návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak pěstovat cesmínu? Oblíbený vánoční keř prý chrání dům před blesky i zlými duchy

Simona Sedláčková , Vydáno: 16.11.2019
Vánoční cesmína
Autor: istockphoto.com a pinterest.com Vánoční cesmína
Dekorativní keř, jehož větvičky s nápadnými červenými plody využijete především do vánočních kytic a dekorací. Pěstuje se hlavně v anglosaských zemích, ale zná ji snad úplně každý, protože i u nás neodmyslitelně patří k vánoční atmosféře. Především cesmínu ostrolistou můžete pěstovat i na vlastní zahradě. Cesmína je ale opředena i mnoha legendami a pověstmi. Znáte alespoň některé?

reklama

Cesmína (Ilex)

Stálezelená cesmína je dekorativní keř, krásný po celý rok. Bílé květy se na větvích objevují v pozdním jaru, následné rudé plody pak rostlinu zdobí od léta až do příštího jara. Velmi působivé jsou i samotné listy, krásně tvarované, většinou ostře vykrajované, ale mohou být i hladké, tmavě zelené nebo s panašovanými okraji, výrazně lesklé. Asi nejoblíbenějším druhem cesmíny, kterému se daří i u nás, je cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium) – ta je známá díky vánočním dekoracím. Má tmavozelené, kožovité, výrazně lesklé listy s trny a nádherné červené bobule. Může být malá, nebo také dosáhnout jako solitér i 15 metrů. Aby ji v zimě zdobily červené peckovičky, musíte mít rostliny dvě, jinak nedojde k opylení a bílé drobné vonné kvítky se nezmění v půvabné kuličky. Většina cesmín patří mezi dvoudomé rostliny, ale najdou se i samosprašné odrůdy (např. Ilex aquifolium Pyramidalis). Především do vánočních dekorací je také oblíbená cesmína přeslenitá (Ilex verticillata), v Americe se pěstuje zejména cesmína temná (Ilex Opaca). Celkem rod cesmín zahrnuje asi 500 druhů rostlin.

Cesmína temná (Ilex Opaca)
Autor: istockphoto.com Cesmína temná (Ilex Opaca)

Léčebné účinky cesmíny

Všichni známe cesmínu především jako vánoční dekorační keř. Ale některé druhy cesmín se využívají i pro své léčebné účinky (Ilex vomitoria, Ilex aquifolium a Ilex opaca) pro léčbu bolestí kloubů, proti horečce, snižují krevní tlak a pozitivně působí na zažívání. Bobule však jsou po požití vysoce toxické, obsahují vyšší hladinu kofeinu než listy, které se po usušení používají ve formě čaje. Bobule způsobují průjem, zvracení a dehydrataci.

Ilex vomitoria
Autor: istockphoto.com Ilex vomitoria

Jak pěstovat cesmínu

Cesmína preferuje vlhčí stanoviště v polostínu, snáší však i plný stín. Kultivary s plně zelenými listy zvládají i stanoviště slunečné, ale kultivary s listy panašovanými slunce nesnesou. Cesmínám se bude dařit ve skupinových výsadbách ve stínu stromů. Půda pro výsadbu cesmíny by měla být mírně kyselá nebo neutrální, vlhká, ale nepřemokřená. Keře se mohou, ale nemusí, tvarovat letním řezem. Cesmíny se dají množit řízkováním, ale mnohem výhodnější je nákup hotových mladých sazenic.

Vánoční cesmína ostrolistá
Autor: istockphoto.com Vánoční cesmína ostrolistá

Díky ostnatým listům jsou cesmíny výborné jako živý plot. Rostou hustě, jsou zelené i v zimě, jejich bobule krásně září a poskytují potravu ptákům. Přes pichlavé listy zároveň nikdo a nic neprojde.

Cesmína ostrolistá s panašovanými listy
Autor: istockphoto.com Cesmína ostrolistá s panašovanými listy

Cesmína v mýtech

Kolem domů zasazený živý plot z cesmíny by měl, podle pověsti, působit jako ochrana proti zlým duchům.

Větvičky cesmíny, natrhané v předvečer zimního slunovratu, chrání dům před zlými duchy, ale údajně i před blesky.

Květy cesmíny nejsou příliš nápadné
Autor: istockphoto.com Květy cesmíny nejsou příliš nápadné

Staří Keltové věřili, že červené plody cesmíny zpodobňují krev boha Slunce, který se podle pověstí měl opět zrodit v čase zimního slunovratu.

V křesťanské kultuře představují listy cesmíny trnovou korunu Krista a rudé bobule jeho krev.

reklama

Článek je zařazen v: červené bobule , vánoční dekorace , mýty , legendy a pověsti , jak pěstovat

reklama

Přečtěte si také