Užijte si meruňkovou sezónu naplno. Proč jíst meruňky a jak mohou pomoci zdraví i kráse
Meruňky jsou oblíbené letní ovoce v barvě slunce. Příjemně osvěží, skvěle zasytí a báječně chutnají, navíc krásně vypadají, neodolatelně voní a taky jsou zdravé. Prozradíme, jak se pozná, že jsou správně zralé, jak mohou prospět našemu zdraví i kráse a co s nimi dělat v kuchyni. Kdo miluje jejich jedinečnou, jemně navinulou chuť, může si z nich udělat spoustu dobrot, třeba koláče nebo džem.
Meruňka obecná (Prunus armeniaca) patří spolu s třešní, broskvoní nebo švestkou k širokému rodu slivoní (Prunus). Plody, kulaté plstnaté peckovice o průměru 4 až 7 cm se žlutě oranžovou až načervenalou barvou, obvykle dozrávají podle odrůdy i aktuálního počasí od konce června až do konce srpna.
NENECHTE SI UJÍT: Jak meruňky pěstovat a jak poznat, že jsou plody zralé
Proč jíst meruňky
Meruňky jsou ovoce plné zdraví, protože obsahují spoustu prospěšných látek. Navzdory své sladké chuti mají meruňky jen poměrně nízký obsah cukru (8,5 g na 100 g ovoce). Díky vysokému obsahu vody mají i velmi nízký obsah kalorií (jen 43 kcal / 100 g).
Na co jsou dobré meruňky
- Oranžová barva meruněk signalizuje obsah betakarotenu, což je přírodní antioxidant účinný mj. v prevenci většiny nádorových onemocnění.
- Meruňky jsou jedním z nejlepších zdrojů přírodního organického železa, křemíku a draslíku. Díky kyselině listové snižují riziko demence, posilují nervový systém a prospívají těhotným ženám.
- Posilují imunitní systém, snižují krevní tlak, pozitivně působí na krevní oběh a srdeční činnost.
- Meruňky také povzbuzují činnost jater, zlepšují zrak a mají protirevmatické účinky.
- Výrazně zpomalují stárnutí, dodávají energii, posilují vlasy, nehty a pokožku.
Oranžová barva meruněk signalizuje obsah betakarotenu, což je přírodní antioxidant účinný mj. v prevenci většiny nádorových onemocnění. Zdroj: iStock
Oranžová barva meruněk signalizuje obsah betakarotenu, což je přírodní antioxidant účinný mj. v prevenci většiny nádorových onemocnění. Zdroj: iStock
Jak se pozná, že je meruňka zralá
Se sklizní meruněk je vhodné začít, když jsou plně vybarvené, ale stále na dotek pevné. Optimální dobu sběru zjistíme mírným pootočením meruňky směrem k větvičce. Pokud se snadno oddělí, ovoce je připraveno na sběr. Chceme-li meruňky využít na džemy, šťávy a pálenky, necháme je na stromě přezrát, aby měly výraznější aroma a vyšší cukernatost.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Recepty s vůní levandule: Připravte si ovocné džemy doplněné levandulovými květy
Jak s meruňkami zacházet
- Zralé plody jsou hodně náchylné k mechanickému poškození. Čím hruběji budeme s meruňkami při sklizni, přepravě a skladování zacházet, tím snadněji dojde k otlakům a následnému rychlému kažení ovoce.
- V chladničce v zásuvce na zeleninu lze meruňky skladovat několik dní. Meruňky bychom měli umývat až těsně před konzumací, stačí je krátce opláchnout tekoucí vodou. Meruňky nenecháváme nikdy ponořené ve vodě, neboť tím ztrácí chuť i cenné látky, které jsou v nich obsaženy.
Se sklizní meruněk je vhodné začít, když jsou plně vybarvené, ale stále na dotek pevné. Zdroj: iStock
Se sklizní meruněk je vhodné začít, když jsou plně vybarvené, ale stále na dotek pevné. Zdroj: iStock
Jak meruňky zpracovat
Meruňky můžeme zavařovat, mrazit, sušit (sušené meruňky dokonce obsahují více železa než čerstvé). Z čerstvých meruněk se dělají nejčastěji džemy, kompoty, dřeně, šťávy, sirupy nebo pálenky. Jsou výborné do koláčů, bublanin a dalších moučníků, uplatní se při přípravě pohárů, jogurtů, koktejlů a salátů. K tradičním meruňkovým pokrmům patří meruňkové kynuté i bramborové knedlíky. Hodí se ale také k tučnějším masům, jako je třeba kachna, kotlety či krkovička.
Meruňkový džem se skořicí
Ingredience
- 1 kg vyzrálých meruněk
- 1 skořicový cukr
- 1 lžička mleté skořice
- mandlové lupínky podle chuti (zhruba 2 lžíce)
- 500 g želírovacího cukru 2:1
Příprava
Meruňky očistíme, vypeckujeme a pokrájíme na kousky nebo rozmixujeme. Přidáme skořicový cukr, skořici, mandlové lupínky, želírovací cukr a vše důkladně promícháme. Za stálého míchání pomalu přivedeme směs k varu a vaříme asi 4 minuty. Horkým džemem plníme čisté skleničky, zavíčkujeme, obrátíme dnem vzhůru a při pokojové teplotě necháme vychladnout. Meruňkové džemy se velmi rády připalují, proto je potřeba kvalitní hrnec, mírná teplota a nepolevovat v míchání po celou dobu vaření.
Meruňkový džem s mandlemi a skořicí Zdroj: iStock
Slané meruňkové koláče
Ingredience na těsto
- 300 g hladké mouky
- 1 balíček sušeného droždí
- 1 lžička soli
- 175 ml teplé vody
- 2 lžíce oleje
Ingredience na náplň a ozdobení
- asi 200 g vypeckovaných meruněk
- 150 g zakysané smetany
- ½ lžičky soli
- ½ lžičky mletého pepře
- ½ lžičky sušeného rozmarýnu
- 200 g čerstvého kozího sýru
- 30 g piniových oříšků nebo sekaných mandlí
- 30 g rukoly
- 2 lžíce tekutého medu
Postup
- Na těsto smícháme v míse mouku s droždím a solí. Přidáme vodu a olej a ručně vypracujeme dohladka. Těsto zaprášíme moukou, přikryjeme utěrkou a na teplém místě necháme asi 60 minut kynout.
- Meruňky nakrájíme na tenké plátky. Smícháme zakysanou smetanu se solí, pepřem a rozmarýnem. Piniové oříšky nebo mandle opražíme na pánvi dozlatova a necháme vychladnout. Rukolu omyjeme a nasekáme.
- Na pomoučené pracovní ploše vytvarujeme z těsta váleček, který rozdělíme na 8 stejných dílů. Z každého dílu těsta vyválíme placky (Ø 12 cm), rozložíme je dva plechy vyložené papírem na pečení.
- Každou potřeme ochucenou zakysanou smetanou. Na povrch rozdrobíme kozí sýr a meruňky. Necháme ještě asi 10 minut kynout. Vložíme do trouby předehřáté na 180 °C a pečeme asi 30 minut (1 plech). Koláče necháme zchladnout.
- Povrch koláčů dozdobíme rukolou, piniovými oříšky a pokapeme medem.
Zdroje: nzip.cz, bylinkyprovsechny.cz, fresh.iprima.cz