reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Cesmína přeslenitá: Jak pěstovat originální keř, který ozdobí vánoční dekorace

Simona Sedláčková , Vydáno: 26.11.2019
Cesmína přeslenitá
Autor: istockphoto.com Cesmína přeslenitá
Cesmína přeslenitá je součástí mnoha vánočních dekorací, i když se většinou jedná jen o umělé napodobeniny. Je to škoda! Tento dekorativní keř se záplavou výrazně červených plodů můžete pěstovat i na své zahradě, i když pochází z Ameriky.

reklama

Cesmína přeslenitá (Ilex verticillata)

Typicky vánoční dekorativní keř, který pochází ze Severní Ameriky od Kanady až po Mexiko, kde se bez něho neobejde žádná vánoční výzdoba. I v našich krajích je občas k vidění, například v Dendrologické zahradě v Průhonicích nebo v Pražské botanické zahradě v Troji. Na zahradách se u nás zatím pěstuje jen málo. Stále je mnohem známější její sestra, cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium).

Cesmína přeslenitá
Autor: istockphoto.com Cesmína přeslenitá

Cesmína přeslenitá na první pohled cesmínu, tak, jak si ji všichni představujeme, nepřipomíná. Je to opadavý keř, který dorůstá do výšky 2–4 m a na rozdíl od mnohem známější cesmíny ostrolisté má světle zelené, měkké listy. Vykvétá v červnu až červenci nenápadnými žlutými květy a své kouzlo má teprve v zimě, kdy listy opadají a keř zdobí jenom záplava ostře červených plodů, peckovic. Plody této cesmíny dozrávají v říjnu až počátkem listopadu, ale zůstávají na větvích téměř po celou zimu.

Cesmína přeslenitá
Autor: istockphoto.com Cesmína přeslenitá

Cesmína přeslenitá má nejraději vlhkou půdu, obohacenou rašelinou a polostín. Především zimní slunce cesmínám škodí. Před nástupem mrazů je dobré cesmínu důkladně prolít. Nové keře se vysazují na jaře, aby do zimy stačily dobře zakořenit.

Cesmína přeslenitá
Autor: Pinterest.com Cesmína přeslenitá

Mezi kultivary cesmíny přeslenité najdeme i jedince se žlutými až oranžovými plody. Například žlutou Ilex verticillata ´Goldfinch´, světle oranžovou ´Gold Winterberry´ a zářivě oranžovou ´Winter Gold´.

Cesmína přeslenitá
Autor: istockphoto.com Cesmína přeslenitá

reklama

Článek je zařazen v: i když se většinou jedná jen o umělé napodobeniny. Je to škoda! Tento dekorativní keř se záplavou výrazně červených plodů můžete pěstovat i na své zahradě , Cesmína přeslenitá (Ilex verticillata) , Podzimně předvánoční dekorace z šišek , Vánoce , keř , jak pěstovat

reklama

Přečtěte si také