Cesmína přeslenitá: Jak pěstovat originální keř, který ozdobí vánoční dekorace

Cesmína přeslenitá je součástí mnoha vánočních dekorací, i když se většinou jedná jen o umělé napodobeniny. Je to škoda! Tento dekorativní keř se záplavou výrazně červených plodů můžete pěstovat na své zahradě, i když pochází až z Ameriky.

Cesmína přeslenitá (Ilex verticillata)

Typicky vánoční dekorativní keř, který pochází ze Severní Ameriky od Kanady až po Mexiko, kde se bez něho neobejde žádná vánoční výzdoba. I v našich krajích je občas k vidění, například v Dendrologické zahradě v Průhonicích nebo v Pražské botanické zahradě v Troji. Na zahradách se u nás zatím pěstuje jen málo. Stále je mnohem známější její sestra, cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium).

Cesmína přeslenitá na první pohled cesmínu, tak jak si ji všichni představujeme, nepřipomíná. Je to opadavý keř, který dorůstá do výšky 2–4 m a na rozdíl od mnohem známější cesmíny ostrolisté má světle zelené, měkké listy. Vykvétá v červnu až červenci nenápadnými žlutými květy a své kouzlo má teprve v zimě, kdy listy opadají a keř zdobí jenom záplava ostře červených plodů, peckovic. Plody této cesmíny dozrávají v říjnu až počátkem listopadu, ale zůstávají na větvích téměř po celou zimu.

Cesmína přeslenitá má nejraději vlhkou půdu, obohacenou rašelinou a polostín. Především zimní slunce cesmínám škodí. Před nástupem mrazů je dobré cesmínu důkladně prolít. Nové keře se vysazují na jaře, aby do zimy stačily dobře zakořenit.

Mezi kultivary cesmíny přeslenité najdeme i jedince se žlutými až oranžovými plody. Například žlutou Ilex verticillata ‚Goldfinch‘, světle oranžovou ‚Gold Winterberry‘ a zářivě oranžovou ‚Winter Gold‘.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Cesm%C3%ADna_p%C5%99eslenit%C3%A1; https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/cesmina-preslenita--oosterwijk-samci/


Přečtěte si také