Zahrada

10. června 2023 09:00

redakce Prima Living

Kde se nejlépe schovat před bouřkou: Pod stromem si vás blesk najde, v hustém lese ne

Víte, jak se schovat před bouřkou v otevřené krajině? Paty špičky k sobě, kolena pod bradu, hlavu dolů a hlavně větvičku jehličnanu mezi zuby. Úsměvný návod na zaručenou ochranu před bleskem v podání Josefa Abrháma ve Svatební cestě do Jiljí brala jeho filmová i životní partnerka Libuška Šafránková smrtelně vážně. Vy to ale rozhodně nezkoušejte.

Všichni vědí, že bouřka dokáže člověka nejen vystrašit, ale v krajním případ i zabít. Přesněji úder blesku, kterých mohou během jediné bouřky vzniknout desítky i stovky. Jak se před klikatým výbojem s desítkami tisíc ampér a tisíci stupni Celsia v přírodě co nejlépe ochránit?

Bezpečný úkryt? Hlavně ne ve stanu

Bezpečně se můžete kupodivu cítit v hustém lese, úzkém údolí nebo i v hustém porostu. Co naopak vůbec nefunguje, je úkryt pod osaměle stojícím stromem, na okraji lesa, pod převisy nízkých skal, ve stanu nebo v nějakém malém stavení bez hromosvodu.

Při bouřce se nikdy neopírejte o skálu nebo o zeď a vyhněte se otevřeným a současně výše položeným plochám. Představa, že rychle doběhnete ke zbořenině na kopci, také není nejlepší. Polozbořená stavení jsou celkem jistě bez hromosvodu a mají narušenou statiku, takže při úderu blesku se na vás ještě může zřítit strop nebo stěna.

Pokud vás už bouřka zastihne uprostřed rozlehlé pláně, zůstaňte stát a dřepněte si s nohama a rukama u sebe. Na zem si rozhodně nelehejte. Je také důležité nezůstávat v hloučku, ale rozptýlit se.

Za bouřky se také nezdržujte na podmáčené půdě, blízko potoků anebo vodních ploch. Že byste se neměli koupat, je jasné – leda snad že by se blýskalo 20 kilometrů od vás.

Zahodit mobil a nehrát golf

Za bouřky není úplně dobrý nápad telefonovat – například v kombinaci se stožárem vedení vysokého napětí nebo blízko ocelového mostu. Obecně platí, že byste neměli přenášet železné předměty, ohroženi jsou tedy nejen zloději kovů, ale také třeba golfisté.

V autě se naopak schovat můžete. Pokud zavřete okénka i dveře, plechová karoserie vás před bleskem ochrání. Spíš dávejte pozor, ať na vás nespadne větev nebo rovnou celý strom.

Úplně bezpečně se před bleskem nemůžete cítit ani doma. I když razítko na revizní zprávě vašeho hromosvodu ještě nestačilo zaschnout, je dobré při bouřce nepostávat u kovových trubek, výlevky, ocelové vany. Určitě odpojte od elektrické sítě všechny důležité spotřebiče, hlavně ty, co mají obrazovku.

A ještě jednoduchý způsob, jak zjistíte, kde „uhodilo“. V suchém vzduchu o teplotě 25 stupňů Celsia urazí zvuk za vteřinu 340 metrů. To je 1 kilometr za tři vteřiny. Takže když uvidíte blesk, počítejte po vteřinách až do chvíle, než uslyšíte i hrom. Výsledek vydělte třemi a máte přibližnou vzdálenost od blesku v kilometrech.

Zdroj: Markéta Žídková, autorský článek

Sdílejte článek
Štítky les bouřka Blesk

Přečtěte si také