Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Bouřka? Pod stromem si vás blesk najde, v lese ne

Víte, jak se schovat před bouřkou v otevřené krajině?
Vydáno: 01.09.2015
Už hřmí a asi bude i pršet
Už hřmí a asi bude i pršet Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Paty špičky k sobě, kolena pod bradu, hlavu dolů a hlavně větvičku jehličnanu mezi zuby. Úsměvný návod na zaručenou ochranu před bleskem v podání Josefa Abrháma ve Svatební cestě do Jiljí brala jeho filmová i životní partnerka Libuška Šafránková smrtelně vážně. Vy to ale rozhodně nezkoušejte.

Všichni vědí, že bouřka dokáže člověka nejen vystrašit, ale v krajním případ i zabít. Přesněji úder blesku, kterých mohou během jediné bouřky vzniknout desítky i stovky. Jak se před klikatým výbojem s desítkami tisíc ampér a tisíci stupni Celsia v přírodě co nejlépe ochránit?

Bezpečný úkryt? Hlavně ne ve stanu

Bezpečně se můžete cítit v hustém lese, úzkém údolí nebo i v hustém porostu. Co naopak vůbec nefunguje, je úkryt pod osaměle stojícím stromem, na okraji lesa, pod převisy nízkých skal, ve stanu nebo v nějakém malém stavení bez hromosvodu.

Houstone, neměli bychom ten start odložit?
Houstone, neměli bychom ten start odložit?
enjoyspace.com

Při bouřce se nikdy neopírejte o skálu nebo o zeď a vyhněte se otevřeným a současně výše položeným plochám. Představa, že rychle doběhnete ke zbořenině na kopci, také není nejlepší. Polozbořená stavení jsou celkem jistě bez hromosvodu a mají narušenou statiku, takže při úderu blesku se na vás ještě může zřítit strop nebo stěna.

„Pokud vás už bouřka zastihne uprostřed rozlehlé pláně, zůstaňte stát a dřepněte si s nohama a rukama u sebe,“ radí bývalý tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Petr Kopáček (v této fázi se s páně Abrhámovým návodem shoduje). Na zem si rozhodně nelehejte. Podle Kopáčka je také důležité nezůstávat v hloučku, ale rozptýlit se.

Bouřka (ilustrační foto)
Bouřka (ilustrační foto)
Wikimedia - EL Caballero

Další rada: za bouřky se nezdržujte na podmáčené půdě, blízko potoků anebo vodních ploch. Že byste se neměli koupat, je jasné – leda snad že by se blýskalo 20 kilometrů od vás.

Zahodit mobil a nehrát golf

Za bouřky není úplně dobrý nápad telefonovat – například v kombinaci se stožárem vedení vysokého napětí nebo blízko ocelového mostu. Obecně platí, že byste neměli přenášet železné předměty, ohroženi jsou tedy nejen zloději kovů, ale také třeba golfisté – jednomu z nich se železná hůl v ruce v roce 2005 stala osudnou.

Bezpečná vzdálenost? Těžko říct…
Bezpečná vzdálenost? Těžko říct…
Wikimedia - Robin Duspara

V autě se naopak schovat můžete. Pokud zavřete okénka i dveře, plechová karoserie vás před bleskem ochrání. Spíš dávejte pozor, ať na vás nespadne větev nebo rovnou celý strom.

Úplně bezpečně se před bleskem nemůžete cítit ani doma. I když razítko na revizní zprávě vašeho hromosvodu ještě nestačilo zaschnout, je dobré při bouřce nepostávat u kovových trubek, výlevky, ocelové vany. Určitě odpojte od elektrické sítě všechny důležité spotřebiče, hlavně ty, co mají obrazovku.

Nejvíc se blýská nikoliv nad Tatrou, ale nad Afrikou. Alespoň podle této mapy, na níž NASA znázornila průměrnou roční hustotu blesků na kilometr čtvereční. Ročně se nad Zemí zablýskne 1,2miliardkrát
Nejvíc se blýská nikoliv nad Tatrou, ale nad Afrikou. Alespoň podle této mapy, na níž NASA znázornila průměrnou roční hustotu blesků na kilometr čtvereční. Ročně se nad Zemí zablýskne 1,2miliardkrát
NASA

A ještě jednoduchý způsob, jak zjistíte, kde „uhodilo“. V suchém vzduchu o teplotě 25 stupňů Celsia urazí zvuk za vteřinu 340 metrů. To je 1 kilometr za tři vteřiny. Takže když uvidíte blesk, počítejte po vteřinách až do chvíle, než uslyšíte i hrom. Výsledek vydělte třemi a máte přibližnou vzdálenost od blesku v kilometrech.

(mil)

Článek je zařazen v:
Reklama