přitom přemítat, který z ostrůvků budu poznávat příští léto,“ svěřuje se čtenářka Lucie K. (39) a tvrdí, že přeměna bytu k obrazu svému rázem promění život k lepšímu. Tak na co ještě čekáte?!

Barvy nebo jednoduše bílá

Někdo po vzoru řecké architektury nabílí stěny, jiný se zhlédne v barvě zlatavého písku, nažloutlé barvy olivové oleje, tyrkysového moře, jemně šedé (přece sopečně pláže na Santorini mají do béžové daleko) nebo oranžové, která se objevuje na scéně tehdy, kdy slunce padá za obzor, aby ráno mohlo zase zářit. Styl jižních států vsází na motivy přírody v takové podobě, kterou vidíte na dovolené na každém kroku. Proto se vraťte na pláž či promenádu a zavzpomínejte, jaké poklady jste objevili v romantických zátokách či v křivolakých uličkách a chtějte si ty líbivé pocity, co vám tato podívaná spustila, zase autenticky navodit.

Na co se posadit?

Sedací souprava s pohodlným křeslem či taburetem je ideální ta s textilním vláknem, kterou na područkách nebo jako lemování kolem konstrukce zdobí proutí, splétaná mořská tráva, nebo populární ratan. Pokud vám doma trůní koženková sedačka v tmavém odstínu, skvěle ji uplatníte ve španělském koloniálním stylu, či ji hravě převléct do nového kabátku, nebo zvýraznit háčkovaným přehozem či plédem v barvách Středomoří. A teď přichází na řadu větší či menší polštářky. Schválně je nechejte, ať hýří barvami a odpoutají se od zaběhlého mořského ladění. Na efekt je zvýrazněte španělskou krajkou z cest nebo je decentně pošijte jemnými perličkami (přece nikomu nemusíte povídat, že jste je v moři nenašli). Taburetky jsou ideální ty buďto na dřevěných nožkách, nebo ručně pletené sedátka z nekousavé vlny.

Tip PRIMA LIVING.CZ: DO boxů z mořské trávy uschovejte časopisy a katalogy cestovních kanceláří, stejně v nich hledáte inspiraci víc než dost. Místo klasického odkládací stolíku můžete do této role vpašovat truhlu ze dřeva nebo z proutí, kde najdou útočiště poklady z cest. Do obýváku položte také skleněnou láhev, kam napište vzkaz pro vaše já. Třeba tento: MILUJI ŽIVOT.

Pro jižanský mořský styl se hodí nábytek spíše světlejší, nemusí se však do puntíku jednat o ten sněhově bílý. Skvěle vypadá krémový, ala slonová kost, tón champagne, nebo třeba napěněného latté. Poličky nechejte spíše na půl prázdné, než přeplněné byť suvenýry k prasknutí. I tak ale nezapomeňte na zarámovanou momentku, nějakou tu keramiku, svíčku krémové barvy (tu však omotejte proužkem juty a tavnou pistolí na ní doprostřed nalepte menší mušličku. Máte doma krb? Prostor okolo něj vydlážděte po vzoru modro- bílé, nebo si vyhrajte se světlou verzí mozaiky.

Přímořská květena je základ

Mezi jižanské krásky v květináči patří olivovník, ibišek, oleandr, různé druhy větších či menších palem (jen pozor, ať se nejedná o ty exotické), citrusy, vavřín, nebo třeba oregano.

Báječné nápady s nádechem prázdnin

◊ Chcete oslnit? Pověste na zeď kormidlo a třeba tak, nechť rámuje nástěnné hodiny.

◊ Místo nudného obrazu pláže si doprostřed stěny pověste tabuli, kam si budete křídou psát vaše vysněné destinace. Má to nápad a navíc je to ta nejúčinnější motivace. Skvěle vypadá i záchranný kruh, nebo rybářská síť, kterou ozdobíte cik cak mušlemi.

◊ Jezdíte na dovolenou každý rok a klidně hned dvakrát? Dovezte si z každé přímořské destinace písek, který pak budete vrstvit do nádoby tak, aby se nesmíchal s vrstvou z odlišné země. K daným vrstvám pak připište názvy lokalit, a věřte, že tento důkaz vaší cestovatelské duše vám bude každý závidět.

◊ Na dřevěný konferenční stolík položte kameninovou misku s olivami, na dezertní talířku servírujte chalvu či fíkové sušenky, podávejte retsinu, ouzo, limoncello, nebo pětihvězdičkovou metaxu.

Podívejte se na video, jak během chvilky vytvořit nádherný lapač snů:

A teď už zbývá jediné, zavřít zraky a zapnout si k relaxaci šumění moře, nebo zpěv cikád a užít si každičkou chvíli na maximum.

Tip PRIMA LIVING.CZ:Z mušlí si vyrobte líbivé doplňky. Nejenom že v obchodech stojí zbytečně moc, ale hlavně budou originální a hlavně budou mít příběh. Vždyť jenom vy víte, kde jste daný poklad z moře našli a co legračnímu tomu předcházelo.

-lz-

Další články:


Přečtěte si také