Nenáročné macešky: Čas výsevu je tady

Macešky patří pro svou nenáročnost k nejoblíbenějším květinám. Dlouho měly pověst hřbitovního kvítí, ale to už je dávno pryč. Pro nepřeberné množství barev a záplavu květů je prostě milujeme. Právě nastal čas jejich jarního výsevu, pokud je chceme ještě letos vidět v plném květu.

Maceška s květy drobnými i obřími

Nejčastěji se setkáváme s maceškou velkokvětou (Viola x wittrockiana), ale své příznivce má i mnohem drobnější drobnější violka ostruhatá (Viola cornuta).

Existuje několik set kultivarů zahradní macešky velkokvěté (Viola x wittrockiana), s květy v téměř všech barvách – od žluté, přes oranžovou, růžovou, purpurovou, tmavě hnědou až po téměř černou. Mohou být jedno, dvou i tří barevné, s hladkými i zvlněnými okvětními lístky.

Kdy vysévat

Doba výsevu záleží především na tom, kdy potřebujeme, aby maceška rozkvetla. Pro jarní kvetení vyséváme macešky v červenci (v oblastech s mírnou zimou rovnou na záhony), pro podzimní brzy na jaře, tedy už začátkem března (v chladnější místnosti bez mrazu). Vysetá semena nesmí nikdy zaschnout. Semeno vzejde asi za deset dní. Macešky skvěle snáší i přesazování v době květu.

Podmínky pro pěstování

Macešky kvetou velmi dlouho, jestliže mají půdu bohatou na živiny, která udrží vláhu, a jestliže nerostou, nebo nestojí květináč s nimi, na přímém slunci. Přímé slunce snesou, ale pak kvetou kratší dobu. Polostín snášejí výborně. Maceška potřebuje dostatek vody a pravidelné odstraňování odkvetlých květů. Jinak je to dokonale nenáročná květina, kterou zvládně pěstovat úplně každý.

Dvouletky nebo trvalky?

Macešky řadíme mezi dvouletky, ale ve skutečnosti to jsou spíše krátkověké vytrvalé rostliny. Jejich úkolem je zkrášlit jarní období na zahradě či balkónu ještě před nástupem letniček. Společně s tulipány a narcisy určitě patří do jarního záhonu. Rychlý nástup květů na jaře je umožněn výsadbou předpěstovaných sazenic, proto je ideální nakoupit předpěstované kvetoucí sazenice. Ačkoliv mají macešky hlavní období květu na jaře, kdostání jsou i na podzim. Vysazujeme je do misek, truhlíků, na okna, na balkóny, použití nacházejí i na hrobech či v ornamentálních záhonech. Na balkóně je možné vysadit je do závěsných košíčků či různých dřevěných nádob.

Jedlé květy

Macešky mají jedlé květy. Můžete je použít na ozdobu do jarních salátů nebo jako dekoraci na zákusky a dorty.

Macešky skvěle vypadají i zamražené v tvořítkách na led, jako ozdoba jarních a letních nápojů.


Přečtěte si také